Laptop açılmıyor, power led kısık bir şekilde gidip geliyor

Başlatan unknownperson, 16 Şubat 2017, 11:01:17

unknownperson

Toshiba Laptop'um güç düğmesine basmama rağmen hiçbir tepki vermiyor. Daha önceleri de süregelen bir sorundu sorun tam olarak şöyle.

1. Sorunu(Sorun değil koruma):

Laptop çok ısınırsa kendini kapatıyor.
Bir 10 dakika bekledikten sonra açabiliyorduk.

2. Sorunu:

Laptop pil takılmadan çalışmıyordu illa arkadaki pil takılı olacak sadece fiş ile çalışmıyordu.
Hep pil ile kullandım, fişe taktığımda power led yanmıyor ve pc açılmıyordu.
Ben de 10-15 kere pc'ye giren jack kısmından fişi çıkarıp çıkarıp takıyordum en sonunda power led yanıyor ve pc açılıyordu.
Eğer bu led yanmıyorsa pil full şarjlı olsa bile çalışmıyordu.
PC led yanarken açtıktan sonra fişten çıkarıp kullanabiliyordum.

Şuanki sıkıntım:

En son bi ısındı kapandı.
Prize taktım power ledi yandı şarjını güzelce oldu.
Sonra bilgisayarı fişten çıkardım ve açmak istedim açılmadı.
Tekrar fişe takınca power led yanmadı ve şuanda power ledi pır pır ediyor yani hafif yanıyor yanmıyor arasında gidip geliyor.
Eğer arkadaki pilini çıkarırsam ışık daha belirgin oluyor ama gene tam belirgin değil yanıp sönüyor sanki şase almıyor gibi.

Sorun neden olabilir ? DC Jack kısmı gevşek yani net bir şekilde kabloyu bağlarken oynuyor. Fakat multimetre ile ölçtük buraya 19 V geliyor.
Sorun anakartta olsa power ledin hiç yanmaması gerekmez mi ?
DC Jack ile anakart kablolu soket ile bağlı, anakarta giden kısımdan ölçüm aldık 19V gördük.

Diyelim ısınınca anakart yandı, o zaman neden kapandıktan sonra fişe takınca power led parlak bir şekilde yanıp bataryayı şarj etti ?
Diyelim sorun jack kısmında peki içini açtığımda multimetre ile 19V'u jack ile anakart arasında nasıl gördüm ?

Tahminim jack kısmında bir temassızlık mı var acaba ? Şansa ben içini açınca 19V'u görmüş olabilir miyim ? Gerçi 19V'u gördüğümde gene power ledi kısık yanıp sönüyordu.

kimlenbu

Sıkıntı çıkaran şey muhtemelen ekran kartı. BGA olduğu için alt kısmında tek bir lehim temassızlık etse bile sıkıntı çıkarabiliyor. Isınma problemi varsa kolayca çözülür, kasayı açarsın, fanı temizlersin, termal macunları yenilersin düzelir. Fan eski performansında değilse de 20-25tl ye yeni fan alır takarsın.

Senin durumunda ise ekran kartının sıcak hava tabancası ile ısıtılması veya "reballing" denen ekran kartının sökülüp lehimlerinin tazelenmesi işleminin yapılması gerekiyor. Bu da gelende uzun vadeli bir çözüm değil.

Arkadaşın bilgisayarını (HP pavvilion) ekran kartını ısıtarak kurtardım, 4 ay sonra gene aynı sıkıntıyı çıkardı, gene aynı yöntem işe yaradı. Yalnız bir üçüncü ısıtma işlemini kaldırabilir mi emin değilim.

unknownperson

Alıntı yapılan: kimlenbu - 16 Şubat 2017, 11:54:27
Sıkıntı çıkaran şey muhtemelen ekran kartı. BGA olduğu için alt kısmında tek bir lehim temassızlık etse bile sıkıntı çıkarabiliyor. Isınma problemi varsa kolayca çözülür, kasayı açarsın, fanı temizlersin, termal macunları yenilersin düzelir. Fan eski performansında değilse de 20-25tl ye yeni fan alır takarsın.

