Merhaba yeniyim

Başlatan HarunB, 23 Şubat 2017, 14:58:36

HarunB

Arkadaşlar merhaba, kendim Ege üniversitesi bilgisayar bilimleri ve matematik mezunuyum. Son zamanlarda babamın yaptığı işlere merak saldım. Mcu ve flash eeprom programlaması gibi şeyler mevcut. ( Oto radyo ve elektroniği). Bu işlere başlamak için gerekli ekipmanları ve kaynakları paylaşabilir misiniz. Hangi tarz geliştirme kiti lazım,nasıl bir programlayıcı lazım kendi elimde microbasic ile pic programlama kitabı mevcut, araştırabileceğim ingilizce forumlar var mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. ( Teypler üzerindeki mcu lar genellikle st ve micro marka mcular)

mert3162

bence ardunio ile başlayın hem hazır kit hem fiyatları uygun toptan alacak olursanız cinden oldukca ucuza  oto elektroniğindede kullanan arkadaşlarım var memnunlar kendinizi "c" öğrenmeye çalışın ama bu işin olmazsa olmazı önce analog elektronik öğrenin.

St ilk başlangıçta çok ağır gelebilir.Ama öğrenirim derseniz bilemiyorum forumda çok güzel anlatımlar mevcut
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

JOKERAS

Siz teyp üzerindeki işlemcilerimi programlamak istiyorsunuz?
Yoksa Teyp kilit kodlarını açmayı,araç beyinlerini tamir etmeyi veya kilometre sıfırlama,hava yastığı patlama
vs.Eğerki onları tamir etmeyi planlıyorsanız İşlemci programlama ile işiniz yok.

Oto teypleri eski versiyonlarında  Eepromu okuyup ilk Hex dosyasının ilk dört hanesi Teyp master kodu oluyordu.
Firmalar kurnaz, işi iyice geliştirdiler.Teyp master kodları servislerden başka yerde yok,ama Rus amcalar bir alet yapmış.
Bu alet online çalışan bir emilatör,ototeypçi bir arkadaşım küçük bir alete 19 bin $ verdiğini söylediği aleti gördüm
bir sigara paketi büyüklüğünde bir cihaz.
İlgili oto teybi marka modelini Emilatörün  Pc Programına yazdığında teybin boardının resmi çıkıyor,emilatörden çıkan 5-6 kabloyu nereye lehimleyeceğini
gösteren bir resim.Bu aslında j-Tag üzerinden programlama.
Kabloları lehimledikten sonra Emilatörün Pc programında link diye bir obje var ona tıklıyor 1-2 saniye sonra
Teybin benzersiz master kodu Ekrana yazılıyor.Kodu teybe giriyorsun olay bitiyor falan.

Aynı durumlar Oto beyni içinde geçerliymiş,yani firmalar Milleti Servislere soydurmak için  her türlü önlemi almışlar.

Kısacası eğerki siz bunları yapacaksanız Pic,Arm,Atmel vs programlamaya ihtiyacınız yok.
Sağlam bir programlama cihazı Elnec,Topmax ve bir sürü entegre soket adaptörü.
Bir adaptörün 500-600$ olduğunu söylüyorlar.
Ayrıca Araç beyni test için populer araçların konsollarını,ilgili sensörlerini her birini ayrı ayrı almak icab ediyor.
Maliyetli bir iş, ama işi tuttursanız para sayma makinası alacağınızı garanti ederim:)

HarunB

Alıntı yapılan: JOKERAS - 23 Şubat 2017, 20:03:02
Siz teyp üzerindeki işlemcilerimi programlamak istiyorsunuz?
Yoksa Teyp kilit kodlarını açmayı,araç beyinlerini tamir etmeyi veya kilometre sıfırlama,hava yastığı patlama
vs.Eğerki onları tamir etmeyi planlıyorsanız İşlemci programlama ile işiniz yok.

Oto teypleri eski versiyonlarında  Eepromu okuyup ilk Hex dosyasının ilk dört hanesi Teyp master kodu oluyordu.
Firmalar kurnaz, işi iyice geliştirdiler.Teyp master kodları servislerden başka yerde yok,ama Rus amcalar bir alet yapmış.
Bu alet online çalışan bir emilatör,ototeypçi bir arkadaşım küçük bir alete 19 bin $ verdiğini söylediği aleti gördüm
bir sigara paketi büyüklüğünde bir cihaz.
İlgili oto teybi marka modelini Emilatörün  Pc Programına yazdığında teybin boardının resmi çıkıyor,emilatörden çıkan 5-6 kabloyu nereye lehimleyeceğini
gösteren bir resim.Bu aslında j-Tag üzerinden programlama.
Kabloları lehimledikten sonra Emilatörün Pc programında link diye bir obje var ona tıklıyor 1-2 saniye sonra
Teybin benzersiz master kodu Ekrana yazılıyor.Kodu teybe giriyorsun olay bitiyor falan.

Aynı durumlar Oto beyni içinde geçerliymiş,yani firmalar Milleti Servislere soydurmak için  her türlü önlemi almışlar.

Kısacası eğerki siz bunları yapacaksanız Pic,Arm,Atmel vs programlamaya ihtiyacınız yok.
Sağlam bir programlama cihazı Elnec,Topmax ve bir sürü entegre soket adaptörü.
Bir adaptörün 500-600$ olduğunu söylüyorlar.
Ayrıca Araç beyni test için populer araçların konsollarını,ilgili sensörlerini her birini ayrı ayrı almak icab ediyor.
Maliyetli bir iş, ama işi tuttursanız para sayma makinası alacağınızı garanti ederim:)

Teşekkürler, açıkçası kendimin işlemci programlamaya bir meyili var yani benim için tutku bunun yanında yeni tür teyplerin içindeki flash eepromları programlamam lazım internetten araştırdım jtag sayesinde boardu ya da flash eeprom( entegre) sökmeden yapılabiliyor bu işlem. Ben de bu konuda babama yardımcı olmak istiyorum açıkçası. Ama bir türlü nasıl ilerleyeceğimi kestiremedim o yüzden buraya konu açtım belki bilgisi olan birisi yardımcı olur diye. :)

mert3162

Aslında babanız bu konuda bizden daha iyi bilgi verebilir sana eminim babanıza gidip baba ben senin yaptığın işi yapmak istiyorum bu mesleği bana öğret yada ilk olarak nereden başlamalıyım neler yapmalıyım desen sana yol gösterecektir.Ancak anladığım kadarı ile sen öncelikle araştırmalar yapıp ortaya bişiyler cıkarıp babanın takdirini (saygısını) kazanmak istiyorsun doğru anlamışmıyım.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

HarunB

Alıntı yapılan: mert3162 - 24 Şubat 2017, 13:02:02
Aslında babanız bu konuda bizden daha iyi bilgi verebilir sana eminim babanıza gidip baba ben senin yaptığın işi yapmak istiyorum bu mesleği bana öğret yada ilk olarak nereden başlamalıyım neler yapmalıyım desen sana yol gösterecektir.Ancak anladığım kadarı ile sen öncelikle araştırmalar yapıp ortaya bişiyler cıkarıp babanın takdirini (saygısını) kazanmak istiyorsun doğru anlamışmıyım.
Doğru analiz hocam. Şöyle bir şey var ki babam alaylı olarak bu mesleği yapıyor. Kendisi bilgisayarla programlamayla hiç alakası yok.Kendisi de bunu dile getiriyor.