40m kablo ve gerilim düşümü

Başlatan FMY, 26 Şubat 2017, 19:03:55

FMY

Merhabalar forumda yeni sayılırım. bir sorum olacaktı
birkaç arkadaş arduino ve rfid modül ile interneti birleştirerek bi proje yaptık. projeden birazcıkbahsedeyim sonrada soruna geleyim.
öğrenci kartını rfid modüle okutuyor. rfid modül kartın içindeki şifreyi arduinoya yolluyor. arduino ise bu şifreye karşılıkgelen önceden kayıtlı öğrenci ismini internet sistesine gönderiyor. sorun şu arduino ile rfid modül arasında 20 mt ethernet kablosu kullandım. 2rfid modül var ve ortak gnd ile besledim. seri porta öğrenci şifresi gelmiyor. acaba gerilim düşümüyle mi alaklı? çözüm ömerilerinizi bekliyorum iyi forumlar:)

Mekatronik

vardal57

Gerilim etkin bir faktör elbette...

Cemre.

RFID tarafında veya Arduino tarafında sinyalleri bir scope ile olmadı lojik analizör ile izleme şansınız var mı? Hatayı bu şekilde tespit edebilirsiniz.

Kullandığınız protokolün ismi SPI. Bu protokolün genel kullanım amacını araştırmanızı öneririm.

Bu haliyle sorunu çözeyim diyorsanız Baudrate çok çok düşürülerek belki iletişim sağlanabilir.

Ya da ille bu şekilde kullanmak istiyorum diyorsanız şöyle bir yaklaşımla çözüm getirilebilir. http://www.ti.com/lit/an/slyt441/slyt441.pdf

Ya da RFID okuyucunun olduğu yere de bir Arduino koyarsınız ve Master Arduino ile aralarındaki iletişimi RS485 gibi bir fiziksel katmanla sağlarsınız.

baran123

40 Metre SPI için hiç mantıklı bir mesafe değil. İletimi sağlamak için araya başka bir şeyler yapman daha sağlıklı olur.
Daha uzun mesafelerde kullanılan protokolleri incelemen daha mantıklı olur

FMY

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim yeni şeyler öğrendim sayenizde. şöyle bir çözüm yolu izlemeye karar verdim. @Cemre. hocamın son önerisini araştırdım. bahsettiğiniz kablonun metresi 100tl benimde 20mt mesafem olduğu için o kablo yerine arduino ile bilgisayar arasında kullandığım usb 2.0 kablosununun repeaterlı güçlendirilmiş olanlarından edinmeye karar verdim. acaba bu mesafede bilgisayarın usb port çıkışı daha fazla akım çekeceği için arduinoya ayrı bi besleme yapmalı mıyım?
Mekatronik

Cemre.

Alıntı yapılan: fatihmehmet00 - 28 Şubat 2017, 10:29:05
tavsiyeleriniz için teşekkür ederim yeni şeyler öğrendim sayenizde. şöyle bir çözüm yolu izlemeye karar verdim. @Cemre. hocamın son önerisini araştırdım. bahsettiğiniz kablonun metresi 100tl benimde 20mt mesafem olduğu için o kablo yerine arduino ile bilgisayar arasında kullandığım usb 2.0 kablosununun repeaterlı güçlendirilmiş olanlarından edinmeye karar verdim. acaba bu mesafede bilgisayarın usb port çıkışı daha fazla akım çekeceği için arduinoya ayrı bi besleme yapmalı mıyım?

Hangi kablonun metresi 100₺? :-X

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Zoroaster

Sizin sorununuz kablodaki gerilim düşümü değil sinyal şeklindeki bozulma.

En pratik çözüm iletişim hızını düşürmek. Böylece, bozulma kenarlarda olacağından ve kenarlarla clock geçiş anları arasında uzunca zaman farkı olacağından yanlış veri okuma sorunu kalmayacak.

Eğer hızı düşürmek istemiyorsan hattı kablo empedansına eşit dirençle yüklemen ve tranciver devreciği yapman gerekecek.
Seytan deliginden kacti.

FMY

rfid ile arduinoyu yanyana yapsam arduinodan bilgisayara pl2303 ile kablo çeksem acaba bu sorun çözülür mü?
Mekatronik

Cemre.

USB tarafı için konuşuyorsanız "belki evet". Ancak USB'de de bir kablo uzunluğu sınırı var.

FMY

sorunu çözdüm. dediğim gibi uzun repeaterlı kablo kullanarak hallettim. teşekkürler.
Mekatronik