PIC Kit 3 Sıkıntısı İlk Deneme

Başlatan E-x8, 10 Şubat 2017, 13:49:06

E-x8

Merhaba

Pickit3 aldım elimde iki tane şimdilik test için 16F877A , 18F4550 isimli picler var.

Pickit3 adında bir program indirdim sanırım bir şeyler hatalı çünkü program üzerinde bir yere tıkladığımda kendini hataya sokup kapatıyor yada yanıt vermiyor diye uzun uzun bekletip nihayetinde kapatıyor.
CCS C ile yazdığım denemelik Pinb7 üzerinde led açıp kapatmak istiyorum. Pickit3 programının çalışan bir linkini verebilir misiniz? Birde CCS C ile bu programa HEX' i atmam yeterli olur mu?

Teşekkürler

pwm.c

Pickit3 programlayıcısını MPLABX IPE üzerinden kullanacaksın ancak 5v beslemeyi açman gerekiyor.
yada eski arayüz programını indirip onu kullan:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/PICkit3%20Programmer%20Application%20v3.10.zip
pickit3 normalde MPLAB modunda çalışır. arayüz programı için firmware değiştirmen gerekiyor. birde, windows buna sorun çıkarmaması için kurulumu program files harici başka bir klasöre yap. gerekli firmware bu klasörün içindeki hex dosyalarından biri.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

E-x8

Mplab üzerinde yazdığım kodu Mplab IPE üzerinden atmaya çalışıyorum fakat Mplab IPE cihazımı görmesine rağmen

Connection Failed.

Hatası veriyor. Şimdilik Mplab üzerinden devam etmek istiyorum. Dediğim hatayı nasıl çözebilirim?

pwm.c

öncelikle programlayıcının MPLAB modunda olduğuna emin ol. eski arayüz programında çalışıyormu kontrolet. eğer mplab modunda değilse "Tools>Revert to MPLAB mode" yi tıkla
burada sonrun yoksa MPLAB IPE üzerinden "Advanced mode>Power>ICSP options>Power target circuit from tool" kutusunu işaretleyip dene. 
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

E-x8

Programı adım adım nasıl kurmam gerek? :)
Çünkü 5 defa filan kurdum ama programı hatalı kurduğum için sürekli kapanıyor. "Check Communication" Yapıyorum "Yanıt Vermiyor" oluyor.

Yardım edebilir misiniz :)

ilyas KAYA

Yönetici olarak  çalıştırın . Ayrıca pickit3 un son versiyon programını indirmeniz lazım. Eski sürüm ile bendeki ni de görmemişti. 3 kusur versiyonu olması lazım.
Ayrıca driver kurulumunu yaptığınızdan emin olun.

E-x8

Driver derken neyden bahsediyorsunuz?

Ayrıca programı zar zor açtım çok zor bir hex yükledim GÖYA ama bir türlü blink olmadı.

İndirme linki sanırım microchip tarafından silinmiş, güncel versiyonu nereden bulabilirim?

E-x8

PICkit3 ürünüm sanırım arızalı ya da okuduğum kadarıyla pickit3 böyle sıkıntılıymış ne derecedir bu durum bilemiyorum.

USB' den defalarca çıkartıp taktım sonunda cihazı buldu bağlı denetleyiciyi gördü daha sonra içinden verileri sildi hex dosyasını yükledi fakat pic bağlayamadım sanırım çalıştıramadım ama her neyse sonra başka hex yükleyeyim dedim bu sefer program kapandı açtım çalışmadı farklı denetleyici bağladım ondada aynı oldu sonra bi ara kendine geldi ve görmeye çalışmaya başladı.

Kafasına göre bir görüyor bir görmüyor bu genel bir sıkıntı mı?

Ekleyeyim sabahtan beri aralıksız denemelerim devam ediyor o kadar saat içinde anca 2 kere filan hex dosyası yükleyebildim.

ilyas KAYA

pickit3 v3.10

İndirip kurun. Gerilim kısmını kontrol edin. 5volt yapın. Eğer 2.5 voltta kalırsa saçmalayabiliyor.
Mümkün ise programdan bir görüntü ekleyin kontrol edelim.

E-x8

Cevabınız için teşekkür ederim.

POWER, ACTIVE, STATUS ledlerinin hepsi yandığında programı açamıyorum açsamda çöküyor.
Resim 1 :

Uzun bir sok-çıkart yaptıktan sonra baş edemeyince bilgisayarı kapatıp açtım.Nihayetinde STATUS ledini kapatabildim ve programı yönetici olarak çalıştırdım.
Resim 2 :

Programın klasörü içindeki OS' u seçip yükliyeyim dedim fakat bu kısımda donup kalıyor.
Resim 3:

Uzun uğraşlar sonucu Resim2 ye geri döndüm şimdi ne yapmalıyım :)

NOT : PICkit3' ten 5V çıkışı alamıyorum 0 gözüküyor.

ilyas KAYA

Önce pickit3 ü usb ye takıyorsunuz. Sonra pickit3 v3 programını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seciyorsunuz. Bu kısıma kadar geldiğinizde pickit3 found yazacak. Ancak siz neden bootloader kurmaya çalıştınız anlamadım. Ayrıca siz mplab modu na sokmussunuz. Yine sağ kısımda 2.5v olarak görünüyor. Bu gerilimi 5volt yapın. Direk olarak 5volt alamazsınız. 5volt almak için gerilim ayarını üstündeki tık ı tıklamanız gerekir.
Bundan sonraki yükleme islemlerini mplab dan yapmanız gerekecek. Mplab modu ndandan nasıl çıkarırsınız emin değilim.

E-x8

Dediğinizi yaptım 5V aktif ettim ve gidip ölçtüm 5V aktif olmuş. Fakat bu dediğiniz işlemi birebir yapıyorum 2 kez görüyorsa cihazımı 8 kez görmemezlilik yapıyor. Acaba ürün bozuk mu? Sizde nasıl bu durum takar takmaz görüyor mu?

ilyas KAYA

Hayır herhangi bir sikinti olmuyor. Usb portunu değiştirip deneyin yani başka bir port takın. Firmware güncellemesi yapmakda sorununuz için çözüm olabilir. Başka bir pc de de deneme yapın isterseniz.