PIC Kit 3 Sıkıntısı İlk Deneme

Başlatan E-x8, 10 Şubat 2017, 13:49:06

E-x8

Alıntı yapılan: cezeri - 11 Şubat 2017, 21:38:18
Hayır herhangi bir sikinti olmuyor. Usb portunu değiştirip deneyin yani başka bir port takın. Firmware güncellemesi yapmakda sorununuz için çözüm olabilir. Başka bir pc de de deneme yapın isterseniz.

Çok temel bir soru olucakta Firmware güncellemesini nasıl yapabilirim ayrıca ney için gerekli bu cihazın mı usb portun mu?

ilyas KAYA

Tabiki pickit3  firmware update yapmanız gerekiyor.

- Programı kapatın.
- Pickit3 'ü usb ye takın
- Programa sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçin.
- Tools menüsünden "Download PICKIT operation System " seçin.
- C:\Program Files (x86)\Microchip\PICkit 3 v3

klasör içindeki "PK3OSV020005.hex" dosyasını seçin.

Tamamlandığında sorun giderilmiş olması gerekir. Eğer takılıp kalırsa usb yi çıkartın ve programı kapatıp geri açın. Aynı işlemleri tekrarlayın.

E-x8

Dediğinizi yaptım başarılı bir şekilde yüklendi. Böylece mplab modunda mı kalmış oldu?

ilyas KAYA

hayır şuan standalone modunda dır. Mplab moduna geçmek için tools menüsünden revert to mplab mode seçmeniz gerekir.
Eğer MPLAB ile kullanmayacaksanız bu şekilde derlediğiniz .hex 'i file menüsünden import ederek PIC'e atabilirsiniz.

Bir tane yükleme yapmayı deneyin. Gerilime dikkat edin 5voltta olsun yine.

E-x8

Sorularıma ısrarla cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim elli tane hata yapmışım özellikle takıp çalıştırırken bir sıralama izleniyormuş. Sayenizde onu bunu derken şimdi programladım led toggle çalışıyor.

Yardımınız için çok teşekkür ederim. :):)))

ilyas KAYA

Rica ederim geçmiş olsun :)

Download PICKIT operation system 'i sadece bir defa yapıyorsunuz her seferinde yapmıyorsunuz biliyorsunuzdur umarım.
Ben yinede hatırlatmak istedim.

Sıra derken çokta bir sıra yok. Önce PIC'i takmanız gerekir. Sonra .hex'i import edeceksiniz. Daha sonra "write " hepsi bu :)

E-x8

Her Write' tan önce Erase yapmamız gerekiyor mu bir de pickit üzerindeki buton ne işe yarıyor :D

ilyas KAYA

Hayır gerek yok. Önce siler sonra yenisini yükler zaten.

Hızlıca yükleme yapmak için kullanılır. write butonuna fare ile basmak yerine o butona basabilirsiniz.
Genelde arka arkaya fazlaca programlama için kullanılır. PIC'i tak düğmeye bas. Bitince çıkart, yenisini tak tekrar butona bas. Öteki türlü fare ile veya pc ile uğraşmanız gerekiyor.

muhendis.NT

Aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Elli türlü şeyi denedim olmadı. Meğersem yanlış programı kullanıyormuşum. Pickit3 'ün farklı programları varmış. Doğrusunu bulunca pat diye attı. :D

memo_4444

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 13 Şubat 2017, 06:05:48Hayır gerek yok. Önce siler sonra yenisini yükler zaten.

Hızlıca yükleme yapmak için kullanılır. write butonuna fare ile basmak yerine o butona basabilirsiniz.
Genelde arka arkaya fazlaca programlama için kullanılır. PIC'i tak düğmeye bas. Bitince çıkart, yenisini tak tekrar butona bas. Öteki türlü fare ile veya pc ile uğraşmanız gerekiyor.

Çok Teşşekür ederim ben çok büyük sıkıntıdan kurtardın 1.5 gündür uğraşıyorum mplab ide ve ipe de hata veriyor bende mlapda yazıp derleyip pickit3 de işlemciye atıyorum tuhaf olan mplab 18f452 de sıkıntısız çalışıyor 18f4550 de işlemciyi buluyor fakat  program atarken failed to program device hatası veriyor.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: memo_4444 - 14 Ocak 2021, 16:05:37Çok Teşşekür ederim ben çok büyük sıkıntıdan kurtardın 1.5 gündür uğraşıyorum mplab ide ve ipe de hata veriyor bende mlapda yazıp derleyip pickit3 de işlemciye atıyorum tuhaf olan mplab 18f452 de sıkıntısız çalışıyor 18f4550 de işlemciyi buluyor fakat  program atarken failed to program device hatası veriyor.

Bazi picleri programlarken hata yapma olayi güncellemeden sonra da duzelmedi ise kalibrasyon hatalı olabilir. Emin olmamak ile birlikte bir kondansator hatası miydi bobin hatası mı hatırlayamadım. Onu değiştirince düzeliyor olması gerekir.
Pickit3 fix diye arama yaparsaniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Tek parmakla ancak bu kadar yazabiliyorum  :) bugün 2 parmağı kestim. :$

RaMu

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 14 Ocak 2021, 21:21:08...
 Tek parmakla ancak bu kadar yazabiliyorum  :) bugün 2 parmağı kestim. :$
Elektroniğin kestiği parmak acımaz :)
Geçmiş olsun, tiz zamanda iyileşmen dileğimle.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: RaMu - 14 Ocak 2021, 23:20:31Elektroniğin kestiği parmak acımaz :)
Geçmiş olsun, tiz zamanda iyileşmen dileğimle.

Tesekkur ederim. Alman gavuru matkap uçlarını jiletten keskin yapmış 🤣