22 Ağustos 2019, 04:59:09

Haberler:

Picproje Pazar Sohbetleri: https://bit.ly/2GHsjAK


Embedded Wizard hakkında.

Başlatan Logan, 27 Şubat 2017, 17:03:19

Logan

Merhaba arkadaşlar.

Aramızda "Embedded Wizard" ile aktif olarak uğraşan var mı acaba?

http://www.embedded-wizard.de/
İmza.

okg

stm32f7 kart için bakayım dedim, bakmakla kaldım sadece... bence çok karman çorman bir program
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - MEDIPOL Haberleşme YL- GTU Haberleşme YL

Cemre.

Alternatif olarak TouchGFX var @okg hocam, bakmanızı tavsiye ederim.

okg

@Cemre. çok teşekkür ederim, güzel bir dashboard/hız göstergesi tasarlayacam da touchgfx güzel görünüyor. Peki kodu hangi derleyiciye import edebiliyoruz? keil yada eclipse oluyor mu?
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - MEDIPOL Haberleşme YL- GTU Haberleşme YL

Cemre.

Hiç hatırlayamıyorum maalesef.

eeburakdemir

Eklenebiliyor diye biliyorum en azından bundan 2 yıl önce :D Touchgfx ücretlidir yalnız. Hatta güzelde ücretlidir yani epeyce tuzlu gelebilir satın almaya kalktığınızda. Alırsanız da her türlü desteği veriyorlar. Ankara da bir distributoru vardı. G3TEK diye bir firma olması lazımdı. Buradan detaylı bilgileri alabilirsiniz.
Asla pes etme...

Logan

Günaydın.

Bu tarz işler için zaten 2 alternatif var. Birisi TouchGfx, diğeri de Embedded Wizard. Her ikisini de inceliyorum.

TouchGfx çok sade ve yalın. Oldukça basit ve anlaşılır bir arayüzü var. Ancak benim kullandığım STM32F769 Discovery board'u maalesef desteklemiyor.

Embedded Wizard ise oldukça karmaşık ve profesyonel. Eğer görsel programlamaya aşina değilseniz içinden çıkmanız çok zor. Ekranda "Hello World" yazdığınızla kalırsınız. İş "Device Class" ve "Device Driver" kısmına gelince epey zorlaşıyor. Yani GUI ile yapılan uygulamaya seri port, canbus, adc vs vs. eklemek biraz sıkıntılı. 3 gündür döküman okuyorum hala kafamda tam olarak oturtamadım. Kendi örnekleri ile yola çıkarak basit projeleri çok hızlı yapabiliyorsunuz. Mesela "Make" dosyasını kim nasıl oluşturuyor hala anlamadım. Diğer hazır projelerin make dosyalarını kopyalayıp keil ile açıp bütün adresleri ve yolları baştan aşağıya düzenliyorum. Main dosyasını kendi oluşturmuyor. Anladığım kadarıyla sabit bir main üzerinde siz değişiklikler yaparak ilerliyorsunuz. Basit bir butonu ya da ledi eklemek bile sıkıntılı. Örnek programın, ekrandaki butona basınca karttaki ledi nasıl yaktığını anlamak için 50'den fazla .c ve .h dosyası inceledim. Nasıl çalıştığını az çok anladım ama sıfırdan nasıl yapacağımı tam çözemedim.

Bu arada ben bu mesajı yazarken Touchgfx'in STM32F769 Discovery Board'u destekleyen yeni sürümü çıkmış. İndirip deneyeceğim. Biraz da onunla uğraşayım.

Detayları buradan yazarım.

İyi çalışmalar.
İmza.

Cemre.


F493

Selam,

  Ben şuan için projelerimde EmWin kullanıyorum ve yeterli oluyor. Ücret de ödemiyorum.  Bir aralar TouchGfx üzerinde durdum. Gayet kaliteli, C++ ile yazılmış, FreeRtos altında çalışabiliyor, STM32F429 da örnekleri var.  Yazılım geliştirme aşamasında full ücretsiz diye biliyorum, Sadece bir yerlerde TouchGfx yazısı çıkıyormuş, kullanan bir firma söyledi.
GUI Designer konusunda biraz geç kaldı yeni yeni bir şeyler yaptılar, kullananlar yazılımla GUI design ettiklerini söylüyorlardı.
5000€ , 15000€ gibi seçenekler var lisanslamaya göre, eğitim içinde ayrıca para diyorlardı oldukça tuzlu.  Eğer üretim adetiniz 10.000 civarında ise yazılım ürün başına 1.5€ ya denk geliyor bu da oldukça makul.

Açıkçası Linux üzerinde Qt yolundan gitmeyi planlıyorum, HMI bir kart tasarlayıp, USB, Ethernet, CAN, USART olan basit yalın bir kart (üretimi 18$ ı buluyor) daha sonra ucuz bir işlemci ile UART veya CANBUS üzerinden haberleşip HMI kart olarak kullanmak.

Çünkü şunu fark ettim, GUI yazılımını yönetmek oldukça meşakkatli bir iş, HardFault lar vs. Güvenli işlerde sıkıntı.

