Ortam sıcaklığı ölçüm cihazı önerinize ihtiyacım var...

Başlatan Tlepsh, 27 Şubat 2017, 12:32:14

Tlepsh

Arkadaşlar bir proje için kapalı bir ortam içerisinde ortam sıcaklığını ölçeceğiz. Mikrokontrolcü veya arduino gibi sistemlerle kolayca yapılabilir biliyorum ama uzun süreli (örneğin bir yıl gibi) denediğiniz ve memnun kaldığınız, ticari olarak satışta olan bir ürün önerebilirseniz çok sevinirim. Ben uzun zamandır takip edemedim piyasada ne var ne yok bilmiyorum. İstediğimiz özellik 0.1 santigrat derece hassasiyetle sıcaklığı ölçebilmesi ve 10 dak. gibi aralıklarla kayıt altına alabilmesi.

Saygılar...

ahmet_zxc

kimlenbu

nodemcu ve dht12 kullanarak ölçebilirsin. nodemcu'nun SPIFFS sistemiyle verileri harici bir depolama olmadan kaydedebilirsin. Projeyi yaptırmak istersen mesaj atabilirsin.

Tlepsh

Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim, dediğim gibi anahtar teslim ve daha önce kullanılmış, sıkıntı çıkarmamış bir cihaza ihtiyacımız var. Sensör olarak pt 100 1000 termokupl, NTC v.s. herhangi bir şey kullanabilir önemli değil dediğim gibi ortamın veya bir yüzeyin sıcaklığını ölçecek.  @diot arkadaşımızın önerdiği cihaz benim isteğimi karşılıyor ama yine de önerileri olan varsa duymak isterim.

ahmet_zxc

ortam ile yüzey termometresi farklıdır.

ne istiyorsunuz? nerede ne amaçla kullanacaksınız?

muhittin_kaplan

Tlepsh

@ahmet_zxc hocam biliyorum ben fizikçiyim zaten de örnek olarak vermiştim yüzeyi. Yapacağımız şey dışarıya bakan bir pencerenin iç tarafındaki sıcaklığı ölçmek. Örnek olarak; uzun süre fotovoltaik sistemlerle uğraştım genelde dış ortam sıcaklığını ve panel arka yüzey sıcaklığı PT1000 sensörlerle ölçülüyor. Belki çok kanallı bir ölçüm cihazı olsa daha amacımıza uygun olacak.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Tlepsh - 27 Şubat 2017, 14:51:45
@ahmet_zxc hocam biliyorum ben fizikçiyim zaten de örnek olarak vermiştim yüzeyi. Yapacağımız şey dışarıya bakan bir pencerenin iç tarafındaki sıcaklığı ölçmek. Örnek olarak; uzun süre fotovoltaik sistemlerle uğraştım genelde dış ortam sıcaklığını ve panel arka yüzey sıcaklığı PT1000 sensörlerle ölçülüyor. Belki çok kanallı bir ölçüm cihazı olsa daha amacımıza uygun olacak.
hocam konuya hakim olan sayısı yok denecek kadar az.
dış ortam sıcaklığı ölçmenin kuralları vardır. sıcaklık ölçmek için tabii yada zorlanmış hava sirkülasyonu gereklidir.
pt100 yada 1000 tabiiki kullanırsın ama duyar elemanı bulundurduğun nokta ve şartlar çok önemlidir.
elbette pt100 ile sıcaklık ölçersiniz, ve o pt100 kesinlikle doğru ölçüm yapıyordur. ancak ölçüm tekniğiniz yada kullandığınız ekipman yanlış olduğu için yanlış sonuç alırsınız.
panel arka sıcaklığını ölçenlerin tamamı da yanlış ölçüyor tüm hesaplar yanlış devam ediyor.
panel arka sıcaklığını ölçmek için dış havadan yalıtılmış kafes yapılmalı.
ünideki hocalara bile anlata anlata dilimde tü bitti.
sırf bu açıdan bakacak olursak bilimsel çalışmaların bile %90 ı çöp.

çalışma sahanız açık hava ise meteorolojik ölçüm kurallarına uymak zorundasınız.
endüstriden çok farklı bir konu

ahmet_zxc

çinliler bile işi çözdü biz yerimizde sayıyoruz.

maalesef elektronikçilerin neredeyse hepsi sıcaklık ölçme profesörü. 18b20 yada lm35 okuyan, ben oldum ISI ölçmek benim işim diyor.

https://tr.aliexpress.com/item/K-tipi-K-Tipi-termokupl-y-zey-s-cakl-k-probu-Sens-r-50-C-500/32673881551.html?spm=2114.49010308.4.14.vOD6om

Tlepsh

@ahmet_zxc, hocam bazı konularda haklısınız fiziksel ölçümler ve çevre şartları dikkat gerektiren bir konu. Üniversitelerimizde maalesef müfredatların da çoğu eksiklikleri var. Ben önce endüstriyel elektronik okudum ve iyi bir enstrümantasyon dersi aldım ve saha deneyimim de oldu sonra Fiziğe geçtim.

Fakat bazen ölçümün hata sınırları amacınız için yeterli ise basit çözümlerde işinizi görebiliyor.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Tlepsh - 28 Şubat 2017, 11:21:41
@ahmet_zxc, hocam bazı konularda haklısınız fiziksel ölçümler ve çevre şartları dikkat gerektiren bir konu. Üniversitelerimizde maalesef müfredatların da çoğu eksiklikleri var. Ben önce endüstriyel elektronik okudum ve iyi bir enstrümantasyon dersi aldım ve saha deneyimim de oldu sonra Fiziğe geçtim.

Fakat bazen ölçümün hata sınırları amacınız için yeterli ise basit çözümlerde işinizi görebiliyor.
hocam aldığınız dersleri şimdi öğrendim ve adınızın başındaki Dr. yazısına yeni dikkat ettim.
ama Allah için söyleyin; o aldığınız enstrümantasyon dersinde meteorolojik ölçümle ilgili ne anlatıldı, yada atmosferik ölçümde nelere dikkat etmek gerekir diye bir cümle bilgi geçildimi?
benim derdim şu;
endüstri eh işte, piyasa zaten Allah'a emanet, ama bilim insanları hiç olmazsa olması gerektiği gibi bilimsel çalışma yapsınlar yapabilsinler.

derdim bildiklerimi gerçekten değerini bilecek birilerine aktarabilmek.

haksız olduğumu düşündüğünüz konuları bilmek isterim, kendimi -hatalarımı düzeltmek isterim.

atmosferde yapılan hatalar ^3 olarak katlanarak büyür. sınırlar içerisinde zannettiğimiz hatalar çok daha büyük olabilir.

proje hakkında detaylı bilgi verbilirseniz cihaz seçimi konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

pvc pencerenin iç yüzeyinin ölçümü yapılacak, başka ne bekleniliyor cihazdan.