PICkit 3 Sıkıntısı

Başlatan E-x8, 27 Şubat 2017, 18:00:57

E-x8

Elimde PICkit 3 Klon ürünü var ve program atma sırasında çok zorlanıyorum yaşadığım sıkıntının bir açıklaması aslında yok, cihaz kafasına göre takılıyor diyebilirim.
CCS C ile yazdığım programı atmaya çalıştığımı ve program VCC ON ve 5.0V olduğunu belirteyim.

Sıkıntılarım genel olarak şu :
1.)  -USB' ye bağlanan PICkit ile PIC' in ilk başta birbirini görmemesi.
2.)  -İlk adımı aşarsam, HEX dosyasını uygulamaya tanıttığımda bir kopma oluyor ve geri bağlanılmıyor.
3.)  -İlk iki adımı aşarsam, yükleme sırasında %30' da bir kopma oluyor.
4.)  -İlk üç adımı aşarsam, yükleme sırasında %80' de bir kopma oluyor.
5.)  -Nihayet x127 denemeden sonra programı atabildim.

Bu sorunların neyden kaynaklandığını ve nasıl çözüleceğini bilemiyorum. MPLAB- X IDE ile yazarsam bu sıkıntıları aşabilir miyim? ve PICkit3 orjinal almayı düşünüyorum fakat aynı sıkıntıların ondada olduğu internette yazılmış çizilmiş defalarca kez. Siz nasıl bir çözüm öneriyorsunuz?

tunayk

Uzun süredir çin klonu kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım. MPLab 8.92 kullanıyorum. MPlab X konusunda emin değilim
Programmer > Settings kısmında, Power sekmesinde, Power target from Pickit3 kutucuğu seçili midir?

Devrede ICSP olarak yükleme yapıyorsanız devreden kaynaklı sorun olabilir. Özellkle data ve clock hattında kapasite vb varsa, MCLR'ye bağlı akım çeken elemanlar varsa veya devreniz pickitin besleyebileceğinden fazla akım çekiyorsa olabilir.

Özellikle Pickit tamamen pc den kopuyorsa, devrenizim  beslemesi aşırı akım çekiyordur.

Selamlar

Tagli

Bir de harici besleme ile denenmesini öneririm. Benim bir arkadaşta da klon PicKit3 var, harici besleme ile kullanılmadığı sürece genelde sorun çıkarıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

ghistmanzero

PICKIT3 Programmer   PIC ICD2 PICKit 2 PICKIT 3 Programming Adapter Universal Programmer Seat FZ0508 Free Shipping
http://s.aliexpress.com/u6ZjIjma

Ben bu satıcıdan bunu almıştım üniversitedeyken. İşimi gördü baya. Tavsiye ederim.

JKramer

Usb kablosu ve programlayıcıdan devreye giden kablolar da önemli.

E-x8

Sanırım benim klon bozuk ya da iyi çalışmıyor çünkü dediklerinizi uyguladım ve bir sonuç yok ortada. Ek olarak PICkit3 v3 ile birlikte kullanıyorum belki sıkıntım ondandır en kısa zamanda mplab x ile birlikte deneyeceğim eğer ondada bir sonuç alamazsam yeni bir ürün alacağım şimdilik canını yediğim atmele devam :)

deneme_1234

Bende de brenner v8 vardı uzun süredir kullanıyordum yalnız korozyondan dolayı artık kullanılama halde. Pic programlayıcı olarak ne almalıyım sizce? Programlamak istediğim işlemci PIC18F2680

egegulbahar

Komponent satışı yapan Digikey ile daha önceden hiç alışveriş yapmadım orjinal olarak PICkit3 satın almak istiyorum.

Ürünün Tam Adı = MPLAB PICkit 3 Debugger PG164130
Ürünün Linki = http://www.digikey.com/catalog/en/partgroup/mplab-pickit-3-debugger-pg164130/20261

Bağlantılarını paylaştığım ürün tam olarak aradığım ürün mü acaba sondaki "PG164130" kafamı karıştırdı, numaralandırma şekli olarak sürüm adına benziyor. Yardımcı olabilir misiniz teşekkürler.