Piezoelektrik Sensör ile ölçüm

Başlatan birumher, 30 Ekim 2005, 01:08:56

birumher

Piezoelektrik bir basınç sensörü ile ölçüm yapmam gerekiyor. ADC vs hazır. Ancak bu tip sensörler için araya charge amplifier koymak gerektiğini okudum. Bu da

gibi bir opamp devresiyle oluyor.
Burada kazanç, -q / Cf oluyormuş. Fakat buradaki değişkenlerin birimlerini öğrenemedim. q nun Coulomb cinsinden C nin ise farad cinsinden olması gerekiyormuş gibi geliyor ancak tam emin değilim. Bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı? Ayrıca böyle bir opamp ın giriş empedansının çok yüksek olması gerekiyor. FET girişli opamp kullanılması gerekiyor. Piyasada bu tip bir opamp bulabilir miyim (hangisi) fikri olan var mı?
Birkan.Herguner

stlg

Sevgili birumher
Arkadasım bu piezo basınc sensorunu biraz acarmısın fet girisli opamplara birkac ornek
AD380,AD381KH vs vs

fet input opamp diye gogle arama yaptır

http://www.digchip.com/datasheets/parts/ad/parts_ad54.php

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Erol YILMAZ

Eger Bahsettigin Piezo;
Elektrik uyguladiginda hareket eden, Hareket ettirildiginde elektrik ureten piezo ise bunlar titrestiginde yuksek genlikli elektrik uretirler.
Cikis empedanslari da dusuk falan değil. Extra ozellikli bir opamp arayisina gerek kalmaz.
Fakat sen basinc icin diyorsun, onu  bilemiyorum.

birumher

Sensör,

böyle birşey. Özellikleri de,

Dinamik Ölçüm aralığı   0-100 bar
Duyarlılık   11 pC/bar
Çözünürlük   0.004 bar
Kapasitans   3.1 pF
Doğal Frekans   100 kHz
İvme Duyarlılığı   0.002 bar/g
Doğrusallık   <±% 0.6
Birkan.Herguner

stlg

Sevgili birumher
Arkadasım bu piezo basınc algılayıcıyı simdi anladım benim bulundugum
sehirde boyle bir sensor gormustum tekstilde kullanılıyordu, bir hazneye dolan hava basıncı set edilen degerin uzerine cıktımı sistem kapatılıyor
ben birara o sistemi incelemiştim bidigimiz piezolara (telefonlarda kullanılan )benziyordu uzerinde bir hortum vardı birde sanırım tahliye hortumu bir kontrol devresi vardı bir deger set ediliyor bu set degerinin
uzerine cıkılınca sistem gelen havayı kesiyordu alt set degerinde ise sistem yeniden aktive oluyordu boyle bir devre idi senin icin onemli bir iş ise o sistemi yeniden inceleyip semasın cıkartabilirim kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

birumher

Sağol stlg hortumlar soğutma için kullanılıyor. Bu sensör içten yanmalı bir motorun yanma odasında olacağı için soğutmaya gerek duyuyor. Devreyi incelemene gerek yok ben piyasada bulabileceğim bir fet girişli opampla devre yapıp deneyeceğim. Biraz daha araştırıp tam formülleri veya bir charge amplifier devresi bulabilirsem daha iyi olacak. Dediğim gibi hala formüldeki birimler konusunda tam emin değilim. Denemeleri yaptıktan sonra buraya yazarım...
Birkan.Herguner

stlg

Sevgili birumher
Arkadasım ben senin sensorundede kullanılan hortumların sogutma amaclı
oldugunu sanmıyorum bir sensorde sogutma ne icin gereksinki bu hortumlar bence sensore uygulanacak basıncın girdigi ve tahliye oldugu
hortumlar diye dusunuyorum yoksa senin sensorde basınc sensore mekanik olarakmı uygulanıyor anlamadım oyleyse bu loadcell turu birsey
olabilir sevgiler

ALLAHA EMANET OLUNUZ

birumher

Alıntı yapılan: "stlg"Sevgili birumher
Arkadasım ben senin sensorundede kullanılan hortumların sogutma amaclı
oldugunu sanmıyorum bir sensorde sogutma ne icin gereksinki bu hortumlar bence sensore uygulanacak basıncın girdigi ve tahliye oldugu
hortumlar diye dusunuyorum

Yok bu sensörü vidalı kısmından silindire vidalıyorsun. Silindir içi basınç değişimlerini alıyorsun. Hortumlardan da sensör zarar görmesin diye su geçiriyorsun. Bu konuda eminim basınç ölçümünü vidalı olan yerden yapıyor. Eğer soğutulmazsa sensör motoun çalışması esnasında silindir içinde oluşan yüksek sıcaklık nedeniyle bozulabiliyor.
Birkan.Herguner

stlg

Sevgili birumher
Arkadasım anladım teşekkürler

ALLAHA EMANET OLUNUZ

birumher

Arkadaşlar gereken cevapları, www.mkesc.co.uk/Chargeamps.pdf adresinde buldum. Bilginize...
Birkan.Herguner