Pwm sinyalinde genel sıkıntı

Başlatan ghistmanzero, 24 Şubat 2017, 19:00:52

ghistmanzero

Merhaba arkadaşlar,  pwm ile ilgili bir sorum olacak. Basit bir pwm kodu ile 887a nin pwm çıkış dan bir butona bağlı olarak çalışan bir pwm örneği yaptım . Başta çıkış yok. Hatta dutycycle olarak 0 koydum. Ta ki butona basilana kadar. Butona basılınca pwm duty cycle 0 dan başlıyor. Max olana kadar devam ediyor. Max da kalıyor. Sorun şu : ben programı çalıştirinca ve butona basmama rağmen çıkış veriyor pwm. Ben butona basınca yazdığım şekilde sıfirdan başlayıp Max olana kadar gidiyor ve orda kalıyor.  Hatta biraz değiştirip Max olunca sıfıra indiyorum.  Aynen yaptığım şekilde sıfırda kalıyor. Bi daha butona basınca normal çalışıyor. Hani sıkıntı en başta ben hiç komut vemememe rağmen hatta dutycycle 0 koymaya rağmen neden pwm çıkışi aktiflesiyor?  Bu devreyi gerçekte de kurdum. Aynı şekilde ilk enerji verince çıkış veriyor. Sebebi ne olabilir acaba? Pwm hattını 4.7k lik bir direnc ile toprağa da bağladım ama nafile. İşe yaramadı. Yardımci olabilecek kimse var mı acaba?

mehmet

Şema, resim ve kod eklerseniz daha fazla
yardım almanız mümkün.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

burç tankal

Demek istediğiniz program başladığında hemen butona basılmış gibi mi davranıyor?

dursuncemal

yazdiginiz kodu paylasırsaniz daha rahat yardim ederiz.
:=

ghistmanzero

@dursuncemal @mehmet @burctankal  Yarın kodu filan komple koyarım buraya şuan maalesef pc evde ve ben baska bir yerde kalıcam bu akşam.  ama  kod normal bir pwm kodu. Başta pwm kuruyorum. Timer kuruyorum. While girip if içinde bir buton sorguluyorum. Butona basılınca for içinde duty cycle I yavaş yavaş arttırıyorum. Full olunca tekrar sıfır oluyor ve butonu bekliyor. Butona bir daha basınca yine aynı şeyi tekrarlıyor (Buton arki yok. İster uzun ister kısa başım olsun. Tek bir kere algılıyor.)  sorun şu ki başta devreye enerji verince sanki %50 pwm komutu verilmiş gibi çıkış  veriyor (osiloskop ile baktım. Gerçeğini kurup motor bağladım. Çalıştı motor enerji verilir verilmez.) enerjiyi veriyorum,  %50 pwm veriyor. Hiçbirşeye basmamama rağmen hem de. Önce kullandığım pıc sıkıntıli dedim. Ali express ten almıştım 20-30 tane. Kim bilir içine ne katıyorlar dedim :) ama  bugün öğle saatlerinde proteusta bir pwm devresi daha kurdum. Aynı sey orda da oldu.( Kodu öyle netten bulup da attım kendim yapıp da attim. Aynı hani. Belki kopyala yapıştır kabul etmez diye hani. Her turlu olasılıgi deneyeyim dedim. Ama yok hani.)   Allah allah dedim. Bak simülasyonda da oldu dedim. Çözüm olarak  Ben de while girmeden önce bir kerelik duty cycle'i sıfıra esitleyeyim dedim. Maksat ben butona basana kadar öyle dursun dedim. Ama olmadı. Yine ilk enerjiyi verir vermez %50 pwm veriyor çıkış pinine. Ben butona basınca yapması gerektiğini gibi sıfırdan başlayıp yavaş yavaş full pwm veriyor sonra tekrar sıfır oluyor. Öyle kalıyor. Butonu bekliyor. Hani sorun ilk başta. Bir kere işlem yatırınca düzeliyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba?  Sizde de böyle bişey oldu mu yoksa bana mı denk geliyor böyle. Hani hem devreler farklı. Hem biri gerçek  bread board üzerinde kurulu olan biri de proteustaki simülasyonda. İkisinde da aynı şey oldu. Aklıma birden birşey geldi.uzaktan kumanda esc lerinde esc ye enerji verince motor bir miktar dönüyor. Tek tık da olsa dönüyor hani. Bence aynı sıkıntı orda da var diye oluyor :) ama orda çözüm için birsey konmuş gibi. Fazla mı uçtum bilmiyorum ama aklıma o geldi. Siz ne dersiniz?  Bununla ilgili fikriniz nedir acaba?