Step Motor İle İlgili

Başlatan matador, 20 Şubat 2017, 00:17:41

matador

Herkese merhaba, kasım ayında aliexpressten 5 adet nema 17 step motor aldım. 17HS4401 kodlu. Herbir motor içinde birer adet soketli kablo çıktı kutudan. Şöyle bir problemim var motorlar sadece bir soketli kablo ile çalışıyor, diğer kablolarda motor ya hiç hareket etmiyor ya da sadece titriyor. Kabloları avometre ile kontrol ettim temassızlık ihtimaline karşı herhangi bir sorun yok. Başınıza daha önce buna benzer bir şey gelen var mı? Kontrol esnasında atladığım bir şey mi var çözemedim açıkcası.

Cemre.

Kablolarda hatalı sıralama gibi bir durum olabilir mi? Bende iki tip kablo vardı, birinde iki kablo çaprazlanmış, diğeri dümdüz.

matador

Bütün soketler, mavi , yeşil , sarı , kırmızı sırasıyla bağlı.

Cemre.

Bu titreme vs faz sırasını hatalı bağlayınca oluyordu DRV8825 ile çalışmıştım ben de. Kablodan böyle bir problem yaşamak ilginç. Omaj ölçümü yaptınız mı? Omajı yüksek olabilir mi bazı kabloların?

matador

Kabloların direncini ölçmedim hiç. Bende aynı sürücüyü kullanıyorum. Yeni 3d printer yapmaya başladım mekaniği bitti elektrik işine geçince bu tuhaf sorunla karşılaştım. Motor aynı motor z veya y ekseni sürücüsüne bağlıyorum kabloyu çalışıyor. Diğer 4 kabloyu bağladığımda ise bazılarında titreme bazılarında da hiç hareket etmiyor.

Zoroaster

Sürücünün akım ayar trimpotu kısıktır.
Seytan deliginden kacti.