step motor güç kaynağı seçimi

Başlatan Emre MERMİ, 14 Şubat 2017, 00:55:49

Emre MERMİ

merhaba,

CNC için güç kaynağı alacağım elimde 3 adet kh56lm2u004  motor var. Yanlış bakmadıysam 4.5v 2A motorlar bunlar.

Sormak istediğim soru şu; ben bu motorlar için kaç watt güç kaynağı almalıyım ? Mantıksız ama 4,5v x 2a = 9watt mı lazım her motor için ?

Ben 36 v güç kaynağı almak istiyorum, bunun gücü ne olmalıdır. Bu nasıl hesaplanır. Biraz araştırdım ama kesin çıkarım sağlayamadığım için yardımınızı bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

skara1214

36 volt standart bir rakam değil -- çok önemli değilse 24 v kullan. 24 volt 2 amper bir güç kaynağı yeter. önerim omrondan al . kaliteli başın ağrımaz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Yuunus

Emre, Motorlar 4,5v demissin kaynagi 36v ariyorsun nasil oluyor anlamadim.

Erol YILMAZ

Step motor çalışırken içindeki indüktans, genel manada geçici zaman tepkisi ile çalışır.

Bu da bobine gerilim uygulandığında çekilen akım (To) Zaman Sabiti = L/R kuralına maruz kalır.
Bobindeki L ve R nin sabit olmasından dolayı To'yu değiştiremeyiz.

Biz de gerilimi çok daha yüksek uygulayarak, To zamanında ulaşılacak akım değerini artırırız.
Tabi sürücü burada bobin akımını ölçerek hedeflenen akımın üstüne çıkmamasını sağlar.
Yani hedeflenen akıma önceki istediğimiz To'dan daha önce varmış oluruz.

To, Zaman Sabiti kalıcı zaman tepkisinde ulaşılacak hedefin %63'üne ulaşma zamanıdır.

Umarım anlatabilmişimdir...

Yuunus

victoremo

Üstadlar aynı motorlar bende de fakat bunları nasıl çalıştıracağımı bilemiyorum. 4,5V faz başına 2A diyor.

Bu motoru aşağıdaki ile sürebilir miyim?

https://www.direnc.net/l298-dc-step-motor-surucu

victoremo

Üstadlar pek fazla bilmiyorum o yüzden garip sorularım olabilir. Buradaki step motorun 4.5V gerilimi neyi ifade ediyor? Sonuçta paylaştığınız linkte bununla bağlantılı bişey göremedim.

Sizin gönderdiğiniz linkteki ile benim gönderdiğimin farkı ve avantajı nedir?

Daha da kafamı karıştıran durum şu; step in çalışma mantığı değil de, yazan 4.5V nedir? Akımı 2-3A ya kadar ne çekiyor? Onu sürebildiğimiz sürücü tam olarak nasıl besliyor bu stepi?

ibra

Alıntı yapılan: victoremo - 25 Mart 2017, 22:38:54
Üstadlar pek fazla bilmiyorum o yüzden garip sorularım olabilir. Buradaki step motorun 4.5V gerilimi neyi ifade ediyor? Sonuçta paylaştığınız linkte bununla bağlantılı bişey göremedim.

Sizin gönderdiğiniz linkteki ile benim gönderdiğimin farkı ve avantajı nedir?

Daha da kafamı karıştıran durum şu; step in çalışma mantığı değil de, yazan 4.5V nedir? Akımı 2-3A ya kadar ne çekiyor? Onu sürebildiğimiz sürücü tam olarak nasıl besliyor bu stepi?

selamünaleyküm
http://www1.appstate.edu/~curtincm/sculpture/suppliers/gizmos/Practical_Electronics_for_Inventors.pdf
A_C5h5n5

victoremo

Kitap için teşekkür ederim. Sen de bu okuyabilirsin. Çok güzel bir kitap.

https://drive.google.com/file/d/0B0malpG8p-kPMTBiZTMyNzMtMzg0My00YzM4LWE2NTUtM2QyODJkZjgzMjdh/view

Yukarıdaki soruma cevap verebilecek bir arkadaş olursa çok sevinirim. İbra arkadaşın gönderdiği kitapta göremedim o sorduğumun cevabını.

Saygılarımla.

atomx

Etiket değerleri anma akimi ve gerilimlerini ifade ediyor kilitli rotor durumunda nominal akimin uzerindeki akim degerleri sargilarin tasiyabilecegi kapasiteden fazla olur. Anma geriliminide ayni sekilde. Kalkinna akimi disinda fazla bir akim sargilardan gecmez. Bu her motor icin gecerli. Bu akimlarda sürücünün pompalayabileceği akımlardır.
Hüseyin TECER

victoremo

atomx teşekkür ederim. Çok fazla anlamadım ama şunu mu demek istiyorsunuz;

-Rotorun kilitlenebilmesi için çekebileceği akımdan daha fazla akım geçirebilen sürücü mü seçilmesi gerekiyor? örneğin %20 fazlası gibi.

-Ben bir sürücü devresi geliştirecek olsam bu akımla gerilimi nasıl ayarlayacağım?

Aynı zamanda bu faz başına 2A diyorsa bu motor 4A mı çekiyor?

atomx

Söyle söyleyeyim motor etiketinde verilen akım değeri sarginin dayanabilecegi maksimum akım değeridir. Motor sürekli şu akımı cekecek diye bir kaide yok pratikte. Sürücüler regulator barındırıyor. İclerinde bulunan mosfetler uygulanan gerilimin ustunde deger veremiyor. Yani hazir surucu entegre kullanacak isen regulator bariniyorlar, ve gerilimi sabit tutabiliyorlar. Bir konuda ortak uclu step motorlar bu uca direk gerilim uygulanip diger uclar anahtarlanarak calistirilabiliyor.
Hüseyin TECER

muhendisbey

CNC'de kullanacaksan linki verilen sürücüler hep problem çıkarır.

bu tür sürücüler daha iyi olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cann

bu sürücü kutuların üzerindeki baski nasıl yapılıyor.