Ultrasonik RangeFinder Tasarımı Hakkında

Başlatan Eren Eraslan, 22 Şubat 2017, 13:22:41

skara1214

madem konu açıldı birkaç soruda ben sorayım;
- frekans değeri ve ölçüm çözünürlüğü arasında nasıl bir bağ var? yani 40 khz lik ve 1 mhz lik bir transduceri nasıl karşılaştırabiliriz?
-devre tasarlarken 40 khz lik bir sensörü 40 khz lik kare bir sinyalle şutlayıp sonra gelen sinyali yükseltip okumak yetiyormu?
- 30 cm lik bir bidonun tepesine yerleştirdiğimizi varsayarsak. kaç cm çözünürlükle okuyabiliriz?
- nemden etkilenirmi?
- kullandığınız ve memnun kaldığınız waterproof bir ürün varmı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: skara1214 - 23 Şubat 2017, 16:28:10
madem konu açıldı birkaç soruda ben sorayım;
- frekans değeri ve ölçüm çözünürlüğü arasında nasıl bir bağ var? yani 40 khz lik ve 1 mhz lik bir transduceri nasıl karşılaştırabiliriz?
-devre tasarlarken 40 khz lik bir sensörü 40 khz lik kare bir sinyalle şutlayıp sonra gelen sinyali yükseltip okumak yetiyormu?
- 30 cm lik bir bidonun tepesine yerleştirdiğimizi varsayarsak. kaç cm çözünürlükle okuyabiliriz?
- nemden etkilenirmi?
- kullandığınız ve memnun kaldığınız waterproof bir ürün varmı?

Cevaplayabildiğim başlıkları söylüyorum hocam.
   -Transducerların kullanım yerlerine göre frekansları değişebiliyor. Ultrasonic heaterlar mHz ler seviyesinde dolaşırken rangeFinder lar 40-150khz arasında olabiliyor.
    40 khz lik transducer a 39kHz verdiğimde echo sinyalinin genliği ciddi şekilde azalma oluyor. Ama ölçüm çözünürlüğü konusunda bilgim yok
   -Piyasada dolaşan Tx ve Rx sensörleri farklı olan devrelerde dediğin yapılıyor. Tx sensörü stabil bir frekans ile sürüp Rx tarafında sinyali temizleyip yükseltip comparatore veriyorlar.
   -Hassas mesafe farklarını skopta gözlemleyip çözünürlüğe bakmadım hocam
   -Nemden sıcaklıktan ve ortamın farklı olmasından kaynaklı ses hızı değiştiğinden dolayı etkilenir fakat bu parametreleri ölçüp kompanze etmeniz gerek
   -Piyasa araştırması yaptığımda fiyat / performans olarak prowave in waterproof sensörleri iyi olduğunu söyleyebilirim.
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: ferdem - 23 Şubat 2017, 16:11:51
Rail to rail şart değil, LM358/324 ile yükseltilmesi lazım, zamanında bu opampları kullanarak yükseltmiştim. Öncelikle filtre olmadan inverting veya non-inverting yükselteç yapıp bakın.

Hocam tek opamp ile yükselttiğimde böyle bir sinyal aldım arada 5-7cm vardı hesaplama hemen hemen doğru. Kazancı hatırlamıyorum ama LM324 daha üstüne çıkaramadı
Burada 2. kat opamp ile sinyali daha da yükseltmeye çalışacağım.
Bu arada hiçbir filtre kullanmadım. Sinyal neden böyle güzel çıktı anlayamadım..

Gerçekleştirdiğim şematik şudur

ferdem

Ben maxbotix veya Çin çakması tipindeki transducer ler ile çalışmıştım. Onlarla 2m uzaktaki duvardan çarpıp gelen sinyal arka arkaya iki yükseltmeyle 2-3 Vpp değerine rahat çıkıyordu. Siz waterproof tipte sensör kullanıyorsunuz, ondaki durumu bilmiyorum. Konunun başında, gördüğünüz voltajı az bulduğumu söylemiştim, orada da waterproof tipi atlamışım.

Eren Eraslan

Hocam gaini 10 yaparak çıkışı böyle gözlemledim. Aradaki echo gelene kadar süre ile engelin mesafesi doğru tutuyor.
Şimdi sorun şurada. 3metre ölçüm için sensöre kaç Voltarda sürmek gerekiyor bu deneme yanılmayla yapacağım sanırım
Örnek devrelerde long range için max 3-6metre kimisi 100Vpeak to peak verirken kimisi 20V veriyor.

kralsam

Alıntı yapılan: Eren Eraslan - 24 Şubat 2017, 16:57:00
Hocam gaini 10 yaparak çıkışı böyle gözlemledim. Aradaki echo gelene kadar süre ile engelin mesafesi doğru tutuyor.
Şimdi sorun şurada. 3metre ölçüm için sensöre kaç Voltarda sürmek gerekiyor bu deneme yanılmayla yapacağım sanırım
Örnek devrelerde long range için max 3-6metre kimisi 100Vpeak to peak verirken kimisi 20V veriyor.

Hocam ikinci (mor) salınım neden kaynaklı ?

Eren Eraslan

Açıkçası onu çözebilmis değilim hocam. Ama burst sinyali ile gelen echo arasındaki zaman farkı uzaklik ile doğru çıktı