INA125 çıkışı istikrarsız

Başlatan tekosis, 27 Şubat 2017, 09:50:11

tekosis

Selamün aleyküm ustalarım. yine bir ina125 sorusu ile karşınızdayım. ilk resimde görünen mekanizmayı kurdum. devreyi çalıştırıyorum, mekanizmanın olduğu masaya hiç dokunmadan, sensörü eğip bükmeden devreye enerji verip sadece çıkışını kontrol ediyorum. aşağıdaki grafiklerde göründüğü üzere çıkışta farklı ölçümlerde yaklaşık 100-250mV salınımlar oluyor. Her ölçümde sistem aynı pozisyonda olmasına rağmen bu kadar farklı değerler alıyorum? Ürünlerinin sağlam olduğunu düşündüğüm bir yerden yeni entegre siparişi verdim, gelene kadar bu entegre ile çalışmaya devam edeceğim. yaptığım testler, verebileceğim bilgiler;

kurduğum mekanizma:

kazancım ~887

westone köprüsü üzerindeki voltaj miktarı ( Vin+ - (Vin-) ) değeri;

aşağıda da farklı ölçümlerin sonuçları görünüyor. Vout değerleri;

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

tekosis

Güncel.

Mevcut deneme devrem delikli pertinaks üzerine çalışıyor ki haliyle biraz sıkıntı olacaktır. umudum tasarlayacağım baskı devre ve gelecek yeni entegrede. Sizce plaket ve entegre dışında nerede problem olabilir?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ehliseyf

Faraday kafesi ile denediniz mi ?
Code'm mu oturturum !

tekosis

hiç aklıma gelmedi faraday kafesi. yeni pcb de düzen tutmazsa ekranlama vs. işlerine de bakacağım. teşekür ederim @ehliseyf

tekosis

Sorunun kaynağı çalışmam sırasında çeyrek köprü yapısını kullanmamdı ve sıkıntı bundan kaynaklanıyordu. şu an elime tam köprü bir loadcell var denemeleri bununla yapınca sorun ortadan kalktı. çıkış şu an için yeterince istikrarlı. sabah yaptığım kısa süreli yaklaşık 2.5 dakikalık test sonucu aşağıda. ilk bir kaç saniyelik yükselme zamanını tablodan çıkartınca sonuç bu şekilde. değerler 2.3330V ile 2.3337V arasında geziniyor.

ahmet_zxc

köprüyü biliyoz da çeyrek dediğin ne anlamadım.

tekosis

3 direnç 1 strain gage varsa çeyrek köprü, iki direnç iki gage varsa yarım, tamamı gage ise tam köprü oluyor. ben çeyrek köprüdeki dirençleri metal film kullandım ama yinede istediğim hassasiyeti elde edemedim.

vedo35

Calistigim firmada OPA111 kullaniyoruz orjinal olanlardan. Sef arkadas aliexpress ten cok ucuz diye deneme amacli 20 tane siparis verdi. Sistemimiz yazilimla gurultu seviyesi testinde gelenlerin hepsinde cok yuksek gurultu seviyesi bulundugu icin hic birini kullanamadik. Tekrar eski orjinal pahali op-amp lara geri donmek zorunda kaldik. Orjinal op-amp siparisini rs, mouser gibi sitelerden tek bir tanede siparis verebilirsiniz. Gordugum kadari ile sizdede ayni sorun var.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: tekosis - 03 Mart 2017, 14:28:52
3 direnç 1 strain gage varsa çeyrek köprü, iki direnç iki gage varsa yarım, tamamı gage ise tam köprü oluyor. ben çeyrek köprüdeki dirençleri metal film kullandım ama yinede istediğim hassasiyeti elde edemedim.
anladım

tekosis

@vedo35 cevap yazmayı unutmuşum kusura bakma. şu anda halen yurt içinden aldığım entegrelerle deneme yapıyorum. çalışmamda son zamanlarda birkaç çeşit entegre ile denemeler yaptım, bazen istikrarsız sonuçlar alıyorum. kısmetse bu hafta sonu digikeyden entegrelerim gelecek, onlarla deneme yapacağım bakalım sonucu nasıl etkileyecek.