AM Demodilasyon'da genlik düşmesi

Başlatan Emre_Tuncay_, 26 Şubat 2017, 01:48:00

Emre_Tuncay_

Mesaj Sinyali olarak 1kHz lik sinüs kullanıyorum.Taşıyıcı olarak 40kHz sinüs kullanıyorum.Bu sinyalleri Tek yan bant AM modülasyon ile Pspice ortamında modüle ettim.Çıkışıda opamp ile 2 kat yükselttim.Daha sonra Modüle edilmiş sinyali direk kablo ile demodülasyon devresine verdim.Burdada zarf dedöktörü kullandım.Bazı kaynaklarda zarf dedöktörünün çıkışına alçak geçiren filte yapmışlar ama ben bant geçiren filtre yaptım.Çıkışta aynı mesaj sinyalini alıyorum ama genliğinde dğşme oluyor.Nedenini çözemedim.Yardımcı olurmusunuz.

Devrem...

Çıkış Sinyalim(kırmızı sinyal mesajsinyali  yeşil olan ise çıkış sinyali)

kralsam

Demodülatör devrende başlangıçta diyotta ve devamında filtre kesim frekansı vs kaynaklı sinyal zayıflaması normal. Filtre kazancını biraz yükseltmeyi deneyebilirsin.
@düzeltme: ayrıca modülatör yanlış duruyor. Yaptığın devre toplayıcı devresi gibi çalışıyor sanırım. O kısma mixer koyman gerekiyor.

okg

modülasyon kısmında problem var sanki, tek yan bant için, giriş sinyalini taşıyıcı ile çarpıp aynı zamanda giriş sinyalinin ötelenmiş halini de taşıyıcının ötelenmiş hali ile çarpıp iki sinyali toplaman lazım.

Diyot üzerinde 0.1 mA için yaklaşık 220-240mV gerilim düşümü olur, çıkıştaki kayıp normal.
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

Emre_Tuncay_

Dediğiniz gibi mixer le denedim bide farklı sinyaller çıkıyor.Derslerde tek yan band ın karşılık devresi bu gösterilmişti ve ispatıda yapılmıştı.Acaba çıkıştaki band geçiren devresindemi bir hata var.

ferdem

Bu şekilde tek yan bant modülasyon yapılmaz, hadi yapıldı diyelim zarf dedektörüyle tek yan bant demodüle edilemez.
Bu şekilde çift yan bant taşıyıcısı bastırılmış genlik modülasyonu yapabilirsiniz. Diyot mikser görevi görür, şöyle ki diyota kuvvetli bir LO+zayıf RF uygulanır. Kuvvetli LO sinyali diyodu on/off yapar, zayıf RF sinyal yük tarafında kare dalga ile çarpılmış olarak görülür.

Güzel bir uğraş, adım adım gitmeli. Spice da hızlıca FFT sonucu görülebiliyor. Modülatör/mikser çıkışına bir prob bağlayıp spektruma/FFT sonucuna baktınız mı?