Esen kalın.


muhittin_kaplan

28 Şubat 2017, 22:44:51 #9 Son düzenlenme: 28 Şubat 2017, 22:46:48 muhittin_kaplan

Rind

Ben de başlığı takip edeyim. TouchGFX ve Embedded Wizard arasında ciddi bir araştırma yapıyorum. İkisinden birini seçmek durumundayım, kendi bildiklerimi söyleyeyim, bilenler de eklemeler, düzeltmeler yaparsa sevinirim.

Öncelikle TouchGFX ile başlamak istiyorum. Çünkü tüm özelliklerini lisans satın almadan da kullanabiliyorsunuz. Ekrana kendi markalarını basıyorlar programlarda sadece. Designerı oldukça basit. Hatta sinir bozucu derecede basit çünkü hiçbir şey sizin kontrolünüzde değilmiş gibii hissediyorsunuz. Çoğu araçla ilgili embeddede göre detaylı bir ayarı yok. Zaten fazla bir aracı da yok. Şekiller, resimler, birkaç bar felan. Oluşturduğunuz proje direkt keil ve sanırım IAR' proje dosyası olarak zaten üretiliyor. Biz keil kullanıyoruz. cpp dosyaları olarak üretiyor kendi grafik kütüphanelerini. stm32'nin hal kütüphanesinin sanırım tamamını da import ediyor. Tabi bu gibi şeyler pek hoş değil, bir ayar koyup yalnızca kullanacaklarımızı eklesek, tekrar uğraşmasak iyi olurdu mesela. Eski bir projemize ekran özelliği kazandıracağımız için cpp işi bizi biraz bozar diye düşünüyoruz.

Embedded wizard ise touchgfx karşısında oldukça karmaşık kalıyor. Araçları kullanmak, istediğiniz programı oluşturmak için bir hayli uğraşmak gerekiyor. Üzerinde bir şey geliştirdiğim yok, sadece araştırma gözlemlerimi aktarıyorum. Çünkü bizim için önemli olan keil ve mümkün mertebe cubemx ile entegre çalışabilmesi. Hatta bilgisi olanlardan bu konuda yardım istiyorum.
Neyse, embedded'de pek çok ek araç var. Yani buton, bar, fotoğraf vesaire gibi touchgfx'de olan araçların dışında çeşitli grafik araçları da var. Örneğin çizgi, pasta vs. grafik çeşitleri var. Projenizde bu tip çıktılar almak istiyorsanız ekrandan sanırım touchgfx ile bunu yapmak mümkün olmyacak. Tabi tüm bunlar garmaşıklığı da beraberinde getiriyor. Proje kaynak kodlarını, kütüphaneyi keil üzerinde kullanabilmek için lisans satın almanızı istiyor. Lisanslar da 5 bin euro'dan başlıyor. 3 bin olan starter edition'da bile bu esnekliği sağlamamış arkadaşlar. Hatta ve hatta 5 binlikte bile yok, bir de platform paket almanız lazım. Bu da 2 bin 500 euro ve kullanacağınız karta veya mcuya ait platform paketi. Yani mcu değiştirirseniz yeniden almanız gerekiyor.

Kısaca, basit ve nispeten daha ucuz olan touchgfx ile yapabilecekleriniz sınırlı fakat sadece bir menü, butonlar ve basit gösterimler için kullanacaksanız tercih edilebilir. Zaten deneyip deneyip ticarileşmeye kadar projelerinizi oluşturabilirsiniz. Embedded ise daha karmaşık ve komplike bi program. Touchgfx'e göre çok daha fazla şey yapabiliyorsunuz, kontrolün sizde olduğunu hissediyorsunuz ayarları ile. Fakat kotnrolü ele alabilmek için oldukça çok çalışmak, öğrenmek lazım önce.

Keil ve cubemx ile entegre kullanma konsunda embedded için bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Serdar.elktr

YouTube'a bu konuyla alakalı aktif olarak videolar yüklüyorum. 
Örnek olarak
dileyen inceleyebilir.
Video da LCD Ekrandaki butonlar ve göstergeyle step motor kontrol ediyoruz.

yamak

Touchgfx oldukça iyi bir framework ayrıca designer ı da var.C++ ile kodlanıyor.Yaklaşık 6 ay önce ücretsiz yapıldı.Touchgfx i ST satın aldığı için ücretsiz yaptı.

apsis

AlıntıTouchgfx oldukça iyi bir framework ayrıca designer ı da var.C++ ile kodlanıyor.Yaklaşık 6 ay önce ücretsiz yapıldı.Touchgfx i ST satın aldığı için ücretsiz yaptı.

Tamamen mi ücretsiz? Bunu nasıl kaçırmışım!!

Sanırım ST sektörü başkalarına kaptırmamakta kararlı. Önce TrueStudio'yu aldı ve ücrestsiz yaptı şimdi de bu. Hayret verici!
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

tekosis

Alıntı yapılan: apsis - 15 Mayıs 2019, 17:15:46Tamamen mi ücretsiz? Bunu nasıl kaçırmışım!!
çok iyi olmuş. yanlış hatırlamıyorsam bu program bir zamanlar 3000$ civarındaydı.
http://www.teknikhoca.com - İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.