Senin durumunda ise ekran kartının sıcak hava tabancası ile ısıtılması veya "reballing" denen ekran kartının sökülüp lehimlerinin tazelenmesi işleminin yapılması gerekiyor. Bu da gelende uzun vadeli bir çözüm değil.

Arkadaşın bilgisayarını (HP pavvilion) ekran kartını ısıtarak kurtardım, 4 ay sonra gene aynı sıkıntıyı çıkardı, gene aynı yöntem işe yaradı. Yalnız bir üçüncü ısıtma işlemini kaldırabilir mi emin değilim.

Ama burda sıkıntı PC'nin ısınıp ısınmaması değil, oyun oynarken ısınıyor oynamam olur biter. Sorun bilgisayarın güç alıp almaması yani şu durumda butona basmama rağmen hiçbir tepki vermemesi.

Yuunus

https://www.youtube.com/watch?v=uMBG5_tnzDU
tamir etmek niyetindeyseniz burdaki adam anakartin cesitli noktalarindaki degerlerin nasil olmasi gerektigini anlatiyor.Cok guzel bir video

unknownperson

Şimdi içini açtık DC jakı karton kesip sabitledik led eskisi gibi yandı her şey yolunda derken kabloları düzeltip laptopun vidalarını takacaktık gene eskisi gibi kesik kesik yanıp sönmeye başladı.

serkan_48

Anakartınızda soğuk lehim var gibi yada vidalama işlemine geçtiğinizde bir yerde kısa devre oluşuyor gibi.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

unknownperson

Alıntı yapılan: serkan_48 - 17 Şubat 2017, 08:43:27
Anakartınızda soğuk lehim var gibi yada vidalama işlemine geçtiğinizde bir yerde kısa devre oluşuyor gibi.
Aslında şöyle oldu:
DC jackı sabitlemek için Jack'dan ana karta giden kabloyu biraz oynattık.
Sonrasında DC jackı karton ile sabitledik fakat o kabloyu öyle yukarıda bıraktık yerine gömmedik.
Prize takalım dedik baktık led geldi düzeldi dedik.
Tam sorunu çözdük dedik o kabloyu olduğu yere gömelim dedik, sonra bi baktık led eskisi gibi kesik kesik yanmaya başladı.
Sonra kabloyu tekrar çıkartsak da tüm kabloları elleyip oynatsak da led düzelmedi hala kesik kesik yanıyor.
Acaba kabloda mı problem var diyip jack ile ana  kart arasındaki konnektöre multimetre ile baktık 19V gördük.
Soğuk lehim nerede olduğunu nasıl anlarız ?
Soğuk lehim olsa ledin düzgün yandığını görmememiz gerekmez mi ?

muhendisbey

Anakartta soğuk lehim mi? Lehim çatlağı de şuna, soğuk lehim ayrı bir şey.

Bir iki resim göndersen fikir verebilir. Burada bu şekilde ne dense boş. Benim kanaatim temassızlık problemi.
Kısa devre olsa sistem hiç açılmaz, kapanır ve muhtemel bir kaç devre elemanı özellikle de güç katında yanar.
LED'in kesik kesik yanması (eğer ritmik ise) bir hata/uyarı kodudur. Service manuel elde edebilirseniz problemi hakkında detaylı bilgi verebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

unknownperson

Alıntı yapılan: muhendisbey - 17 Şubat 2017, 21:21:16

Bir iki resim göndersen fikir verebilir. Burada bu şekilde ne dense boş. Benim kanaatim temassızlık problemi.
Kısa devre olsa sistem hiç açılmaz, kapanır ve muhtemel bir kaç devre elemanı özellikle de güç katında yanar.
LED'in kesik kesik yanması (eğer ritmik ise) bir hata/uyarı kodudur. Service manuel elde edebilirseniz problemi hakkında detaylı bilgi verebilir.

