Arduino kartsiz çalıştırma nasıl yapilir.

Başlatan agora_meyhanesi42, 16 Şubat 2017, 20:24:11

agora_meyhanesi42

Merhaba arkadaşlar arduino uno daki atmega328 işlemciyi karttan bağımsız çalıştırmak icin ino dosyasını dışa hex olarak aktarınca iki hex dosyası oluşuyor. x.hex  ve x.with.bootloader.hex olarak iki dosya bunlardan hangisini kullanmam lazim bootloader olanimi digerinimi teşekkür ederim.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

serdararikan

arduino gibi kullanmak istemiyorsan bootloader sız olan hex i yükle.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: serdararikan - 16 Şubat 2017, 20:39:36
arduino gibi kullanmak istemiyorsan bootloader sız olan hex i yükle.
arduino gibi kullanmak nedir. Yani fark nedir. Bootloader olmadan picteki gibi sigorta ayarlarını nasıl yapacağız peki dahili osilatör secimi gibi . Bildiğim kadarıyla arduino idede bu ayarlar icin bir bölüm yok

Kabil ATICI

Bootloader yüklemek için bir tane arduino kartı olması yeterlidir. Arduino programı içindeki Dosya menüsü altındaki "Örnekler" menü öğesi altındaki "ArduinoISP" ve de "ArduinoISP" dosyasını açıp, bunu bir arduino kartına yükleyebilirsin (örneğin Arduino Uno). İnternette örneklerini bulabileceğin gibi, sck, mosi miso vede arduino kartındaki  pin10  (programlanacak çip üzerine reset ucuna bağlayarak) bootloader programını yükleyebilirsin.

Diğer yöntem ATMEL programlayıcı edinmektir. Arduino programı üzerinde "Araçlar" menüsü altındaki programlayıcıyı uygun olanını seçip, "ön yükleme yazdır" menü öğesi ile işlemi yapabilisin. (hangi programlayıcıyı seçeceğin senin tercindir.)

örneğin
http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2014/09/atmega328p-ile-bootloader-yukleme.html
sayfasında olayı biraz anlatımı mevcuttur.

normal kullanmak için, herhangi bir işlemcide nasıl program yazılıyorsa, atmel (atmega328p veya atmega2560 gibi) işlemcilerde aynı işlemleri yerine getirir ve işlemci(kontrolcü) programlar ve sigorta ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.
ambar7

agora_meyhanesi42

Kabil bey teşekkür eederim ama sanırım yanlış anladınız. Ben arduinoda bir program yazıp karta yükledim diyelim. Sonra kartin üstündeki işlemciyi söküp kendin bir devreye yerleştirdim bu işlemci ayarları nasıl yapılacak yani arduino ide herhangi bir sey sormuyor sigorta ayarları ile ilgili. Yada yine arduino idede bir program yazdım bu programı arduino kart üzerinden başka bir atmega328 işlemciye atmak istedigim zaman nasıl olacak. Arduinoda yazdığım programı hexe  çevirip proteusta atmega işlemciye atınca çalışmıyor mesela

Emre_Tuncay_

arduino uno için (çünkü sadece bu modelde işlemci el ile sökülebiliyor)programı normal yükle sonra entegreyi yerinden çıkar.işlemcinin modeline göre uygun kristali seç ve uygun bacaklara bağla çalışacaktır.

(sanırım soruyu yanlış anladım cevabımda uygun olmadı)

Kabil ATICI

Normalde sen işlemcini alıp bir başka karta yerleştirdiğinde aynen kullanabilirsin. (yeteki saat kristali veya devreye uygun bir bağlantın olsun) Çalıştığını söyleyebilirim.

Arduino programı üzerindeki bir atmel işlemciye  programlamak için bir atmel programlayıcıya ihtiyacın var. Ve kullandığın programlayıcıya uygun bir arayüz vardır. (değişiklik gösterebilir). Bazı programlayıcılar doğrudan arduino programı üzerinden de kullanılabilir. Kullanacağın bağlantı tipine göre kartı seçmen gerekir. Saat frekansı ,besleme gibi. Yoksa arduino tarafından derlenmiş hex (ilgili kart seçilmiş ise) sonuçta atmel için derlenmiştir. Arduino programının temeli atmel işlemciler için yazılmış bir derleyicidir.

Arduino sigorta ayarlarını elbette sormaz, sonuçta o program sigorta ayarları belirlenmiş kartlar için kod üretiyor, ki siz zaten kartı daha derlemeden önce seçiyorsunuz.

örneğin şöyle sigorta ayarı var desem;
bodlevel=2V7
spien=işaretli
bootrst=işaretsiz (bu arduino da işaretlidir)
sut_cksel=extosc_8MHz_xx...
kalanlar işaretsiz deseme, ne diyor diyeceksiniz. Ama bu atmel studioda programlama arayüzünde var. Ama senin kullanacağın arayüzde bunlar farklı olabilir.
Onun için satın aldığın programlayıcı arayüzüne göre sorman gerekiyor.
Tabii ki işlemci programlama bağlantın SPI.

proteus ilgi alanıma girmiyor. Daha önce  çalıştırılabildiği belirtilmişti.
ambar7

agora_meyhanesi42

Anladım sokup takarak daha basit o halde. Teşekkür ederim.

mert3162

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

kamilsorhan

Arduino  Atmega328' e bootloader veya program yüklemek için arduino kartına sahip  olmak şart değil.FT232RL usb'yi uart'a çevirici kart ile programlamak mümkün,hatta masa üstü bilgisayarın seriport'u ile programlamak da mümkün.Ben denemek için seriport ile atmega328'e bootloader ve program yüklemiştim.Dökümanı göndermek istedim fakat bilgisayarım da bulamadım. Faydalandığım kaynak bir türk site idi,eğer istenirse  internet'te  bulunabilir.                         

ibocakir

Hocam arduinoda yazdığınız bir yazılımı çizdiğiniz pcbde atmega328e atmak için işlemcinin spi, uart ve reset bacaklarını dışarı çıkarmanız gerekiyor. İlk olarak bootloader atmanız gerekiyor. Keyword : Nick Gammon Bootloader. Icsp pinlerinden bootloader atıyosunuz, sonra uart pinlerinden herhangi bir usb -> uart converter ile arduino idesinden upload derseniz yazılımı olduğu gibi atabilirsiniz.

kaan0

Arduino'yu Atmel programlayıcı olarak kullanabilirsiniz. Şu linkte anlatılıyor:http://www.mcufreak.com/arduino-ile-atmega-programlama/