step motor güç kaynağı seçimi

Başlatan Emre MERMİ, 14 Şubat 2017, 00:55:49

victoremo

Üstadlar aşağıdaki sürücü benim 2A 4.5V motorumu stabil çalıştırabilir mi?

https://www.direnc.net/drv8825-step-motor-surucu-devresi-drv8825-stepper-motor-driver

Sürücü ani olarak 2.5A ampere kadar dayanabiliyormuş.

muhendisbey

Bunlar adi sürücüler, 2A'e dayanması için heatsink ve fan gerekli, 2.5A'de nalları diker. Bakınız: picproje 3d yazıcı etkinliği.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

victoremo

Bakınız derken? Göremedim bişey ama.

Peki sürücünün potundan 1.5A ya ayarlarsak olur mu?

Aslında motorlar yapacakları işe göre bayağı güçlü kalıyorlar ve 1e 3 triger falan kullanıcam ama yine de sıkıntı çıkmasın istiyorum.

victoremo

Bu arada sürücünün datasheet inde yüksek ısı koruması ve akım koruma olduğu yazıyor?

muhendisbey

Sıcaklık ve akım koruması olması demek sürücüyü her daim koruyacak demek değildir.
Çay bardağını düşün, sürekli ısıtılıp soğutulursa bir yerde çatlar.
Dediğiniz gibi olsa 3D yazıcılarda hiç sürücü değiştirmeden kullanabilmek gerekir. Ancak bazen bozulabiliyor.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

victoremo

Sabırlı cevaplarınız için teşekkür ederim. İlk sayfada tavsiye edilen TB6560A sürücüsünü aldım.

Saygılarımla.

victoremo

Üstadlar ben bu sürücüyü aldım fakat merak ettiğim konu;

Sürücünün bağlı olduğu sistemin enerjisini kestiğimde, motorları elle döndürmeye çalıştığımda sürücü yanar mı?

Ve yine sistemde enerji yokken motor (robot kol için) stepler serbest kalıp kol aşağı düşer mi?

yasin_arsln

İlk sorun için tam ne birşey söyleyemeyeceğim. Motorları elle çevirdiğinde Motor -generatör gibi davranıyor ama çok etkili bir akım vereceğini düşünmüyorum.

İkinci sorun için ise Sürücü sürekli motorları enerjili tutuyor eğer sürücüde enerji olmazsa motorlar serbes kalır. Aynı zamanda seçeceğin motor'un torku da önemli eğer tutma torku düşükse ve senin kullandığın robot kolun ağırlığı çok fazla ise enerjideyken bile tutamayabilir motor.

victoremo

Motorların tutunma torku 14,2 kgf/cm civarında. Yapacağım işe göre fazlasıyla yeterli ve aynı zamanda 1e 3 oranında triger kayış-kasnak kullanacağım için tutunma torkunu 25-30 kgf/cm ye kadar yükseltmiş olacağım. Robot kol dönme merkezine çok daha az kuvvet uygulayacak.

Neticede 2. soruya çözüm bulabilirsem 1. yi de halletmiş olacağım. Servolar gibi enerji olmadan kilit yapabilsem çok iyi olacak.

Var mıdır bir çözümü peki?

yasin_arsln

Motorun rotorunu enerji olmadığında kilitleyen mekanizmalar var ama pahalı magnetik fren diye geçiyor adları bir bak istersen.

victoremo

Dediğinize baktım fakat bunu kullanabilmem için step motor milinin dışarı çıkık ve kamalı olarak üretilmiş olması gerekmez mi?

Benim step motorlarda bu dediğim yok.

yasin_arsln

Seçeceğin motorun 2 tarafından da mil çıkması gerekir sadece. Manyetik freni yapacak elemanı nasıl dişli takılıyorsa takabilirsin. Farklı çözümlerde bulunabilir benim aklıma gelenlerden biri bu.

victoremo

Sadece tek taraftan çıkıntısı var. Sanırım o benim işimi görmeyecek. Çözüm öneriniz teşekkür ederim. Aklınıza başka yöntemler gelirse her zaman tavsiyeye açığım.

Artık çözüm bulamazsam sonsuz vida kullanmak zorunda kalacağım.

Saygılarımla.