Super pi hakkında

Başlatan ds01, 28 Şubat 2017, 09:07:37

ds01

Cizgi-markette şöyle bir ürün satılıyor.  https://market.cizgi.com.tr/product/education/lmk-Super%20Pi

Daha önce  kullanmış olanlara birkaç sorum olacaktı.

1.  VNC server kurulup pc üzerinden superpi yi görüntüleyebiliyor muyuz.Yani televizyona ve ya bir hdmi monitöre bağlamadan
işlerimi pc üzerinden halledebilirmiyim.Raspberryde kullanabiliyordum bu şekilde.
2. Kart normal kullanımda çok ısınıyor mu her gün 24 saat çalışacak.
3. TV ye bağladımızda superpinin ekran çözünürlüğünü değiştirebiliyormuyuz.
4. Bu super pi deki raspian işletim sistemi raspberrydeki raspian işletim sistemi ile ayni mı

Teşekkürler...

mehmet

1- Evet
2- Çok değil. Problem yaratmaz. Gerekirse
minik bir soğutucu yapıştırılır.
3- Normalde Hdmi çıkışı 1080. Sanırım tv ye
göre değiştirilebilir. Anca monitör adaptörü
kullanırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.
4- Evet
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

CaFFeiNe

bunda SATA var galiba

elimde atıl duran 1TB 3.5" sürücü var bunu SATA ile bağlayıp televizyon için film oynatıcı yapayım diyorum bakalım becerebilecek miyim

az önce sipariş ettim bir tane

Niyazi_SARAL

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 28 Şubat 2017, 15:34:40
bunda SATA var galiba

elimde atıl duran 1TB 3.5" sürücü var bunu SATA ile bağlayıp televizyon için film oynatıcı yapayım diyorum bakalım becerebilecek miyim

Evet SATA'da var ve bahsettiğiniz uygulamayı yapanlar da var.
"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

Cemre.

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 28 Şubat 2017, 15:34:40
bunda SATA var galiba

Hocam bir yerde okumuştum, sata üzerinden boot edilemediğini, yine de SD Card gerektirdiğini. Dikkat etmekte fayda var. Vakit kaybı oluşmasın.

CaFFeiNe

zaten SATA dan boot etmeyi düşünmüyorum, SATA HDD de film arşivi olacak, torrentle HDD ye indirecek/oynatacak vs.

muhittin_kaplan

ilanı ilk gördüğümde (birhafta on gün oldu sanırım)siparişi vermiştim. Şu sbc işine de el atmak lazım artık. elexa yapacağım :D

CaFFeiNe

@muhittin_kaplan

elexa nedir? google görsellerde arayınca hatunlar çıkıyor :)

muhittin_kaplan

Hocam Birçeşit sesli komut algılayan sistemmiş. Bende yeni öğrendim (google -> alexa raspberry pi). Amazon echo.net adında bir cihazla başlamış bu trend sanırım. apple ın siri sine benzer bir çalışması var anladığım kadarıyla.

ds01

Alıntı yapılan: mehmet - 28 Şubat 2017, 09:42:32
1- Evet
2- Çok değil. Problem yaratmaz. Gerekirse
minik bir soğutucu yapıştırılır.
3- Normalde Hdmi çıkışı 1080. Sanırım tv ye
göre değiştirilebilir. Anca monitör adaptörü
kullanırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.
4- Evet

Çok Teşekkür ederim  @mehmet  hocam.

ds01

Bir sorum daha olacaktı.Kartı TV'den yada pc'den direk usb ile besleyebilirmiyiz.Yoksa adaptör şart mı?

DaRt

Hocam ben 500mA adaptör ile çalıştıramadım. Açılıp bir kaç saniye sonra kapanıyor. 1,5A lik adaptör ile sorunsuz açılıyor. Bilgisayar yada tv usb bağlantısı 500mA üstü veremiyor bildiğim kadarıyla.

Birde bu sbc ile gpio ya erişebilen var mı? Ben raspbian ile yapamadım. İnternette kaynak da bulamadım. Öyle yatıyor cihaz.

E-x8

Super pi yerine neden Raspberry pi kullanmadığınızı merak ettim :)

muhittin_kaplan

DaRt

Aynen. Çok ucuz  bu.