4 bitlik sayının karesini alan devrenin displayde gösterilmesi

Başlatan CURIOUS, 28 Şubat 2017, 21:14:03

CURIOUS

Merhaba akadaşlar. 4 bitlik bir sayının karesini alan devreyi lojik kapılar kullanarak display de göstermek istiyorum.En büyük çıkış değeri 225 oluyor. Ancak display kullanmak acısından ;1 adetten toplam 3 tane 7 segmentle mi yoksa 1 tane 3 digit 7 seg disp ile mi göstereceğim ?Hangisi ile  4511 entegresiyle sürmek kolay olur?

sadogan

CURIOUS

Alıntı yapılan: sadogan - 01 Mart 2017, 01:34:14
1  adetten 3 adet display daha kolay olur.
Peki nasıl yapacağım? Yardım edebilir misiniz?

deneme_1234

Durum diyagramlarını oluşturduktan sonra oluşan denklem nedir acaba?
Karnogh yapmayalı baya oldu.

MC_Skywalker

CURIOUS

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 02 Mart 2017, 09:38:54
https://www.picproje.org/index.php/topic,64697.0.html
şurada ki başlıkta VHDL ile 7 segment örneği var konu matrix tarama da iiçermekte
Kodlarla değil kapı entegreleri ile devreyi yapıyorum

deneme_1234

Kardeş aşağıdaki gibi bir şey yaptım yalnız çıktıyı 3 digite çevirmek oldukça zorlayıcı bir işlem. Onu da sana bırakıyorum.

CURIOUS

Alıntı yapılan: deneme_1234 - 02 Mart 2017, 16:48:03
Kardeş aşağıdaki gibi bir şey yaptım yalnız çıktıyı 3 digite çevirmek oldukça zorlayıcı bir işlem. Onu da sana bırakıyorum.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Uğraştığınız ve cevap verdiğiniz için teşekkür ederim,eyvallah. Fakat bende 3 digite cevirmede yani sürücü entegresiyle  bağlantısında takılmıştım.

deneme_1234

Burada da illa logic bir şey mi kullanman gerekiyor. En azından o kısımda işlemci kullansan?

CURIOUS

ds01

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/bilisim/moduller/tumlesikdevreler.pdf    sayfa  17 deki entegreyi bulursan işini görebilir. Ben çok aramıştım zamanında bulamadım. Veya elinle binary den  bcd ye dönüştürücü tasarlayabilin doğruluk tablosu yaparak  oda baya bir zaman alır.

mufitsozen

Alıntı yapılan: CURIOUS - 06 Mart 2017, 16:32:26
Bu konuda proje yapan kimse yok mu ?

Tam olarak ne yapmak istedignizi aciklamamissiniz.

4 bit bir sayinin karesini gosteren devrenin bir cok sekilde tasarimini yapmak mumkun.

Bu bir odev ise kisitlar nedir? yani hangi metodlar kabul degil onu soyleyebilirmisiniz?
Eger odev gibi bir kistasi yok ise, en kolay ve ucuz cozum bir MCU kullanmak ile yapilabilir, hemde PCBde az yer tutar vs,

Basta yazdigim gibi bu projenin basarili olmasi kriter(ler)ini soylerseniz bizlerde dusunduklerimize size aciklayabiliriz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

CURIOUS

Alıntı yapılan: mufitsozen - 06 Mart 2017, 23:07:54
Tam olarak ne yapmak istedignizi aciklamamissiniz.

4 bit bir sayinin karesini gosteren devrenin bir cok sekilde tasarimini yapmak mumkun.

Bu bir odev ise kisitlar nedir? yani hangi metodlar kabul degil onu soyleyebilirmisiniz?
Eger odev gibi bir kistasi yok ise, en kolay ve ucuz cozum bir MCU kullanmak ile yapilabilir, hemde PCBde az yer tutar vs,

Basta yazdigim gibi bu projenin basarili olmasi kriter(ler)ini soylerseniz bizlerde dusunduklerimize size aciklayabiliriz.
Haklısınız.Bu bir ödev.Bu ödevde; 4 bitlik bir sayının karesini alan devreyi lojik kapılar( entegreleri) ile kurup displayde gösterilmesi istenmektedir.Örnegin 15 sayısının karesi 225 sayısıdır, bu sayının 3 adet seven segment kullanarak gösterilmesi isteniyor.4 bitlik girişe göre karnaugt haritası kullanarak çıkışları buldum.Bu aşamadan sonra çıkış bağlantılarını displaye nasıl aktarabilirim? Çıkışlar ile display sürücü entegresi arasındaki bağlantı nasıldır? 3 adet seven segmenti nasıl bağlayacağım?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Zoroaster

Bu sorudaki amacın çarpma algoritmasının öğrenilmesi vs değil kodlama ve kod çözme olduğu anlaşılıyor.

Dolayısı ile özel bir encoder/decoder yapılacak.

0000 girişi için 0000 0000 0000 çıkışı elde edilecek
0001 girişi için 0000 0000 0001 çıkışı elde edilecek
0010 girişi için 0000 0000 0100 çıkışı elde edilecek
0011 girişi için 0000 0000 1001 çıkışı elde edilecek
....
....
1110 girişi için 0001 1001 0110 çıkışı elde edilecek
1111 girişi için 0010 0010 0101 çıkışı elde edilecek

Dikkat edersen 4 bit girişe karşılık 3 tane 4 bitlik BCD çıkış elde ettik.

Sorunun ikinci aşamasında BCD to 7 segment decoder tasarlayacaksın.

Seytan deliginden kacti.