16f88 derlenen kod çalışmıyor

Başlatan agora_meyhanesi42, 16 Şubat 2017, 20:21:37

agora_meyhanesi42

S.a. arkadaşlar proteusta çalışan kodlar işlemciye atınca çalışmıyor. Genel tavsiyeleriniz nelerdir. Telefondan bağlandığım icin kodları atamadım. Kodlar proteusta çalışıyor ama 16f88 breadborda hiç tepki vermiyor. Internal osilatör kullandım pice sadece vdd gnd ve mclr bağlantısı yaptım. Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir acaba. Teşekkür ederim.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

ipek

MCLR yi sigortalarda kontrol edermisin..

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: ipek - 16 Şubat 2017, 20:47:50
MCLR yi sigortalarda kontrol edermisin..
mclryi kodlarla kontrol ettigimde bu kezde proteusta çalışmıyor onun icin programı atarken kontrolü dışardan olacak şekilde ayarlıyordum. Birde öyle deneyeyim yarın. Sagolun

dursuncemal

kodlarinizi gorebilsek belki yardimci olabiliriz.
:=

sifirzero

kodlar ve şemayı görürsek yardımcı olalım.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

sifirzero

ustam dac ile ilgi yazılım ise gerçekte çalışmaz.simülasyonda çalışır.çalışmama sebebi kodların yanlıştır.sadece bu bir örnek.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

agora_meyhanesi42

Arkadaşlar kod ve sema ekliyemiyorum çok özür dilerim kodlar bilgisayarda ben cepten bağlanıyorum ama şöyle soyleyim basit bir led yakma söndürme bile olmuyor. Pic kit 2 ile sorunsuz atıyorum programı proteusta yanıp sonen led boarda olmuyor mclryi denedim olmadi. Başka pic denedim olmadi. Sabahtan beri en basit programları bile  denedim olmadi boardda degistirdim. Yalnız bir ayrıntı picler bir kac yıldır kendi halinde duruyordu. Bir problem olurmu bundan dolayi. Gerçi pickit program atıyor ve okuyor

sifirzero

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: serkancetin - 16 Şubat 2017, 23:36:25
dirençleri kontrol et ustam
kendi yazdığım programı denemekten vazgeçip sadece led yakip söndürme yapıyorum onda da sadece led direnci var yani sorun sanırım direnclerde değil. Sanki problem sigorta ayarlarında gibi ama onlarda da bir kac değişiklik yaptım yine olmadi. Belki picler bozuktur.

ilyas KAYA

__CONFIG    _CONFIG1, _CP_ON & _CCP1_RB0 & _DEBUG_OFF & _WRT_PROTECT_OFF & _CPD_OFF & _LVP_OFF & _BODEN_OFF & _MCLR_OFF & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _INTRC_IO
     __CONFIG    _CONFIG2, _IESO_OFF & _FCMEN_OFF

Sigortaları bunlardır.

Ayrıca ;

OSCCON=%01101110
CMCON=7
adcon1=7
ansel=0

Yaparak deneyin.

agora_meyhanesi42

Bunlarida denedim. Sonradan 16f88 değil 12f675 işlemci denedim oda olmadi acaba pickit mi bozuk diye düşünmeye başladım ama dediğim gibi oda yazıyor yazdığını geriye okuyor

dursuncemal

programin akisinda wdt yi sifirliyormusun.? eger emin degil sen ;  '_WDT_Off 'dene olmaz ise belemelerini iyice kontrol et. yinede olmaz ise kodlari gormekte fayda var.

agora_meyhanesi42

@ __config _CONFIG1, _INTRC_IO & _CCP1_RB3 & _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _MCLR_ON & _BODEN_OFF & _LVP_OFF & _CPD_OFF & _DEBUG_ON & _CP_OFF
@ __config _CONFIG2, _FCMEN_OFF & _IESO_ON

define OSC 4
OSCCON=%01111000 
 porta=0
 trisa=0
TRISB=%00000001

OPTION_REG=%00000000
INTCON=%10010000

ANSEL=0
CMCON=7

Tik var word
deGer var byte
kayiT var byte
kayit =0
i var word

TMR1H = 0
TMR1L = 0   'Reset TMR1

'ON INTERRUPT GoTo KESME   	'kesme oluşursa KESME adlı etikete git.

start:
    portb.4=0
    pause 1000
    portb.4=1
    pause 1000
goto start

disable
Kesme:
   portb.4=1
pause 1000

intcon.1=0
resume
enable
end

Kod bu deneme amaçlı yaptığım bu kod bile çalışmıyor. Yalnız bugun sunu farkettim pic enerji üstündeyken gnd yi ayırdığım zaman portb.4 ten çıkış veriyor yani sadece vdd bağlı iken çıkış veriyor gndyi bağlayınca çıkış kesiliyor. Sanırım buda picin bozuk olduğunu gösteriyor.

dursuncemal

devreyi neyin uzerinde calitiriyorsunuz. inteerup u iptal edip denermisiniz?

agora_meyhanesi42

interrupt zaten iptal buraya iptal edilmemiş halini koydum breadboard üstünde deniyorum. Olmayacak sanırım. Denemediğim şey kalmadı. İlk defa böyle bir şey gördüm.