3 fazlı bldc motor sürücü devresi için mosfet ve driver secimi

Başlatan fbkaya, 26 Ocak 2017, 16:44:10

fbkaya

İyi günler.
BLCD motor sürücü devresi tasarlamam gerekiyor. Motor max 3kw ve 110v da çalışacak.
3 faz H-brigde için 2 adet IRFP3710 veya IXTQ75N10P N kanal mosfeti paralel bağlayarak bir H-brigde tasarlamayı düşünüyorum. PWM frekansı olarak da 16.6 khz düşünmekteyim.
Hangi mosfet sürücü kullanmalıyım bilmiyorum ve daha iyi bir mosfet öneriniz var ise fikirlerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Cemre.

Tasarım aşamasında güzel tartışmalar olmuştu, belki işinize yarayacak bir şey çıkar;

https://www.picproje.org/index.php/topic,65997.0.html
https://www.picproje.org/index.php/topic,66388.0.html

Mosfet driver için bootstrap ile çalışacaksanız Fairchild Semi "FAN serisi" sürücülere bakabilirsiniz. Ya da klasik IR2110 gibi sürücülere.
Ya da, DRV8305 gibi all in one çözümler de incelenebilir.

Kolaylıklar..

fbkaya

@Cemre.
Hocam teşekkürler. Biraz araştırma yaptım. IR2110 nin Hin ve Lin uclarına birbirlerinin tersi pwm sinyali verilmesi gerekiyormuş, nedeni nedir anlamadım. Optocoupler özelliğinden dolayı TLP250 yi kullanmayı düşünüyorum ama kafamda bazı sorular var hala. TLP250 nin çıkış akımı 1.5Amper. Sürücünün yüksek akımda çalışabilmesi için paralel bağlı mosfetler kullanacağım. Mosfet başına 0.75 amper düşüyor.  16khz de anahtarlarken bu akım yeterli olacak mı?
Bir diğer sorum ise kullanacağım IRFP3710 nin datasheetinde Vdss 100v olarak verilmiş. motor iki mosfetin arasında olacağından dolayı sürücü teoride 200v da çalışır mı ? (bizim motor 120v da çalışacak)

Teşekkürler.

ilyas KAYA

Bldc motor icin İr2130s kullaniyorum bu iş yapılmış ancak fiyatı biraz yüksek gelebilir.

Cemre.

Alıntı yapılan: fbkaya - 01 Şubat 2017, 21:35:59
@Cemre.
Hocam teşekkürler. Biraz araştırma yaptım. IR2110 nin Hin ve Lin uclarına birbirlerinin tersi pwm sinyali verilmesi gerekiyormuş, nedeni nedir anlamadım. Optocoupler özelliğinden dolayı TLP250 yi kullanmayı düşünüyorum ama kafamda bazı sorular var hala. TLP250 nin çıkış akımı 1.5Amper. Sürücünün yüksek akımda çalışabilmesi için paralel bağlı mosfetler kullanacağım. Mosfet başına 0.75 amper düşüyor.  16khz de anahtarlarken bu akım yeterli olacak mı?
Bir diğer sorum ise kullanacağım IRFP3710 nin datasheetinde Vdss 100v olarak verilmiş. motor iki mosfetin arasında olacağından dolayı sürücü teoride 200v da çalışır mı ? (bizim motor 120v da çalışacak)

Teşekkürler.

Aynı yarım köprü üzerinde HIGH ve LOW side MOSFET'lerin aynı anda iletime geçmesi durumunda DC bara kısadevre olacaktır. Bu nedenle bu uyarı yapılmış olabilir. Ancak bu her durumda geçerli, yani TLP250 kullandım artık ikisini aynı anda iletime geçirebilirim diye bir durum yok. Tabii yaparsınız, ama sonra yeni konu açıp bu MOSFET'ler neden patlıyor diye sorarsınız :D

Ben yaptığım uygulamada 150mA akım kapasiteli sürücü ile 500nS rise time elde ettim. Benim düşüncem 750mA'in fazlasıyla yeterli olacağı yönünde ancak tabii bunların da ayrıca hesabı yapılabilir. Sonuçta MOSFET Drain Gate Source kapasitesi belli. Yaptığınız şey bir kapasiteyi şarj etmekten çok da farklı değil. Buradan yola çıkarak kaç saniyede şarj olacağını yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz sanıyorum.

Son sorunuzu tam anlayamadım.

Kolay gelsin.

fbkaya

Alıntı yapılan: cezeri - 01 Şubat 2017, 21:39:36
Bldc motor icin İr2130s kullaniyorum bu iş yapılmış ancak fiyatı biraz yüksek gelebilir.
Hocam hala çalışmalara devam ediyorum, birşey sormak istiyorum.
Vermiş olduğunuz entegrenin Ton-off ve Tr-f değerleri biraz fazla değil mi ?

srknyxl

Alıntı yapılan: cezeri - 01 Şubat 2017, 21:39:36

Elimde ir2130 var, bir türlü çalıştıramadım. Cao, ca, itrip, fault, Vso, Vss yi tam olarak nasıl kullanmalıyım. Güya üç tane 2101 almayayım diye 2130 aldım ancak burada takıldım.