24v/48v boost hakkinda yardim

Başlatan Artiiszt, 22 Şubat 2017, 23:34:03

Artiiszt

Oncelikle merhaba. Bitirme projesi olarak 24v giris 48 volt cikisli 48watt 1A cikisli bir boost yukseltici yapmam gerekiyor. İnternette onlarca devre buldum fakat bir cozumleme yapamadim forumdada bazi arkadaslarin bu tarz sorunlari olmus fakat hep ustunden gecilip sorunlar cozuldugunden detaya inilmediginden anlamam mumkun olmadi. 555 ile bir buz11 fet surdugum bobin kondansator secimlerini hesapladigim bir devre tasarladim 48 volt cikis alabiliyorum fakat cikis akimim 0.001 lerde neredeyse ve 555 bacaklarindan fet surmek icin kullanilan direnclerin deger hesaplarini bilmeden kurdum devreyi yardimci olabilecek var mi? 5.bacaktan geri besleme icin 10k direncten once bir baglantı yaptim internette bir kac devrede gormustum pot ile yapıyorlardı geri beslemelerini bende boyle denedim cıkısımı alıyorum ama istedigim degerdeki akım cıkısını alamıyorum kısacası hatam nerede ve nasıl tasarlamalıyım?  555 haricinde geribeslemeli olarak ne ile islem yapabilirim

Artiiszt

Necati bey devreler icin sagolun fakat hep bi gercekledigimde hata cikiyor birde uc3843 proteusta yok ek dosyalarinida bulamadim esleniginide bulamadim o yuzden hep o devrelerden uzak durmak zorunda kaldim

Artiiszt

Tesekkur ederim simdi devreleri yaptigim hesaplamalara gore elemanlari kullanarak deneyecegim umarim olur birde benim kurmus oldugum devre yanlis veya tesadufi bir devre mi cunku giris cikisim fetin surulmesi hepsi simulasyonda goruluyor

Artiiszt

malesef olmuyor ya hata alıyorum yada bulamadıgım elemanların yerine koydugum elemanlar hatalı oluyor

sadogan

MC34063 inceledinizmi , hem proteustada var.

Artiiszt

necati beyin attigi linkten bu forumda paylasılmıs bir devreyi kurdum fakat 36 volt uzerine cikis yapamiyorum her yeriyle oynadım neredeyse en son buz11 fet kullandım ondada 42 43 v cıkıs anca gorebiliyorum nere ile ilgili islem yapmam gerekiyor

Artiiszt

Sadogan hocam sizin dediginiz ile ilgilide bir kac devre buldum deneyecegim eve gidince donus yaparim tekrar

JOKERAS

R9'a paralel bir pot bağlayıp deneyin.

Artiiszt

bu sekilde bagladim hocam bide fet'i buz11 ile degistirdim fakat 45 volta gelince sabit olarak kalıyor ne azalma ne artma mevcut acaba geri beslemedeki direnc yada cap degerlerinden dolayı mı bu sınırlama oluyor

Artiiszt

geri besleme baglantısındaki cap degerini 10uF a indirdim 48 de sabitleme sagladım birde fet'i irf610 ile degistirdim su anda calısıyor gozukuyor ama gerceklenmesi nasıl olur fikriniz var mi ?

JOKERAS

usta, Proteus analog similasyonda Patates.Aldatır yani.
Devrenizde Swic Peak akım kontrolü yok.
Mosfet Source,yani şaseye bağlı olan hattı iptal edip 0.22Ohm gibi bir direnç ile şaseleyin.
Direnç ile Fetin Source ile birleştiği noktayı entegrenin 3 nolu ISEN ayağına 1k bir direnç ile girip R5'i iptal edin.
Eğer fetin akım limiti belli bir değere set edilmişse dolayısı ile o akımın üstüne çıkamaz.

Yada bir Trimpotun orta bacağını 10k bir dirençle Entegrenin VREF pinine,Trimpotun diğer ayaklarını VCC ve GND'ye bağlarak deneyin.

Artiiszt

Hocam proteusta sadece genel bilgileri haricinde hic bir sinirlandirma bilgisi bulunmuyor bunu datasheette ki sinir degerlerini kabul edip mi fet yerlestireyim oraya ? Birde cikis akimim benim hesaplarima gore 1 amper olmasi gerekiyor yani hoca isterken 48watt lik bir cikis alabilmelisin demisti su anda bu mevcut degil sanirim devremde

Artiiszt

300uH bobin
duty 0.5
50uF cap
24/48v 48watt 1 amper cikis icin bu degerleri elde edebiliyorum fakat kurdugum hic bi devrede bu bobin ve cap degerlerini kullanarak akimi elde edemiyorum ayrica dutyi nasil ayarlicam proteus harici bir programda kullanmayi pek bilmiyorum acikcasi. pspiceda mi denememi tavsiye edersiniz gercekle ozdes ve daha cok secenekli bir devre icin