Laptop açılmıyor, power led kısık bir şekilde gidip geliyor

Başlatan unknownperson, 16 Şubat 2017, 11:01:17

unknownperson

Alıntı yapılan: muhendisbey - 19 Şubat 2017, 00:04:16
windows 10'u kapatırken shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapat demeniz gerekli. Yoksa UEFI bios'dan dolayı bir sonraki açılışta kullanılacak dosyalar ram'de saklanır, bilgisayar bu durumu derin uyku durumu olarak yorumlar, bios'a giremezsiniz. Tıpkı hazırda beklet kullanılırken bios'a girilememesi gibi.
Evet onu okumuştum da ben bu kısmı atlayıp pc'yi açamıyorum ki yeniden başlatayım :(

unknownperson

Sorun çözüldü usb klavye takmıştım fakat bios gelmeden aktif olmuyor sanırım, laptop'un klavye soketi çıkmış onu takıp saati düzelttim pc açıldı.

Gelelim bu power olayı ne oldu, aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa burası yardımcı olur.

Sorun: Power ledinin kesik kesik yanması ve bazense doğru şekilde tam yanmasıydı. Fakat kesik kesik yandığından dolayı pc açılmıyor yani hiçbir tepki vermiyordu, fan vs. çalışmıyordu.

Ne yaptık da düzeldi: Tüm parçaları tamamıyla ayırdık, tozları aldık ki çok da toz yoktu ara ara temizliyordum ki bundan dolayı power sorunu olacağını sanmıyorum. DC Jack yerinden oynuyordu sabitledik. Bundan sonra içi açıkken şarja taktık led geldi sonra çıkartıp taktık tekrar kesik kesik gelmeye başladı. Sonra bekleyip takınca gene led geldi. Sanırım bir kapasitörde sorun var geç mi doluyor nedir orasını çözemedim. Pc'yi toplayıp kapattık şuan fişe takınca led geliyor pc açılıyor.

Not: Başka bir laptop şarj aletinle denedik önce şarj aletinde sorun olup olmadığına bakılır bizimkinde sorun yoktu. Sonra DC jack'a güç verdik çıkışını multimetre ile ölçtük doğru voltajı gördük onda da sorun yoktu.

vedo35

Ben yazdiklarinizdan anladigim kadari ile sorun sizin laptopun besleme /sarj kontrol katinda gibi.  Ilk yazdiklariniza baktigimda laptop adaptorunu saglam baska bir adaptorle  test edin diyecektim ama sorun onda yokmus.  Geriye ana kartin aku sarj/besleme katindaki bir kapasitor, bobin( sms tip) yada gene smd tip sarj kontrol /dc -dc konvertor enteresinde bir problemde olabilir.  Sorun kart ustunde beslemeyi etkileen bir parca olarak yorumladim.  Simdilik ekran karti islemcisi dusunebilecegim en son secenek.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

unknownperson

Alıntı yapılan: vedo35 - 20 Şubat 2017, 10:36:49
Ben yazdiklarinizdan anladigim kadari ile sorun sizin laptopun besleme /sarj kontrol katinda gibi.  Ilk yazdiklariniza baktigimda laptop adaptorunu saglam baska bir adaptorle  test edin diyecektim ama sorun onda yokmus.  Geriye ana kartin aku sarj/besleme katindaki bir kapasitor, bobin( sms tip) yada gene smd tip sarj kontrol /dc -dc konvertor enteresinde bir problemde olabilir.  Sorun kart ustunde beslemeyi etkileen bir parca olarak yorumladim.  Simdilik ekran karti islemcisi dusunebilecegim en son secenek.
Şuanlık bir sıkıntı çıkartmıyor bu şekilde kullanmam sorun oluşturur mu ? Oluşturursa ne gibi bir sorunlarla karşılaşabilirim ?

vedo35

Boyle olduysa fazla kurcalamayin. Devam edin. Led in kisa araliklarla yanip sonmesi sundanda oluyor. Smps adaptorde sorun olursa, adaptorle ilk acildiginda ani ve cok yuksek yuk cekildiginde o anki yuku kaldirmadigindan da olabiliyor. Ama siz adaptorden yuzde yuz eminsiniz bu kismi gectik. Geriye ana kart ustundeki power/dc-dc kontrol kisminda olabilir. Yani ozetle bazen ani yuku kaldirmadan bayiliyor. Bu kisimla ilgili arastirma yapilmasi lazim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.