INA125 dahili referans voltajı istikrarsız

Başlatan tekosis, 24 Şubat 2017, 03:19:09

tekosis

aşağıda şemasını verdiğim devremi 5V simetrik olmayan kaynak ile besliyorum. westone köprüsünde bir adet strain gage ve üç adet direnç kullanıyorum. bu şekilde devremi ilk kurduğumda dirençlerin üzerine düşen referans gerilimlerinde 2.50v değerini okumama rağmen sonraki testlerimde referans geriliminin 2,82V - 2.92V aralığında gezindiğini gördüm. bir şekilde entegreye zarar vermediysem bu istikrarsızılığın sebebi ne olabilir?
harici bir referans voltajı mı kullanmalıyım yoksa hata bende mi?

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

sadogan

tekosis

kompenent kalitesini kastettiniz değil mi hocam?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Erhan YILMAZ

Hiç yoktan 10mA çekiyor senin wheaston köprüsü. Datashette ki değerleri 0-5mA için vermiş. Fazla akım çekiyor olabilirsin.

sadogan

tekosis

@Erhan YILMAZ hocam dediğiniz değere baktım. eğer sınır 5mA ise westone köprüsünün girişine bir seri direnç bağlayarak akımı sınırlasam olur mu acaba? ölçeceğim voltaj değerleri düşecektir ama onuda kazanç ile yükseltirim işimi görür. bunun dışında direnç değerini yükseltemiyorum zîra elimde 10 adet 120r değerinde strain gage var mecbur bunları kullanacağım.

sadogan

Araya seri direnç yerine buffer koymak daha mantıklı olur.
westone köprüsü 2.5 volt besleniyor. maksimum 20ma akım çekersiniz (strain gage kısadevre olduğunda)
20ma verebilen bir opamp işinizi görebilir.

skara1214

o opampın offseti v.s. de işin içine girecek o zaman ne anlamı kaldı referansın? :D
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

sadogan

esensoy

Yine bu forumda bu entegre ile uğraşan bi arkadaştan aldığım bilgidir,
O 5V un göçtüğünü, dolayısıyla doğru ölçüm yapamadığını, bir transistörle göçmesini engellediğinden bahsetmişti,

İşinize yarar belki,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

striger

dahasheet inde extra akım icin baglanacak transistorun seması var (figure4).

tekosis

bende referans voltajı göçmüyor aksine yükseliyor. muhtemel sebepler;
1 - entegre arızalandı
2 - entegre sahte
3 - normalden fazla akım çektiği için geri besleme voltajı yükseltiyor. nasıl mümkün oluyorsa?
4 - ben bu işi beceremiyorum :)

birazdan yeniden denemeleri yapacağım bakalım ne olacak.
-----------------------
wetsone köprüsüne giden besleme üzerinde şemada verilen transistör eklemesini yapıp denemeyi yaptım sonuç aynı. devre ilk çalışma anında 2.5v referans gerilimini verdi yaklaşık 5 saniye sonra ise bu değer 3.32V düzeyine çıktı. enerjiyi kesip tüm pinleri kısa devre yapsamda enerji verdiğimde westone köprüsünde 2.5V yerine yine 3.32V ref değerini gördüm. bu arada Vout pininde 4V görünüyor.

striger

kopru harici beslenip denenebilir cektigi akımına da bakilabilir, vref e de uygun degerlerde farklı bir yuk baglanıp test emekte fayda var

tekosis

Dediginiz şekilde testi yapmıştım zaten. Bazen 2.5v almama rağmen voltajın yükselmesi tuhaf.

tekosis

elimdeki entegrenin fotoğrafını paylaşıyorum. Üzerindeki baskı kalitesine bakılırsa sahte ürüne benziyor. Yorumunuz nedir?