Push button ile hem açma hem kapama yapılabilir mi?

Başlatan burç tankal, 23 Şubat 2017, 10:08:43

burç tankal

Arkadaşlar bilgisayardan söktüğüm bir güç kaynağı ünitesini çalışma masamdaki bağlantı terminallerine bağlayarak kendime göre bir besleme modülü yaptım. Tabi ki psu'nun çalışması için bir kablosunun Gnd ile kısa devre edilmesi gerekiyor. Ben Psu'nun sürekli açık kalmasını istemediğim için araya basitçe bir on-off anahtarı koyarak işi hallettim. Ancak malzemelerimi karıştırırken elimde çok hoş ve kocaman ışıklı bir push buton olduğunu farkettim. Bu Push buttonun ışık beslemesini psu 12V çıkışına takıp kontaklarını da ilgili iki koblolara bağlayıp düğmeye bastığımda önce psu çalışarak buton üzerindeki ışığı yakıyor ve tabiki elimi çektiğimde de sönüyor. Oysa benim istediğim bir kez bastığımda Psu'yu çalıştırıp ikinci kez bastığımda kapatması. Aklıma röle kullanarak bir kez butona basıldığında psu'dan gelecek 12V ile bir röleyi çekip butonun yaptığı işi röleye devretmek geldi ancak bu sefer de bir kez çalıştığında sonsuza kadar çalışır vaziyette kalacak. Bu butonu psu'yu hem açma hem kapama işinde kullanabilmenin bir yolu var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.
Not1: Başka bir kaynaktan beslenmiş bir devre kullanmak istemiyorum.
Not2: Kullandığım push buttonda Com, Nc ve No bağlantıları mevcut.

sadogan

Kullandıgın ps ın standby beslemesi var. Muhtemelende 5 volt. Bu beslemeyi kullanıp Dfilipflop + role kullanarak yapman mümkün.
Ancak piyasada bolca bulunan basmalı on/off anahtar ile çok daha güzel olur bence.

ismail kaya

google da "Latching power switch" diye aratabilirsiniz.

Örnek:

polleme

burç tankal

Alıntı yapılan: polleme - 23 Şubat 2017, 11:04:41
En basit yöntemlerden biri CD4013 D FF kullanmak. Linki inceleyin.

http://www.pcsilencioso.com/cpemma/flipflop.html
Sayın Polleme; butona basılmadığı taktirde bu flip flop devresini besleyecek güç gelmeyecek. Bu durumda 4013 butona basıldığını nasıl anlayacak?

Alıntı yapılan: sadogan - 23 Şubat 2017, 10:38:46
Kullandıgın ps ın standby beslemesi var. Muhtemelende 5 volt. Bu beslemeyi kullanıp Dfilipflop + role kullanarak yapman mümkün.
Ancak piyasada bolca bulunan basmalı on/off anahtar ile çok daha güzel olur bence.
Sayın sadogan, standby beslemesini açıkçası bilmiyordum. Sanırım problemimi bu çözebilir. Pollemenin bahsettiği flipflop ile bu besleme birleştirilirse istediğim olacaktır.
Piyasada on-off butonlar var ancak bu sorunun bir çözümü olup olmadığını merak etmiştim.

Peki standby beslemeyi kullanmadan yapmak mümkün müdür? tavuk yumurta misali kendisi kapalı bir devre başka kapalı bir devreyi çalıştırabilir mi?

ipek

eğer hiç gerilim istemeden çalışacaksa ,piyasada butonların,basılı kalan modelleride var.alternatif çözüm olabilir..

JOKERAS

Şu şemayı deneyebilirsiniz.
On-Off Kontrol hattını şaselediğinizde çalışıyorsa ki öyle diyorsunuz, o zaman o hat bir geridönüş hattıdır.
Dolayısı ile üzerinde bir voltaj olmalı.
Power stby'da iken kontrol hattından gelen voltaj  düşük akımlı olacağı için D1 üzerinden C1'i yavaş yavaş şarj eder.
Bu şarj voltajı D Flip Flopun çalışması için yeterli olur.
Butona bastığınızda Q veya Q değili  Q1 transitörünü iletime sokar,Power ON olur.
İşte tam o sırada Kontrol geri dönüşü sıfırlanacağı için D flip Fliop beslemesiz kalacağı için Reset olur.
C1'in Şarj akımı ve Power ilk startı aldığı anda Power çıkışlarından alacağınız Feedback voltajı D Flip Flop voltajını By Pas edecektir.
Bir deneyin.

Burada krıtik durum C1 Kapasitesidir.Power'a ilk enerji verildiğinde Kapasite Boş olacağından Power,C1 Kapasitesi şarj olana
kadar Start durumunda olacak.Değeriyle oynayıp test edin.

mehmet

Mor - siyah 5VSTB ucudur.
Psu kapalı olsa dahi 5V/2ADC.
güç alabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

polleme

Alıntı yapılan: burç tankal - 23 Şubat 2017, 14:55:02
Sayın Polleme; butona basılmadığı taktirde bu flip flop devresini besleyecek güç gelmeyecek. Bu durumda 4013 butona basıldığını nasıl anlayacak?

O şemada gözükmeyen 4013'ün Vcc ve GND uçları da var ve onlar beslemeye bağlı. Bu sayede 4013'te sürekli güç var. Evrilen çıkış D girişine bağlı olduğundan evrilmeyen çıkış butona her basışta seviye değiştirir, bağlanan devre kapanır veya açılır.

burç tankal

Alıntı yapılan: JOKERAS - 23 Şubat 2017, 15:41:09
Şu şemayı deneyebilirsiniz.
On-Off Kontrol hattını şaselediğinizde çalışıyorsa ki öyle diyorsunuz, o zaman o hat bir geridönüş hattıdır.
Dolayısı ile üzerinde bir voltaj olmalı.
Power stby'da iken kontrol hattından gelen voltaj  düşük akımlı olacağı için D1 üzerinden C1'i yavaş yavaş şarj eder.
Bu şarj voltajı D Flip Flopun çalışması için yeterli olur.
Butona bastığınızda Q veya Q değili  Q1 transitörünü iletime sokar,Power ON olur.
İşte tam o sırada Kontrol geri dönüşü sıfırlanacağı için D flip Fliop beslemesiz kalacağı için Reset olur.
C1'in Şarj akımı ve Power ilk startı aldığı anda Power çıkışlarından alacağınız Feedback voltajı D Flip Flop voltajını By Pas edecektir.
Bir deneyin.

Burada krıtik durum C1 Kapasitesidir.Power'a ilk enerji verildiğinde Kapasite Boş olacağından Power,C1 Kapasitesi şarj olana
kadar Start durumunda olacak.Değeriyle oynayıp test edin.

Sayın jokeras, bahsettiğiniz gibi gnd ile kısa devre ederek psu'yu çalıştırdığım kabloda ufak da olsa bir gerilim varsa devrenizi deneyeceğim. Eğer olmazsa standby voltajı ve dflipflop iş görecektir sanırım