Bilgisayar tam kapasitede çalıştırılabilir mi?

Başlatan ziyaretci, 04 Şubat 2017, 13:25:18

ziyaretci

Merhaba, elimde;

> i5-3230M  2.60GHz, 8GB Ram, 64 bit işletim sistemli bilgisayar var.(Notebook) + Turbo boost

Bu aleti alalı 3 yıldan fazla oldu. Sorunum şu;

Areste devre çizimi yaparken devre büyüdüğünde tıkanmalar yaşıyorum. Yani bilgisayar turboyu kullanıp 3.2GHz 'e çıkıncaya kadar program donuyor. Bir pad koymak için alana tıkladığımda 4-5 saniye turbo boost'un 3.2GHz'e çıkmasını bekliyorum. Ve bu beni çıldırtıyor. Lanet bilgisayarı değiştireceğim az kaldı. Yalnız şimdilik kısa vadede çözüm arıyorum.

Şöyle birşey olabilir mi?
  Turbo Boost'u kapatıp, bilgisayarı sürekli 3.2GHz'de çalıştırabilir miyim? Bios'a girdim hertz, speed vs. aradım bulamadım.

Teşekkür ederim.

Hadi

peki aldığınızdan beri hiç bakım yaptınız mı? belki ısınmadan dolayı frenliyor

ziyaretci

Alıntı yapılan: Hadi - 04 Şubat 2017, 13:30:19
peki aldığınızdan beri hiç bakım yaptınız mı? belki ısınmadan dolayı frenliyor

Bir kaç defa yaptım, ısı macunlarını filan yeniledim, hem ekran kartının hem işlemcinin. Toz toprak vs. temizledim.

selimkoc

Güç seçeneklerinden yüksek performansa aldınız mı?

ziyaretci

Alıntı yapılan: selimkoc - 04 Şubat 2017, 13:46:59
Güç seçeneklerinden yüksek performansa aldınız mı?

Evet, bilgisayar prizde çalışıyor sürekli. Bataryada tam ölü değil. Yani pilde yüksek performansta 30 dk gidiyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erkantr67 - 04 Şubat 2017, 13:25:18

> i5-3230M  2.60GHz, 8GB Ram, 64 bit işletim sistemli bilgisayar var.(Notebook) + Turbo boost

Bu aleti alalı 3 yıldan fazla oldu. Sorunum şu;

Areste devre çizimi yaparken devre büyüdüğünde tıkanmalar yaşıyorum. Yani bilgisayar turboyu kullanıp 3.2GHz 'e çıkıncaya kadar program donuyor. Bir pad koymak için alana tıkladığımda 4-5 saniye turbo boost'un 3.2GHz'e çıkmasını bekliyorum. Ve bu beni çıldırtıyor. Lanet bilgisayarı değiştireceğim az kaldı. Yalnız şimdilik kısa vadede çözüm arıyorum.

Teşekkür ederim.
Bu sorun donanım yetersizliği ile ilgili sorun değildir. Turbo boost sistemi de bu olaya sebebiyet vermez.
Benim sistem CORE2 DUO E8300 işlemci bir PC olmasına karşın ares'te 1000 kat'a kadar büyütmeleri, veya herhangi bir işlemi sıkıntısızca gerçekleştirebilmekteyim.
İşlemcim daha eski bir teknoloji olup, temelde 2:0 GHz hızında çalışır. Yüksek işlem gücü gerektiren uygulamalarda işlemci hızı 2:83GHz e çıkar ve bu hızlanma esnasında herhangi bir duraksanma olmaz.
Aksaklığın çözümü için o PC nin sistem kurulumu başta olmak üzere, zararlı yazılımlara kadar detaylı araştırılması,
Kurulumda hatalar yapılmışsa ve özellikle chipset ve ekran kartı optimizasyonunda yanlışlıklar varsa öncelikle düzeltilmelidir.
Olası zararlı yazılımlar için PC derinlemesine analiz edilmelidir.
PC ye çok fazlaca crack içeren yazılımlar kurulup silinmişse bile bu tür hatalara sebebiyet vermektedir.

