Tia Portal Çalıştırma Sorunu

Başlatan ramcols, 20 Şubat 2017, 22:38:02

ramcols

ARkadaşlar merhaba
Tia portal v13 sp1 kurdum win7 64 bit işletim sistemim var daha önce çalışmış fakat lisanslı olmadığı için s7 1200 ve 1500 serisi kapalı gösteriyordu sonra format attım tekrar kurdum bu sefer uygulama yan yana yapılandırması dogru olmadıgından dıye bir hata alıyorum. Çözümünü bilen abiler el atarsa sevinirim.
Teşekkürler

mert3162

forumdan açıkca vermem yasak araman gereken kelime "ekb install" yanınada hangi versiyonu istersen onu yazdığında youtube videolarının hakkında bölümlerinde paylaşıyorlar özellikle ruslarınki çalısıyor genelde
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

ramcols

Öncelik ile yanıtın için çok teşekkürler bahsettiğiniz yöntemden haberim var fakat onu yaptıgımda da yine hata alıyorum lisansız da olsa yüklemek istiyorum fakat hata alıyorum hata resmini ekte veriyorum eğer bir biliginz varsa tekrar yardımcı olursanız çok sevinirim.

mert3162

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

Salih

Belki haberin yoktur diye söylüyorum.
Tia V14 sadece 64bit için yapılmış.
Madem bilgisayarın 64bit, V14 kurmayı dene derim.

mert3162

tia portal v14 ün forumda indirme linkleride var ben indirdim ancak disk kapasitemin içine ettiğinden dolayı kurmayı gözüm kesmedi.yüksek kapasiteli disk alırsam kuracağım.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

ramcols

Cok tesekkur ederim v13 indirdigim icin usenmistim ama yapcak bir sey yok sanirim onu indireyim madem delta ogrensem is gorur mu hazir sizi yakalamisken sorayim dedim.

Salih

Alıntı yapılan: ramcols - 21 Şubat 2017, 20:02:59
Cok tesekkur ederim v13 indirdigim icin usenmistim ama yapcak bir sey yok sanirim onu indireyim madem delta ogrensem is gorur mu hazir sizi yakalamisken sorayim dedim.

Delta PLC çoğu işini görür. Program ücretsiz. Firmanın teknik desteği gayet iyidir. Tavsiye ederim.

mert3162

son yazdığım makine programı 3 milyon euroluk bir hatta aitti üzerinde 10 tane kadar servo çeşitli güclerde motorlar analog giriş çıkışlar vardı.Biz Siemens kullandık rakamlar büyüdükce büyük firma ile çalışmakta yarar var ancak ufak sistemler kullanıyorsanız yada seri üretim olacaksa delta düşünülebilir bir keresinde 1/400 encoderi çalıştıramamış mecburen 1/100 encoder satın almak zorunda kalmıştım.Bazı durumlarda delta can sıkabiliyor.

Siemens işini çok iyi öğrenirseniz hem kazancınız daha yüksek olur hemde genel olarak tüm firmalar arayüzlerinde siemensten kopya cektikleri için diğerlerini öğrenmeniz nispeten daha kolay olur.
Bu konuda daha uzun yazmak isterdim ancak en basitçe anlatabileceğim budur.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

ramcols

Çok teşekkürler abi, Tia portal's başlayayım o zaman. Elimde her hangi bir kontrol cihazı yok s7 1200 gibi buna rağmen simulasyonda temel seviyede öğrenebilirmiyim (pic+proteus tarzı) yoksa illa bir kontrol cihazı almak zorundamıyım?
ya biliyorum çok darladım ama bu cidden son sorum. =)

Salih

Alıntı yapılan: ramcols - 21 Şubat 2017, 22:17:38
Çok teşekkürler abi, Tia portal's başlayayım o zaman. Elimde her hangi bir kontrol cihazı yok s7 1200 gibi buna rağmen simulasyonda temel seviyede öğrenebilirmiyim (pic+proteus tarzı) yoksa illa bir kontrol cihazı almak zorundamıyım?
ya biliyorum çok darladım ama bu cidden son sorum. =)

İstediğin kadar soru sor, forumun amacı o zaten.
Tia portal ile gelen simülasyon imkanı küçük program senaryoları için işini görür.
Zaten başlangıç olarak komutları teker teker çalıştırıp iyice öğrenmek gerekir.
Otomasyon senaryolarını gerçeğe yakın denemek istiyorsan,
sana çok faydalı bir program tavsiye edeceğim.
SPS-VISU bu S7-300 için yazılmış plc programlarını simülasyon amacıyla kullanılıyor.
Sitesine gir bir incele, bana hak vereceksin.

apsis

Ben de 64 bit win8.1 kullanıyorum V13 yükledim sorun yaşamadım. V14 daha çok 64bit ve win10 da problem yaşayanlar için gerçekten işe yarıyor.

Programı temiz bir şekilde kaldırıp bilgisayarın tüm güncellemelerini (özellikle net framework güncellemelerini) driver'larını güncelleyin.

Programı yüklerken interneti, virüs programını, güvenlik duvarını, windows defender'ı KAPATIN.

İlk olararak v13'ü kurun
Sonra PLCSIM'i kurun
Motor sürücüleri kullanacağım diyorsanız START DRIVER'ı yükleyebilirsin.

v13'ü yüklerken restart uyarısı gelirse onayla. PC tekrar açıldığında bir süre bekle devam edecektir.
Bunları kurduktan sonra uptade'i yükleme. Genelde sorun çıkarıyor.
Sonra "ekb install_25" i yönetici olarak aç

"required keys" sekmesindeki tüm kutucukları tıklayın sonra Install Long diyin.

Sonra "TIA Portal" sekmesini çift tıklayıp v13'ü seçin ve tüm kutucujları işaretleyin ve yine Install Long diyin.

Son olarak sağ altta licence manager'ı tıklayın eğer hata vermezse internet kapalı halde sorunsuz kullanabilirsiniz.

"Makineye Beyin" MEKATRONİK

ramcols

Ayrintili anlatimin icin cok tesekkurler bu aksam deneyecegim donut yaparim 😄

furkanyx

Bahsettigin sorun bozuk yuklenen dll den kaynakli. Calisan bir tia portal bulursan portal.exe in bulundufu klasoru kendine kopyala sorun duzelir.

ramcols

Abiler sorunu çözdüm daha sonra karşılabilecek arkadaşlar için anlatayım öncelikle sorun 64 bit bit sorun değil ben kurulum dosylarını iso formatından çıkarıp kurmuştum hatayı bu yüzden almıştım birde wincc sistemi modify edene kadar hala daha aynı sorunu alıyordum bütün kurulumu bitirince oldu. ilacını verdim sorunsuz çalışıyor inşallah bir sıkıntı çıkmaz.
Herkse ilgisi için çok teşekkür ederim.