Bugünde bir gelenek olarak laptopun içini açtık, DC jack'a taktık fişi led yandı her şey iyi dedik sonra çektik tekrar taktık gene sorun devam etti. Bu şekilde 2 kez daha oldu. Yarın yeni DC jack alıp onunla deneyeceğiz, olmazsa fotoğraf atacağım.

Cemre.

Alıntı yapılan: muhendisbey - 17 Şubat 2017, 21:21:16

Soğuk lehim nedir hocam? Anakartta neden olmasın?

muhendisbey

Soğuk lehim diye bir şey mantıken olamaz, bu sadece kullanılan bir tabir.
Soğuk lehim: lehim yüzeyi ile lehimlenecek elemanın çok kısa sürede çok az ısıtılarak lehimlenmesi olayıdır (aslında hatasıdır).
Lehim yeterince erimemiştir, lehim yüzeyi tam olarak tutmamıştır, lehim orada aşırı miktarda kalmıştır...
Örnek vermek gerekirse yapılan lehim aynı masaya damlamış lehim gibidir. bezle silerken masadan ayrılır ya, işte aynen öyle yüzeyden ayrılabilir.

Anakartta olmaz çünkü anakart dediğimiz basit bir kart değil, seri üretim ve sürekli kontrol altında üretilen bir kart. Soğuk lehim hatası olsa öyle 1-2 bilgisayarla kurtaramaz serilerin birisi ya da birkaçı komple arızalı gider bu da çok çabuk belli olur. Üstelik soğuk lehim genelde elle lehimlemede yapılan bir hatadır. Bant üretimlerde böyle bir hata ile karşılaşılmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Cemre.

@muhendisbey hocam, ciddi seri üretimlerde soğuk lehim hatası olmaz tezinize katılıyorum. Peki bu durum yani lehimin kısmen eriyip hızlıca soğumasından kaynaklanan durum aşırı derecede ısınan bağlantı noktalarında gerçekleşemez mi? Yani üretimden sonra kullanım aşamasında.

muhendisbey

O dediğiniz artık soğuk lehim hatası olmuyor. O dediğiniz lehim çatlağı.
Lehim ısınır-soğur-ısınır -soğur sonuçta metal bir yerden sonra kırılır ya da pad'i ve pini bırakır.

Bilgisayarda lehim eritecek kadar sıcaklık üretebilecek bir eleman düşündüğümüzde sınırlı alternatifimiz var. Regülatörler, CPU-GPU-Köprüler. Bu öncedendi.
CPU sıcaklığı max değeri aşarsa artık kapatılıyor.
Köprüler ve GPU'da buna dahil.
Bir tek regülatörler kaldı. Regülatörde böyle bir hata oluşursa bilgisayar asla açılmaz, açılsa bile açıldığı gibi kapanır.

unknownperson

Geçici olarak bir çözümleme yaptık gibi bunu ayrıca detaylı anlatacağım fakat şöyle bir sorun var bios pilini çıkartıp taktık pc açılırken mavi ekranda "rtc battery is low press f2 key to set date/time " mesajı yazıyor fakat f2'ye bassamda basılı tutsam da girmiyor. Bios'a girebilsem saati düzelticem de bu başbelası windows10 olduğundan mı nedendir bios'a giremiyorum. Kablosuz klavyeyle denedim gene girmedi.

muhendisbey

windows 10'u kapatırken shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapat demeniz gerekli. Yoksa UEFI bios'dan dolayı bir sonraki açılışta kullanılacak dosyalar ram'de saklanır, bilgisayar bu durumu derin uyku durumu olarak yorumlar, bios'a giremezsiniz. Tıpkı hazırda beklet kullanılırken bios'a girilememesi gibi.