Yardim ve onerilierinize ihtiyacim var.

Başlatan vedo35, 07 Şubat 2017, 11:46:16

vedo35

Arkadaslar merhaba ben bir ihtiyactan dolayi bir kesme aleti yapmak istiyorum. Bu alet plexiglass, plastik, yumusak metal levhalarin kenarlarini duzgun sekilde ve istedigim ebatta kesme isini yapacak. Mesela 20cmx5cmx0.6mm kalinligindaki bir plexiglass i yamuk kenari olmadan duzgun sekilde kesmek kesme isinden sonra kenarda kalan kalintilari ince zimpara ile temizleyip istedigim olcekte bir plexiglass yada aluminyum kutu v.s yapmak istiyorum. Proje genel olarak bu motoru diski ile birlikte bir aluminyum  ray uzerine monte edip elimle motoru itip alttaki malzemeyi kesmek dusuncesi. Bunu icin ebaydan 10cm capinda elmas diskler aldim. Mesela:
http://www.ebay.com/itm/4-100mm-Diamond-Coated-Glass-Grinding-Cutter-Saw-Blade-Wheel-Disc-Rotary-Tool-/151725643382?hash=item23538d9676:g:vysAAOSwPCVYBtgg

Diski saglam sekilde sabit tutacak motorla elmas disk arasi gerekli olan donusturucuyu aluminyumdan isyerindeki torna makinesindan cikardik. Ancak gerekli olan uygun motoru bulamadim. Proje ilk once printerlardan cikardigim su 24v luk dc motorla basladi ancak o motorlar gozle gorulmeyen diski taktiginizda ortayacikan yalpa yapmasi ve motorun yukarida bahsettigim nesneleri kesecek gucte olamamasi. Sirasi ile 20v 50w, el mixerinden cikma 220v 600w diye uzerinde yazan dc motorla denedik olmadi.. Motorun 600w gucu neye gore hesaplanmis bilmiyorum ama olmadi. Sonunda elektrik supurgelerinin motorunda karar kildim ama motorlar inanilmaz suratli. Ac motor hiz kontrol modulu ile deneyeyim dedim, isyerinden arkadaslar bunun motorun performansini dusurecegini, gene ayni sorun olacagini, hatta motoru yakabilecegimi soylediler, bunu henuz denemedim. Ama arkadas bana su pompasi motoru verdi 24v dc motor oldukca guclu ama motor acayip yavas. Yuksek voltaj verdim biraz artti ama guc olarak plexiglass i birkac santim kesebiliyor sonra eriyen plastik yuzunden sikisip duruyor. Plaketi bile cok yavas olarak kesmeniz lazim motor duruyor.. Simdi sorum su, bana ac yada dc bu tur nesneleri istedigim hizda ( kendimde hiz kontrol modulu ile ayarlayabilirim) ama guclu ne tur bir motor onerebilirsiniz?
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Zoroaster

Plastik, polyester türevi malzemeleri talaş kaldırarak kesmede sıkıntı yaşamamak için devir sayısı ayarlanabilir düzenek ve sıvı soğutma kullanmalısın.

Sıvı olarak alkolun çok işe yaradığı söyleniyordu.

Seytan deliginden kacti.

vedo35

Tesekkur ederim bunu aklimda tutacagim ve sogutma icin deniyecegim. Motor olarak cok buyuk olmamak kayidi ile ne tur guclu dc yada ac motor onerirsiniz. Fazla buyuk ,yuksek olmamali cunku diskin capi 10cm. Yoksa disk havada kaliyor kesilecek nesneye ulasamiyor bile. :) :)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Zoroaster

Yerinde olsam yapmaya uğraşmayıp hazırını satın alırdım.

Üstelik hazır da alsan bu tür malzemeleri testere keserken kesim yerlerinde çatlamalar olabilir. En temizi falçata ile çizip baskı uygulayarak kırmak.

Youtube da bu tip kesimler için videolar mevcut. Forumda da ele almıştık.

Kendin yapacaksan motoru güçlü tut ve hareketi kayış kasnak ile aktar. Böyle yaparsan bahsettiğin havada kalma sorunu da olmaz. Fakat torna ve freze ile montaj aparatları falan yapman gerekecekli birilerine yaptırmak çoook zahmetli.
Seytan deliginden kacti.

vedo35

Zoroaster tesekkur ederim ben youtube dan bazi videolara baktim. Adam ozel plexiglass kesiciyi dekupaj makinesine takip kesiyor ama makine titresim yapinca dusgun kenar cikmaz diye dusunuyorum. Falcata ile kaydirmadan duzgun kenarli kesme biraz zor gibi geldi bana cunku 5-6 mm lik plexiglassi falcata kackere uzerinden gecip kesmek lazim bilmiyorum. Ben sadece plexiglass degil ayrica plaket, aluminyum, 1  1,5 mm lik sacta kesmek istiyordum yani biraz universal kullanim amaci olacak. Sadece kesiciyi degistirmek yeterli olacak, birde ray uzerinde (yaklasik 1metre) sabit oldugu icin yaklasik 90cm ye kadar olan nasneleri tipki lazer kesime yakin kalitede kesme isi yapabilirim diye dusunmustum. Bu arada isyerinde torna aletimiz var o sorun degil.
simdi buldum yapmak istedigim sey buna benziyor.

https://www.bol.com/nl/p/feramotools-cirkelzaag-shz1001-steen-tegel-diamant-invalcirkelzaag-incl-liniaal-1400mm-diamantzaagblad-1800watt/9200000021933403/