Peak Detector Devresi Kapasitor Boşalma Problemi

Başlatan ibocakir, 15 Şubat 2017, 15:58:44

ibocakir

Arkadaşlar,

Elimde bir AC sinyal var, genliği 0-10V arasında, frekansı 100Hz ile 10Khz arasında değişiyor. Bu sinyalin tepe voltajını bir MCU ADC'sine girerek ölçmek istiyorum.

En basit yöntem : Diyot + Kapasite = Peak Detector

Yalnız burada kapasitor dolu kalıyor ve bunu boşaltmamız gerekiyor.

1. Yol : Kapasiteye paralel direnç eklemek : Yalnız bu durumda konulan kapasite ve direnç değerlerine göre kötü sonuçlar alıyorum. RC değeri düşük olduğunda kapasite dirençten dolayı hemen boşalıveriyor. Ortaya testere gibi bir sinyal çıkıyor.

Yüksek RC koyduğum zamansa tepe değeri ip gibi DC oluyor fakat kapasite boşalmak bilmiyor.

2. Yol : Kapasiteye paralel FET eklemek.

Bu durumda da FET'i neye göre tetikleyeceğimi anlayamadım ve de, kapasitörler dielektrik malzemeler olduğu için bu yöntemle kapasitörü boşaltmak zamanla bozulmasına sebep olabiliyormuş.

Velhasılı,

Elimdeki bir AC sinyalin tepe değerini en verimli ve hızlı bir şekilde nasıl okurum?

Teşekkürler.

tekosis

yazılımsal olarak sürekli adc okuması yapmak işinizi kurtarmıyor mu?
if(okunan_deger > max_deger)
    {
       max_deger = okunan_deger;
         }

gibi bir algoritma işinizi görmez mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ibocakir

Maalesef hocam o şekilde yapamam. İşlemek istediğim sinyal ses sinyali, anlık olarak değişen genlik ve frekanslar olacak.

Mr_YAMYAM

Tek diyot ile sağlıklı doğrultma yapamazsınız.
Özellikle ölçüm sistemlei için bu gibi basit devreler olmaz.
DUAL FET opamp kullanarak ve çift besleme ile sonuca gidebilisiniz.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/8899/NSC/LM3915.html
Linkteki peak detector veya avarage dedectorlerden ölçüm kriterlerinize göre seçebilirsiniz.

ibocakir

Hocam iyi diyorsunuz da Precision Peak Detectorlerin çıkışındaki kapasitörler de yüklü kalıyor ? Ya da bi yerde fena bi hata yapıyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ibocakir - 15 Şubat 2017, 17:38:29
Hocam iyi diyorsunuz da Precision Peak Detectorlerin çıkışındaki kapasitörler de yüklü kalıyor ? Ya da bi yerde fena bi hata yapıyorum.
Bu yüklü kalmaz.
DIN normları için 22Kohm giriş empedanslı sistemlerde idealdir. (LM3915 giriş empedansı) Eğer kendi devrenizin giriş empedansı yüksek ise kondansatöre parelel bir direnç koyabilisiniz.
Erişim zamanı R6 direnci ve giriş empedansı oranında belirlenir. Rise zamanı ise kondansatör değeri ve parelel direnç unsuru ile belirlenmektedir.

ibocakir

Peki Hocam,

David L. Jones precision peak detector için şu devreyi paylaşıyor :

Burada kapasiteyi boşaltacak etki nedir?

Not: Bu arada bu tarz analog Devrelerin analizini iyi yapamıyorum hocam sorum bundandır.

Mr_YAMYAM

Bu devre half wave rectifier devresi.
Çıkışa bağlı empedans o kapasitörün boşalma süresini belirler. Senin devrenin giriş empedansı yüksek olduğu için yine boşalmayacaktır.
Üstelik tam dalga doğrultma olmadığı için kazancın düşük olacaktır.

ibocakir

Hocam problemimi şöyle halletim :

@ferdem hocamın da tavsiyesiyle, hangi frekansta isem ona göre RC seçtim. Böylece kapasitenin boşalım süresi istediğim seviyede oldu.

Örneğin : 100Hz'lik sinyal için,
f = 100  ->  T = 10ms.
Bu 10ms değerinin 15-20 katını RC değerine eşitledim. 20.10ms = RC
C = 1uF olsun -> R= 200k çıktı.

Bu noktada 200K direnç yerine 1M pot koyarak istediğim sürede boşalmasını ayarladım. Sonra potta gördüğüm direnç değerini devreye ekledim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim :)