Voltaj seviye kaydırma sürücüsü

Başlatan kenan_re, 28 Ocak 2017, 19:57:46

kenan_re

Merhabalar arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi bir seviye yükseltecine ihtiyacım oldu fakat mosfet ile olanıda var  transistör ile olanıda var; seçemedim. Kullanım amacım 100Hz lik PWM sinyalini 5V tan 12V yükseltmek.

Aşağıdakilerin şemaları bir birlerine göre farkları, artıları nelerdir, bilgi verirseniz çok sevinirim. ilk resimdeki -12V'tu GND olarak düşünün.

ecunnu

Transistorlu olan unidirectional mosfetli olan  bidirectional

kenan_re

Mosfetli olan örneğin sadece SCL kısmını kullanacağım mesela.

seyityildirim

ecunnu

Hocam kullanabilirsin bence fakat sececegin mosfetin Vgsth nun 5v un altinda olmasına dikkat et. Sunuda beilteyim daha once bu devreyi kullanmadım ama kullanmamak için bir neden goremiyorum.

Kabil ATICI

CD4504 gibi bir entegreyi kullanabilirsiniz.
ambar7

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

apsis

Yukarıdaki devreyi kullandım çalışıyor. Ancak H yapıda bir n kanaldan oluşan mosfet sürücü yapacaksanız yeterli olmayacaktır.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

kenan_re

Her iki yapıyıda kurdum ve mosfet'li yapıyı seçtim. Transistörlü yapı da PWM sinyali düşüşte uzuyor, mosfette ise çok keskin bi biçimde sıfıra iniyor. Bundaki amacım mosfet sürmek değil. 5Volt CMOS değerini 15volt CMOS NAND kapısına girmem gerekiyor.

Ayrıca tavsiyeler ve bilgiler için çok teşekkür ederim.

optimum

Alıntı yapılan: kenan_re - 01 Şubat 2017, 17:17:47
Transistörlü yapı da PWM sinyali düşüşte uzuyor, mosfette ise çok keskin bi biçimde sıfıra iniyor.

Bu kısmı anlayamadım hocam, düşüş derken sinyal jeneratörünü kapatma durumundan mı bahsediyorsunuz?