Proteus'ta çalışan program gerçekten neden çalışmaz

Başlatan muhendis.NT, 25 Şubat 2017, 23:51:51

muhendis.NT

Arkadaşlar cidden sinir bozucu. Simülasyonda , pretous'ta çalışan devre gerçekte neden çalışmaz. Bu program bu kadar güvenilmezse neden yaptılar.

pwm.c

proteusta çalışanın gerçekte çalışmadığı gibi gerçekte çalışıp proteusta çalışmadığıda oluyor.

proteusun kırılması için bazı DLL dosyaları yeniden düzenleniyor ve bunlarda sorunlu olabiliyor. el değmemiş bir versiyon olsada onu kullansak. çok eskiden birtane vardı ama şimdi pek görmedim.

patates dediğimiz sahte malzemelerde en büyük sorun kaynaklarından biri. eline bunlardan biri geçtiyse başını çok ağrıtır.

proteusun kendine özgü sorunları elbette var. tesbit edebildiklerimin bazılarını web sayfama makale olarak yazdım. belki faydası olur.
https://pwmccs.wordpress.com/2015/04/03/proteus-isiste-calisip-gercekte-calismayan-devreler/

son olarak, devredeki tasarım hatalarından söz etmeme gerek yok sanırım. herşeyi doğru yaptım sanırsın ama öyle değildir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Salih

Proteus Fuses ayarlarını göz ardı edebiliyor. Onlara dikkat etmek gerekiyor.

muhendis.NT

Alıntı yapılan: pwm.c - 26 Şubat 2017, 06:07:01
proteusta çalışanın gerçekte çalışmadığı gibi gerçekte çalışıp proteusta çalışmadığıda oluyor.

proteusun kırılması için bazı DLL dosyaları yeniden düzenleniyor ve bunlarda sorunlu olabiliyor. el değmemiş bir versiyon olsada onu kullansak. çok eskiden birtane vardı ama şimdi pek görmedim.

patates dediğimiz sahte malzemelerde en büyük sorun kaynaklarından biri. eline bunlardan biri geçtiyse başını çok ağrıtır.

proteusun kendine özgü sorunları elbette var. tesbit edebildiklerimin bazılarını web sayfama makale olarak yazdım. belki faydası olur.
https://pwmccs.wordpress.com/2015/04/03/proteus-isiste-calisip-gercekte-calismayan-devreler/

son olarak, devredeki tasarım hatalarından söz etmeme gerek yok sanırım. herşeyi doğru yaptım sanırsın ama öyle değildir.

Hocam teşekkürler. Yazınızı okudum. Tecrübeleriniz güzel. Keşke çözümüde olsaydı :)

hkalaycioglu

Proteusta çalışan gerçekte neden çalışmaz. Proteus ta besleme bağlantılarını yapmıyorsun, kristal bağlantılarını yapmıyorsun ama proteus bu bağlantılar yapılmış sayıyor ve programı çalıştırıyor. Ama gerçek programda kristal bağlamazsan besleme voltajını bağlamazsan veya sigorta ayarlarını doğru yapmzasan çalışmaz. Örneğin benim başıma bir olay geldi 12f675 de müzik devresi yaptım proteusta çalışıyor ama gerçekte çalışmadı araştırdım sebebi şu iki satırı yazmamaktan kaynaklanıyordu DEFINE OSC 4
DEFINE OSCCAL_1K 1. Yani diyeceğim program gayet güzel çalışıyor sorun genellikle kullanıcılardan kaynaklı oluyor. Kolay gelsin.

Maxim

bu şuna benziyor
15 yaşında bir çocuğa 3 sene boyunca need for speed oynatın
bütün skorları alt üst etsin
sonra 18 yaşına gelince verin altına gerçek bir araba maymuna dönsün
işte olay bu

tekosis

Yıllar yıllar önce ne zaman isise kabahat bulsam sonuçta hatalar benden, programı yetersiz bilmemden kaynaklanıyordu. Artık dersimi aldım önce nerede hata yapıyorum diyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Firzen

Sebebe örnekle açıklamak gerekirse proteusta Sen osilatör devresi bile bağlamadan GLCD bağlayarak devreyi çalıştırabilirsin. Ama gerçekte ise min 20MHz kristal bğalaman lazım. (2HAFTA DENEYİP ÖYLE KEŞFETMİŞTİM)
Kararsız...

muhendis.NT

Alıntı yapılan: tekosis - 26 Şubat 2017, 12:15:37
Yıllar yıllar önce ne zaman isise kabahat bulsam sonuçta hatalar benden, programı yetersiz bilmemden kaynaklanıyordu. Artık dersimi aldım önce nerede hata yapıyorum diyorum.

Yani devreyi test ediyorum bir led yak söndür ile ve doğru çalışıyor demek ki besleme ve osilatör doğru. Fuse ayarlarından emin değilim .
Alıntı yapılan: hkalaycioglu - 26 Şubat 2017, 10:41:56
Proteusta çalışan gerçekte neden çalışmaz. Proteus ta besleme bağlantılarını yapmıyorsun, kristal bağlantılarını yapmıyorsun ama proteus bu bağlantılar yapılmış sayıyor ve programı çalıştırıyor. Ama gerçek programda kristal bağlamazsan besleme voltajını bağlamazsan veya sigorta ayarlarını doğru yapmzasan çalışmaz. Örneğin benim başıma bir olay geldi 12f675 de müzik devresi yaptım proteusta çalışıyor ama gerçekte çalışmadı araştırdım sebebi şu iki satırı yazmamaktan kaynaklanıyordu DEFINE OSC 4
DEFINE OSCCAL_1K 1. Yani diyeceğim program gayet güzel çalışıyor sorun genellikle kullanıcılardan kaynaklı oluyor. Kolay gelsin.

haklısın.

Mr_YAMYAM

Bir simulasyon programında kullanılan elemanlar gerçek elemanlardır.
Oysa gerçekte bir devrede kullanılan hiçbir eleman göründüğü gibi değildir.

Temel pasif elemanları incelediğimizde hiç te oldukları gibi olmadıklarını görebiliriz.  :D
Çoğunlukla kandırmaktadırlar  8-)

muhendis.NT

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2017, 23:41:02
Bir simulasyon programında kullanılan elemanlar gerçek elemanlardır.
Oysa gerçekte bir devrede kullanılan hiçbir eleman göründüğü gibi değildir.

Temel pasif elemanları incelediğimizde hiç te oldukları gibi olmadıklarını görebiliriz.  :D
Çoğunlukla kandırmaktadırlar  8-)

güzel bir görsel paylaşmışsınız. Az önce lv de tahminim doğru fakat response kısmında ki f ve z eksenlerinin açıklaması ne oluyor.