LM317T li kısa devre korumlı güç kaynağı ile ilgili sorun!

Başlatan harti212, 01 Şubat 2017, 00:04:36

OG

Doğru malzeme, doğru pcb tasarımı falan, zaten bunları konuşmaya gerek yok, olmazsa olmazlardan, arkadaşlar o konularda uyarmışlar.
Diğer şıklardan birisi,
Çıkışına motor falan bağlıyorsan bazı önlemler almalısın, mesela şu resimdeki gibi DIODE ekleri önemli, kendi malzemene uyarlarsın.

http://kazus.ru/nuke/objects/circuits/A/abo1196f4js616z98737c17mk7yh171z/image/16.gif
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

harti212

Arkadaşlar sorunu çözdüm.
Hazır plaket boşalmışken devreyi iyice temizlemizledim, 1nF ile 220nF ı yeniledim sonuç olarak devre artık mükemmel çalıyor.
Zannediyorsam sorunu daha önce çatlayan LM317T nin silisyum u yapmış, devreyi temizlerken bazı yerlerde kızıllıklar fark ettim oraları iyici temizledim artık devre mükkemmel çalışyor.
Daha önceden de değiştirdiğim malzemelerin de etkisiyle artık 1V a kadar inebiliyor öncede 1.5 tan aşağı inmiyordu.
Herkeze teşekkür ederim özellikle pwm.c arkadaşa teşekür ederim.

Şu dersi çıkardım 9 senelik devrenin eskiyen malzemeleri teklemeye gitmiş bu yüzden devrenin işlemez hale geldiği,eskiyen plaket bide arıza yapan malzemelerin atıkları nedeniyle değişik tepkimelere neden olmuş yeni malzemeler de zarar vermiştir, sorunlar giderildi ve düzeltildi iyi bir ders çıkarıldı.

-Plaketi de yakın zamanda yenilemeyi düşünüyorum yolların çoğu kalkık ve yamalı bu haliyle yeni arızalara açık olduğu için en kısa zamanda yepyeni bir plaket ile devreyi tekrar kurucam, herkeze teşekürler hoşçakalın...

pic16f877a

harti212 arkadaşım, 1000uF'ı değiştirdiniz mi? Elektrolitik kondansatörler zamanla  içleri kuruduğundan değerlerini yitirirler. Devre topal aksak çalışsa da kısa devre gibi davranır. Böylece devrede sizin bahsettiğiniz gibi güç yükselmesi görülür.