ilyas KAYA

Benzer sorunu i7 4700hq 8gb ram ve 128 bit ekran kartı bir oyun pc sinde yaşıyordum.Tıkanıp kalıyor. Sanırım sistem kaynaklarını aşırı kullanıyor. Güç seçeneklerinden yüksek performans a almayı deneyin. Ayrıca 2 ekran kartınız var ise ares ı performans kısmına dahil edin. Normalde onboard ekran kartını kullanır. Daha da olmadı ares in grafik ayarlarını kontrol edin. Hardware seçili olup olmadığına bakın.

https://youtu.be/KhnplSIwB-g

tekosis

aresin set display options kısmından özellikle "graphics mode" kısmındaki ayarları değiştirip denerseniz belki problem çözülebilir.

düzeltme : ben yazana kadar cezeri'de belirtmiş zaten.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ziyaretci

Alıntı yapılan: cezeri - 04 Şubat 2017, 14:21:09
Benzer sorunu i7 4700hq 8gb ram ve 128 bit ekran kartı bir oyun pc sinde yaşıyordum.Tıkanıp kalıyor. Sanırım sistem kaynaklarını aşırı kullanıyor. Güç seçeneklerinden yüksek performans a almayı deneyin. Ayrıca 2 ekran kartınız var ise ares ı performans kısmına dahil edin. Normalde onboard ekran kartını kullanır. Daha da olmadı ares in grafik ayarlarını kontrol edin. Hardware seçili olup olmadığına bakın.

https://youtu.be/KhnplSIwB-g

Alıntı yapılan: tekosis - 04 Şubat 2017, 15:22:53
aresin set display options kısmından özellikle "graphics mode" kısmındaki ayarları değiştirip denerseniz belki problem çözülebilir.

düzeltme : ben yazana kadar cezeri'de belirtmiş zaten.

Dediklerinizi yaptım, ekran kartına ares'i ekledim(yüksek performans) ve ares'te hardware seçili değilmiş. Şuan düzeldi.  Çok teşekkür ederim.

veliusta

Güçlü bir desktop bilgisayarım olduğu halde bende aynı sorunu yaşıyordum. Çözümünü öğrendiğim iyi oldu.

harti212

Bi ekleme de ben yapayım önemsiz gördüğünüz Bios pili aslında çok önemli, bu pil zayıfladığı zamanda bilgisayar donmaya başlıyor.
Bilgisayarınızın saati 2-3 saat geri kalıyorsa pilini değiştirin bu donmalar virüsten değil pilden meydana gelir ve donmalar olurken işlemciden 3-4 defa ara ara ses gelir ötme şeklinde.
Bilgisayarınızın çakılmaları çoğaldıysa bios pilinizi mutlaka değiştirin.

ziyaretci

Alıntı yapılan: harti212 - 05 Şubat 2017, 00:39:06
Bi ekleme de ben yapayım önemsiz gördüğünüz Bios pili aslında çok önemli, bu pil zayıfladığı zamanda bilgisayar donmaya başlıyor.
Bilgisayarınızın saati 2-3 saat geri kalıyorsa pilini değiştirin bu donmalar virüsten değil pilden meydana gelir ve donmalar olurken işlemciden 3-4 defa ara ara ses gelir ötme şeklinde.

Bilgilendirme için, teşekkür ederim.

cetin1990

Notebook içinde, değiştirilmesi gereken bios pili var mıdır?

Z80

Alıntı YapNotebook içinde, değiştirilmesi gereken bios pili var mıdır?

Evet vardır.

superconductor

Alıntı yapılan: harti212 - 05 Şubat 2017, 00:39:06

Bilgisayar çalışırken bios pilini kullandığını zannetmiyorum. Hatta pilsiz kullandığım çok oldu.