24v/48v boost hakkinda yardim

Başlatan Artiiszt, 22 Şubat 2017, 23:34:03

Artiiszt

Jokeras hocam bu uc3843 ile fet surdugumuz devrede voltage kontrolu yapmiyormuyuz geri beslemeyi ? Sen neden swic peakte akim kontrolun yok demissin ben mi yanlis anladim devreyi

JOKERAS

Verdiğiniz şemada Swic Peak kontrolü yok.Voltaj geribeslemeli.
Sizin hali hazırdaki devrenizde Giriş gerilimi değişince Duty oranı sabit olacağı için çıkış gerilimide otomatik artar.
Bu artış R8 + R9 düğümünden geri dönerek duty'i ayarlayıp sabitler.
Bu Voltaj geribesleme oluyor.

I-Sens akımı ise Swic üzerine düşen akımın aynasıdır.Bu voltaj feedbackiyle alakalı değil,
Fet ve dolayısı ile  bobin akımıyla alakalı.Current mod.
İşte Entegre I-Sens noktası belli bir değere set edildiyse çıkış akımı o set değerinin üzerine çıkamaz.
Hatta şöyle durum olur,çıkıştan akım asıldığınızda bayılma falan olur.
Gerçi siz similayonda çalışıyorsunuz,burada çıkıştan akım asılma gibi bir durum yok.
Bence devreyi kurup gerçekte ne oluyor ona bakın derim.
Devrenizi  şemadaki şekilde değiştirip deneyin.

Artiiszt

Bunu bir deneyim hocam cok sagolun mutlaka takildigim bir yer olucaktir yardiminiz guzel olur.

Edit: hocam en son sematikteki gibi devreyi tekrardan kurdum direnc ve kond degerleriyle ne kadar oynadıysam oynayayim 25 voltu gecmiyor elde ettigim cıkıs gerilimi. internetten onlarca devre denedim ama bir turlu verim alamadim. Birde konunun en basında vermis oldugum 555 li devre mantıklı bir devremi yoksa sans eseri elde edilmis bir cıkıs voltaji mi vermekte?

aklimdayken ben bu devrelerde duty'i ayarlamasını Vccden yapılan beslemelerle mi belirliyorum cunku hic bi ayarlama imkani sunulmuyor bana

en son duzenledigim hali bu sematige gore.

JOKERAS

Atiszt arkadaş, şemadaki feedback gerilim bölücü R4,R5 dirençleri aynı değer takmışsınız.
Bu çıkış gerilimini 2'ye böler,R4,R5 düğüm noktasındaki voltaj çok büyük,sistem min seyiyede çalışıyor
Oransal olarak bölmek gerekir.Bu oran max 2.5V'tu geçmemeli,çünkü referans voltajı entegre içinde 2.5V olarak
ayarlanmış.R5'e Trimpot takıp deneyin.