Başlangıç için anahtar kelimeler.

Başlatan mr.selim, 15 Şubat 2017, 19:42:07

mr.selim

İyi çalışmalar dilerim herkese öncelikle. Bu konuyu açmak istemezdim aslında aynısı var bir sürü sanki ama benim sorum tamamen benim hedeflerime yönelik olacak. Eem öğrencisiyim genellikle güç elektroniği uygulamalarına ilgim var ve bu donanımlara göre de yazılımlara ihtiyacım oluyor. Bu yüzden arm serisini de vakit bol iken başlamak istedim. Bunun için de ÇİZGİ nin sitesinden eğitim serilerine başlayacağım. Stm32f4 ile keil kullanılıyor. Temel bir C bilgim var.

Benim sorum tecrübelerinizden faydalanmak adına olacak. Pwm motor frekans analog giriş ve çıkış gibi özellikle güç elektroniği için sadece işime yarayacak uygulamalar için (yani android web vs istemiyorum) tavsiye ettiğiniz (kart derleyici gibi), araştırmamı önerdiğiniz anahtar kelimeleri söyleyebilir misiniz. STM32f4, Keil, Hall kütüphanelerin benim için uygun olucağını araştırabildim şuan için. Ufkumun açılması için tavsiyelerinize ihtiyacım var. Kitap olur eğitim videoları olur. Amacım yanlış yönlere sapıp boş zaman kaybetmemek. Teşekkürler iyi günler :)

enrique_iglesias

Abicim yıllardır pic'e takla attırıyordum,ARM denk gelince çöktüm :)

Anahtar kelimen led yak söndür, ötesine geçme sakın, yoksa benim gibi çökersin :/

Edit : Güç elektroniği dediğin konunun üst seviyeleri, yani android web vs istemiyorum demişsin, güç elektroniğine girdiğinde bu istemediklerine takla attıryor olman lazım zaten...

mr.selim

İşte bir yerde uzmanlık yapınca başka yere geçince çökme olabilir. Ama benim kafa çok boş hocam çöken bişey olmaz :) İşin aslı mecburum yoksa ilerki yaşlarda hiç öğrenemem daha :)

mert3162

tam aradığım soru bende yeni başlayacağım arm'ye cizgiden faydalanmayı düşünüyordum beraber paralel gideriz diye düşünüyorum.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Cemre.

Güç ile uğraşacaksanız http://www.st.com/en/evaluation-tools/32f3348discovery.html bu kit biraz daha mantıklı bir seçim olabilir. Kit üzerinde doğrudan Buck/Boost Converter uygulaması yapabileceğiniz yapı mevcut. Donanımı kendim halledeceğim derseniz başlangıç için bence kit'lerden ziyade STM32F103C8T6 mini board (2-3$) ve bir klon stlink çok daha iyi bir seçim. Çünkü daha az çevre birimi olması ARM'ın başlangıçta kafa karıştırıcı durumunu bir nebze olsun azaltıyor. Ben tekrar en baştan başlayacak olsam yine 32F103'ü tercih ederdim.

dsPIC serisini göz ardı etmeyin. Gördüğüm kadarıyla güç elektroniği tarafında hala ezici üstünlüğe sahip DSP'ler. Bu konuda @FxDev 'i takip edebilirsiniz. (www.firatdeveci.com)

STM32 serisine başlangıç için yığınla döküman oluştu internette. Hem Türkçe dökümanlar, hem de youtube videoları. Temel MCU uygulamalarını (Timer, Ext Interrupt, ADC vs.) atlamayın. CubeMX ve HAL Library VEYA Std PLib (Standart Peripheral Library) diğer anahtar kelimeleriniz.

mr.selim

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 15 Şubat 2017, 21:02:29
CubeMX ile başlayın

Hocam ısrarla bundan da bhsettiler ancak ilk aşamada ağır olması beni korkuttu. Zorlanıcaz evet ama gereksiz her türlü bilgiden de kaçmak istiyorum yani yazılımcıdan ziyade donanıma göre ufak yazılımlarla meşgul olucam. CubeMX ile ilgili birazdaha tecrübe aktarırsanız çok memnun kalırım.

mr.selim

Alıntı yapılan: Cemre. - 15 Şubat 2017, 21:13:06
Güç ile uğraşacaksanız http://www.st.com/en/evaluation-tools/32f3348discovery.html bu kit biraz daha mantıklı bir seçim olabilir. Kit üzerinde doğrudan Buck/Boost Converter uygulaması yapabileceğiniz yapı mevcut. Donanımı kendim halledeceğim derseniz başlangıç için bence kit'lerden ziyade STM32F103C8T6 mini board (2-3$) ve bir klon stlink çok daha iyi bir seçim. Çünkü daha az çevre birimi olması ARM'ın başlangıçta kafa karıştırıcı durumunu bir nebze olsun azaltıyor. Ben tekrar en baştan başlayacak olsam yine 32F103'ü tercih ederdim.

dsPIC serisini göz ardı etmeyin. Gördüğüm kadarıyla güç elektroniği tarafında hala ezici üstünlüğe sahip DSP'ler. Bu konuda @FxDev 'i takip edebilirsiniz. (www.firatdeveci.com)

STM32 serisine başlangıç için yığınla döküman oluştu internette. Hem Türkçe dökümanlar, hem de youtube videoları. Temel MCU uygulamalarını (Timer, Ext Interrupt, ADC vs.) atlamayın. CubeMX ve HAL Library VEYA Std PLib (Standart Peripheral Library) diğer anahtar kelimeleriniz.

Teşekkür ederim cevabınız için. Sizin yorumunuz aslında biraz daha fazladan önemli geliyor bana çünkü sizinle aynı yoldayım diyebilirim paylaşımlarınızdan gördüğüm kadarı ile. Tüm dediklerinize bakıcam. Fiyat hiç sorun değil kit için fiyatında deilim ama öğreniyim. Buck boost olayı da ilgimi çekti açıkçası. Birde ds ler hala güçlülüğünü koruyor demişsiniz. O yönde çokda merakım yok geleceği sağlam mı sizce hala ?

Cemre.

mr.selim

jankilodvandam

Kesinlikle CubeMx ve HAL kütüphaneleri ile başlamalısın. Daha sonrasında zaten ister istemez işin arkasında ne döndüğünü öğreniyorsun. Farklı sensör verilerini kullanarak çalışmalar yap, datasheet incele.