Slew Rate hesabı

Başlatan makine_terbiyecisi, 11 Şubat 2017, 23:40:40

makine_terbiyecisi

Merhaba arkadaşlar,

Hepimiz opamplarda slew rate olayını biliyoruz. Gerilimin lojik değiştirirken kararlı hale gelme süresine diyoruz.(Volt/zaman)
Bu slew rate süresini hesaplamak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Diyelim ki bir tane buton ile on-off yapıyoruz. Sinyal on olunca slew rate nin rising time nasıl hesaplarız?
<*> Bunu mikrodenetleyici veya bir devre yaparsak nasıl olabilir? <*>

# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

skara1214

kararlı hale gelmesi değilde yükselme hızı yani 16v/us ise senin çıkışın 0'dan 16 v'a 1us de çıkar demek. hesaplamak için 1 us de ne 0 dan nereye çıktığına bakabilirsin osiloskopta
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: skara1214 - 11 Şubat 2017, 23:46:09
kararlı hale gelmesi değilde yükselme hızı yani 16v/us ise senin çıkışın 0'dan 16 v'a 1us de çıkar demek. hesaplamak için 1 us de ne 0 dan nereye çıktığına bakabilirsin osiloskopta

Ölçüm cihazları ile ölçmek kolay. Amacım ölçümünü yapacak bir devre tasarlamak.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

skara1214

10 mhzlik bir ADC ile  düzenli ölçüm alın. Aldığıniz sinyalleri isleyin. Bu şekilde temiz sonuç alırsınız

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: skara1214 - 12 Şubat 2017, 13:14:34
10 mhzlik bir ADC ile  düzenli ölçüm alın. Aldığıniz sinyalleri isleyin. Bu şekilde temiz sonuç alırsınız
sinyalleri alıp işlemek kolay. Adc ile 0.5v sinyalini ölçtüğüm zaman timer saymalı ta ki 4.95 sinyali gelene kadar. işte bu süre slew rate süresi olur.
Ama timer 1us gibi bir değere ayarlanabilir mi? 20Mhz kristal ile yapamadım. 51us altına inemedim.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

yilmaz_kk

20 mhz kristali pic için kullandıysan olması zor. Pic zaten 1/4 hızda çalışacak. Daha hızlı bir işlemci kullanmalısın istediğin dV/dt için.

skara1214

burada yapacacağın sey f4 serisi bir arm ile adc yi 1 mhz de tetikleyip(timeri ayarlayıp)  dma ile taşıyacaksın

Yuunus

Bir ara f4 ile denemistim ama temiz 4-5 ornek ancak alabilmistim asm ile belki biraz daha optimize edebilirsin, ille 1us de ornekleme yapacaksan hizli harici bir adc kullanabilirsin

makine_terbiyecisi

PIC ile bunun mümkün olmayacığını gördüm.

> adc 1us de bir ölçüm yapmalı,
> buna bağlı olarak timer da kurmalıyım. Timer da 1us de bir overflow olmalı.

bu ikisini bir arada yapabilir miyim? bunları yapmak için hangi mikrokontrolör kullanmak gerekir?
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

Yuunus

Risetime 1us ise senin bunu gorebilmen icin daha hizli ornek alman gerek.yani senin 0 dan rising voltajina gecisi takip edebilmen icin bu rise time suresi boyunca birkac ornek alabilmelisinki voltajin yukseldigine karar verebilesin tek ornekle bu is zor stm32f4disco nun bu is icin yeterli olmasi gerek benim 5 ornek kabaca bir denemeydi ugrasirsan daha iyi sonuclar alabilirsin.

makine_terbiyecisi

Rise time min. 5us olacak muhtemelen. Sinyal kare dalga olacak. Belli bir frekansı olmayacak. Butona basınca high seviyesine çıkma esnasında meydana gelecek rise time ölçeceğim mesela.
Yüksek frekansta yada yüksek gerilimde bir sinyal olmayacak.
5V luk kare dalga olacak.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

Yuunus

5v st nin adc si icin yuksek bir deger giris zarar gorebilir mumkunse bunun 3,3v civarinda olmasi gerek. pic bilmiiyorum bu seviye voltaj onun adc si icin normal olabilir.

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: digiman - 12 Şubat 2017, 23:55:47
5v st nin adc si icin yuksek bir deger giris zarar gorebilir mumkunse bunun 3,3v civarinda olmasi gerek. pic bilmiiyorum bu seviye voltaj onun adc si icin normal olabilir.
Pic için normal bir seviye.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

makine_terbiyecisi

Bu devreyi analog elektronik yani transistor, opamp vs. ile yapıp pic e yardımcı olsak olmaz mı?
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #