6 kablolu 300V dc motor nasıl kontrol edilir?

Başlatan tekosis, 14 Şubat 2017, 15:13:31

tekosis

okulumuzda 1983 yılından kalma kunzmann marka bir freze var. Bunun spindle motorunu hız kontollü olarak çalıştırmak istiyorum. hatta ilk aşamada doğrudan çalıştırsam da olur. aşağıda motor resimleri ve kabloları görünüyor(iki siyah - iki mavi - iki kırmızı kablo). Bu motoru ve sürme sistemini hangi isimle araştırmalıyım?

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Mucit23

hocam motorun marka model bilgileri varmı? Etiketi düzgün görünüyorsa fotoğrafını koysanızda olur.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

tekosis

Hocam etiket bilgisi yok. Kasnak vs sökmek gerekiyor biraz pis iş. başlıktada belirttim ama dikkatten kaçıyor galiba motor DC gerilimle çalışıyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

tekosis

Bu gün motorun etiketini görebildim. Bu etiket bilgilerine göre bu motor nasıl  sürülmelidir? Bu arada motor batı almanyadan kalma.

Salih

Etiket okunmuyor, çözünürlüğü artırıp tekrar yükleyin.

kimlenbu

2 uç ana sargı
2 uç yardımcı sargı
2 uç da muhtemelen termiktir.

hangi uç hangisi bilemem. "Separately Excited dc motor" diye aratırsan bilgiler çıkar.

Zoroaster

2 uç kollektor (endüvi)
2 uç alan sargısı
2 uç termistor vs

Daha önce önerdiğim dahlender AC motor içindi. DC motor uyarısı gözümden kaçmış.
Seytan deliginden kacti.

tekosis

cevaplar için teşekkür ederim ustalar. Araştırıyorum.

Cemre.

Endüvi sargısının omajı küçük, alan sargısının omajı büyük ve ikişerli gruplar halinde birbirinden izole olmaları gerekiyor tahminimce.

Biz laboratuvar setlerinde yanlış hatırlamıyorsam serbest uyartımlı motoru seri, şönt ve kompunt deneylerinde kullanmıştık. (emin olamıyorum ama böyle olmalı) Şöyle eski bir video da var bizim lab.dan
https://www.youtube.com/watch?v=ufrgSuFEgzA