Lehim istasyonu

Başlatan Zoroaster, 23 Şubat 2017, 14:10:23

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

ZorO usta, heme Amatör diyorsun hemde gidip Prof havya alıyor yetmiyormuş gibi Eleman14'ten alıyorsun.
Al bir tane bundan kullan,ucu ucuz kalemi ucuz.
http://www.kartalotomasyon.com.tr/ZD-929C-Isi-Ayarli-Havya-Sicaklik-Kontrollu-Lehim-Istasyonu,PR-23770.html

Zoroaster

Olay dediğin gibi değil. Aşağıda ucuzları da var. Fakat kaliteleri iyi değil gibi.

https://www.jaycar.com.au/search?text=Soldering%20station
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Tamam da usta sen diyorsunki Amatör olsun.
O linkini verdiğim Havyayı bir profeşınıl olarak yıllardır kullanıyorum,arada bir ucu eriyor yada kalemi bozuluyor
değiştiriyorum.
Benim gibi bir profeşınıl bunu kullanıyorda senin gibi bir Amatöre niye yetmiyor anlamadım:)
Para çok sende anlaşılan,Al o zaman bir Ersa,Weller ucu bozulunca bir kalem havya parasınıda ucuna verirsin.Ne diyim. 

Zoroaster

Teknolojik ürünlerin ucuz olduğu bir ülkede yaşamaya başladım. Hayat o kadar pahalı ki linkini verdiğim havya göze pahalı görünmüyor.

60$ gibi bir paraya mikrodalga fırın alabiliyorum, yada aynı paraya 4 öğle uyduruk yemek yiyebiliyorum.

İlk linkteki havya Fiyatını Türkiye şartlarında düşünürsek evet çok pahalı fakat Avustralyada o kadar pahalı değil. Neden mi?

1kg kiraz 25$ çünkü.
Seytan deliginden kacti.

malaga

Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

Zoroaster

İyiymiş de benim seçtiğim üründen daha pahalı.

Hakko-888D kullanan yokmu?
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Alıntı yapılan: Zoroaster - 23 Şubat 2017, 14:46:30
Teknolojik ürünlerin ucuz olduğu bir ülkede yaşamaya başladım. Hayat o kadar pahalı ki linkini verdiğim havya göze pahalı görünmüyor.

60$ gibi bir paraya mikrodalga fırın alabiliyorum, yada aynı paraya 4 öğle uyduruk yemek yiyebiliyorum.

İlk linkteki havya Fiyatını Türkiye şartlarında düşünürsek evet çok pahalı fakat Avustralyada o kadar pahalı değil. Neden mi?

1kg kiraz 25$ çünkü.

Ne oldu ZorO usta, Ülkeyi terkmi ettin?Ne işin var Kanguruların arasında:)
Madem Avusturalya'ya gittin gitmişken Yeni Zelanda Haka dansını öğrenmeden gelme:)
Sinirlenince Haka dansı yaparsın.Ama dikkat et o dans Türkiye' de sakating:)

Pahalı olabilir ama gelir seviyeside ona göredir.Bence sen ne yap biliyormusun?
Kaldığın süre boyunca ekmeğe soğana talim et paraları istifle,sonra buraya geldiğinde Kral olursun:)
Altına bir Merso çeker hava atarsın:)

ErsinErce

Dave ve çevresindekilerin önerdiği bir ürün hocam hakko 888 ama fiyat olarak element pahalı gibi geldi

ayrıca suyunu çıkararak lab kurma videosuna da bir göz atın
https://www.youtube.com/watch?v=HicV3Z6XLFA

ayrıca hobby king sizin oralarda daha yaygın, es geçmeyin

Niyazi_SARAL

Teknik Serviste profosyonel olarak kullandığımız bazı havyalar ve SMT lehim istasyonları 1/3 belki daha düşük fiyata satılıyor arkadaşlar. İsteyen gelip görerek satın alabilir.

http://www.cizgi.com.tr/outlet/

"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

vedo35

JBC yi ben hem evde hemde isyerinde kullaniyorum. Cok memnunum. Yanliz ucunda AC6.5v gibi bir kacak vardi. Bendeki sansizlik olsa gerek. Cunku isyerindekilerde oyle bir sorun yok. Yetkili saticisini aradigimda ilgilenecegiz dediler bir daha aramadilar. Ancak cihazin performasindan, cok cabuk (6-7 saniye civari) isinmasindan cok memnunum. JBC yi  profesyonel ve  servis islerinde kullananlar icin tavsiye ederim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

xoom

7 yıldır hemen hemen hergün ERSA RDS80 kullanıyorum. Çok memnunum.

erkan614

daha yeni mezundum E.M. komşum çöpe XYtronik marka seramik rezistanslı bir istayon atmıştı hemen kaptım "atılırmı bu yazık" ucu kötüleşmiş biraz gittim yeni uç aldım 10 senedir bende (artık komşum ne kadar kullandı siz tahmin edin) :)  sıtandart havyaları değdirdiğiniz gibi yapışan 2.2W/nK AL pcbleri canavar gibi lehimliyor,
geçen aynından üretime aldım 45$ http://www.ucarelektrik.com/havyaistasyon.aspx en altta analog 45W yazan
ayrıca abed handa 2. katta bir yerden aynısının çakmasını aldım ama o 60W XYtronik uçları ile birebir 120TL biraz kullandım performansları da ayni sayılır
ama çakma 60W olan seramik reziztans açıkta çalıştırlıdığından rezistans araba sinyali gibi kızarıp soğuyor e olur okadar sonuçta 120TL
sadede gelelim 120TL lik olandan al eğer kaliteli alcam diyosan jbc al

kendi deneyimlerime dayanarak standart lehimleme ve üretim hattında olması gereken havya özellikleri
1-ESD olması
2- ısı Ayarlı olması analog da olur dijital de (ayar olmaz ise uçlar eriyor)
3- havya ucunun rezistansa mümkün olduğunca yakın ve boşluksuz geçmesi
4- havya ucunun lehimleme ucunun resiztansa yakın olması
bu özellikleri 120TL lik havya xy uç ile karşılıyor

babamın tecrübelerine dayanarak tamir için iyi olan havyanın özellikleri
1- ucu mümkün olduğunca uzun ve ince olmalı (çünkü elkoların arasından smd malzemeye ulaşamıyor)
2- en az 60W olmalı (çünkü okadar uzun uca ısı iletmek çok zor)
3- uç erimesin (neyazıkki hepsi eriyor)
bu özellikleri sadece JBC karşılıyor ama JBC mi kullanıyor? tabiki hayır ikinci eli 1000TL cihazın
hayır alsam niye buna bu kadar para verdin diye inadından kullanmaz :)