SESE DUYARLI RGB LED

Başlatan yesilu, 02 Mart 2017, 15:38:25

yesilu

10w rgb ledle ambiyans lamba yapasdım.istediğim ortam sesini alam bir mikrofon sesi 200hz altı ile R, 200hz-2khz ile G, 2khz üstü ile B ledini sürmek.frekans rengi, ses şiddeti ışık şiddetini belirleyecek.arduinoyla yapmayı düşündüm ama gereksiz olur zannımca.electred mikrofon (lm386 amfili) modülü sesi aldı,amplifiye etti.şimdi bunu nasıl frekanslarına ayırayım.lowpass, bandpass, highpass filtrelerden gelen sinyali R , G ve B yi transistörle sürmelimiyim. Ekolayzır entegresi mi kullanmalıyım,devresi mi, vumetre devresi mi.internetten istediğim şekilde bulamadım.iyi forumlar...

xoom

Türkçe  bilmiyorsunuz sanırım
Edit: Yazım hatası.

skara1214

bunla uğraşacağına ses algılama entegreleri kullan.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

yesilu

ses algılama entegresi duymadım hiç.adını verebilirmisiniz. türkçeyi oldukça iyi biliyorum. hatta yeni kelimeler bile kazandırıyorum (bakınız "yapasdım") rgb lowpass falana takıldıysanız bunlar teknik terimler, kullanılmasında sakınca görmüyor, aksine bu tip yerleşik kelimelerin yerine türkçe karşılık bulma çabalarını (misal özçekim) komik buluyorum.bu arada mesajlarım neden moderatör onayı beklemek zorunda, forum ruhuna aykırı bir uygulama...(baya geyik dönmüş ama cevap yok,geldi bahar ayları gevşer gönül yayları olmuş)

Cemre.

Alıntı yapılan: xoom - 02 Mart 2017, 16:14:33
Türçe bilmiyorsunuz sanırım
O dediğinizi ben de bilmiyorum  :o

xoom

Hadi

yesilu

Forum baya hareketli ama cevap yok. zormu, saçma mı, çok kolay olduğundan kimse cevap vermeye tenezzül mü etmiyor anlayamadım.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr