42LG6000 LCD TV HDMI GIRIŞLERİ ÇALIŞMIYOR?

Başlatan Maxim, 13 Şubat 2017, 09:14:56

Maxim

Selam arkadaşlar bu tv de bir yakınımın (lcd ekran)

hdmi girişleri bozulmuş, hiç biri çalışmıyor 4 tane var
televizyonu scarttan kullanıyorlar.
birde ilk açmada bazen açmıyor (power geliyor görüntü gelmiyor), aç kapa yapınca normale dönüyor.

ben main board bozuk diye düşünüyorum siz ne dersiniz?
baktım patlak çatlak birşey yok kartta
üzerinde genesis yazan kocaman bir işlemcisi var.

muuzoo

Hocam saçma gelebilir ama yaklaşık 200 C' de (385 F) derecede bir fırında 10 dk pişirin :). Şaka bir yana çok sık karşılaşılan bir sorun gibi LG tvlerde. Çeşitli mesajlar buldum isterseniz bir bakın. İlginçtir ki 2010 - 2011 civarında üretilenler neredeyse 2015- 2016 gibi bu hatayı vermeye başlamış.
http://www.tomsguide.com/answers/id-2503220/stopped-recognising-hdmi-input.html

http://zedic.com/lg-42dl550-fix-repair/

Alıntı YapI tried the baking method that another person tried and it also worked for me, a much simpler repair than I thought that it would be. The hardest part was disconnecting the cables connected to the main board, especially the ribbon one with tape over the top that one was disconnected by lifting up on the outside edge of the black portion of the connector. If this repair also worked for me it might work for the rest of you too. Good luck.

Alıntı Yaptried the baking method, and the HDMI is back to work!! didn't think it's that easy! thank you all!!

Alıntı YapI have a LG 60" PK990 and have spent the last 2 months trying to source a replacement PCB Board without success. LG UK were also unable to provide a replacement. So, as a last resort I tried the baking method and now all 4 HDMI ports work perfectly!! Great solution.

Alıntı Yap
http://zedic.com/lg-42dl550-fix-repair/ (two posts up)

I just did it and I'm amazed. I only had coax input, now all 4 HDMI ports are working (haven't checked the rest). Very easy fix. Mine was a 32" LG.

Alıntı YapBaking the board actually works. I had the same issue. 4 hdmi ports stopped all of a sudden. I was going to buy a new tv when i found this blog and my wife said to try it. So on the oven went took the back of the tv took photos and pulled out the board. Baked it for 8 minutes at 200 degrees and now my tv is back to normal. I cannot believe that this has worked. Lg 42 inch june 2010 model.

Alıntı YapI can't believe how easy this was and that it works!! Same as everyone else, I have an LG 50PZ550 and all 4 HDMI inputs died.
I baked the board per http://zedic.com/lg-42dl550-fix-repair/ and she's working like new!! Took me maybe an hour start to finish and the best part was that it cost ZERO $$$!

The only snafu I ran into was when I reconnected the board, I didn't get the ribbon cable in straight and had to take it all apart again.

Thanks be to the inter-web!!!
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

vedo35

HDMI girisleri bozuksa HDMI chipi bozulmustur. Acilma sorunu beslemedeki  olmek uzere olan kondansatorlerdende yapabilir. Ben daha once acilma sorunu olan bir lcd tv nin Smps nin sekonder katindaki tum kondansatorlerini degistirerek halletmistim.  Muzoo arkadas 385 derecedeki firinda pisirilmesini tavsiye etmis. (Verdigi linkteki ingilizce aciklamalarin hepsini okudum) Ama 385 derecelik firina sokarsaniz uzerindeki tum alaminyum kapasitorler patlar. Yaptigi is ne kadar gercekci bilemem. Inanmak gerekirmi? !!!  Bazi smd malzemelerde bozulma durumu olabilir. Firin iyi topraklanmamissa  karti kokten oldurebilir. Bunlari goz onunde bulundurun derim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

muuzoo

Alıntı yapılan: vedo35 - 13 Şubat 2017, 18:05:14
HDMI girisleri bozuksa HDMI chipi bozulmustur. Acilma sorunu beslemedeki  olmek uzere olan kondansatorlerdende yapabilir. Ben daha once acilma sorunu olan bir lcd tv nin Smps nin sekonder katindaki tum kondansatorlerini degistirerek halletmistim.  Muzoo arkadas 385 derecedeki firinda pisirilmesini tavsiye etmis. (Verdigi linkteki ingilizce aciklamalarin hepsini okudum) Ama 385 derecelik firina sokarsaniz uzerindeki tum alaminyum kapasitorler patlar. Yaptigi is ne kadar gercekci bilemem. Inanmak gerekirmi? !!!  Bazi smd malzemelerde bozulma durumu olabilir. Firin iyi topraklanmamissa  karti kokten oldurebilir. Bunlari goz onunde bulundurun derim.

@vedo35  Farkında iseniz 200 C demişim ve parantez içinde 385 F demişim. F = fahrenayt. Yaklaşık 196 Celsius yapıyor. 385 C (Celsius) dememişim ki verdiğim linkte de 385 Fahrenayt diyor. Birimlere dikkat lütfen.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

mg1980

Maxim

evet bende şu 200 derecedeki fırınlama yazılarını gördüm, denemek lazım ama daha kötü olurmu acaba diye çekiniyorum.
iyi kötü en azından scart tan çalışan tv, fırından sonra hepten giderse bak işe :)
besleme kondansatörleri de mantıklı fikir

not: hatta youtubede bir video var
adam çalışmayan hdmi girişini ısı tabancasıyla ısıtıyor, bir süre sonra görüntü geliyor video da

https://www.youtube.com/watch?v=_l5O5KDraz8

https://www.youtube.com/watch?v=8sslythR5HE

vedo35

Muzoo afedersin dikkatimden kaçmış ama arkadaşında dediği gibi 200 derece lehimin ergime noktasının altında. Sıvak hava uygulanacaksa Videolardaki gibi sıcak hava istasyonu v.b. aletle olması en doğrusu.  Ama üstteki videolardan birinde Tqfn tipi tipi bir entegreyi sıcak hava vermeden önce iyi bir büyüteçle soğuk lehimden dolayı yüzeyden kopmuş bacak varmı tesbit etmek sonrada flux sürüp ondan sonra sıcak hava uygulamak en doğrusu.  Eğer kopmuş bacak yoksa lehimler sağlamsa sıcak hava vermenin bir faydası olururmu bilemem.  Bu arada sıcak hava istasyonunda toprağı iyi olması önemli.  Kazara yüzeyeydeki bir parçaya çarması sonucunda bozulma riski de var benden söylemesi.  :)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Maxim

arkadaşlar bu olayı denedikten sonra sonucu buraya yazıcam
bakalım başarılı olabilecekmiyiz :D