Analog Sıcaklık Sensörü

Başlatan okg, 02 Mart 2017, 19:59:12

okg

arkadaşlar merhaba,

bir projede kullanmak üzere sıfırın altında yaklaşık -30 dereceleri ölçebilecek ve bu aralıktaki minimum hassasiyeti +- 0.2 olan sıcaklık sensörüne ihtiyacım var, önerebileceğiniz sensörler var mı?
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

mg1980

xoom

DS18B20
Edit: Pardon analog demişsiniz.

okg

Alıntı yapılan: mg1980 - 02 Mart 2017, 20:39:04
LM35

lm35 +25 derece için 0.45-0.48 hassasiyete sahip, -25 -30 derecede ise 0.6-0.7 hassasiyet mertebesine yükselecektir tahmini olarak.

yesilu

PT1000. Analog sensörün hassasiyeti bağlandığı adc nin çözünürlüğüne bağlı.12 veya daha da iyisi 14 bit adc ye en dandik sensörü de bağlasan hassas olur.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

okg

Alıntı yapılan: yesilu - 02 Mart 2017, 21:00:55
PT1000. Analog sensörün hassasiyeti bağlandığı adc nin çözünürlüğüne bağlı.12 veya daha da iyisi 14 bit adc ye en dandik sensörü de bağlasan hassas olur.

hocam adc çözünürlüğünden bahsetmiyorum, sensör çözünürlüğünden bahsediyordum, gene de teşekkür ederim

okg

Alıntı yapılan: mehmet - 03 Mart 2017, 13:35:35
http://www.uei.com.tw/ptdc.pdf

@mehmet hocam dahasheet doökümanında -20 dereceye kadar bilgi var, benim -30 derece seviyesine kadar inmem lazım

eeburakdemir

NTC kullanabilirsiniz, -40 dereceye kadar ölçenleri var. Özdisan'a bakabilirsiniz.
Asla pes etme...

tekosis

mcp9700 var ama hassasiyet +-2 derece. burada not olarak bulunsun.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: okg - 03 Mart 2017, 13:47:30
hocam adc çözünürlüğünden bahsetmiyorum, sensör çözünürlüğünden bahsediyordum, gene de teşekkür ederim
pt100 ve pt1000 sensörlerini avrupa yada amerikan malı kullanırsan bu doğruluk ve çözünürlükleri karşılar.

Murat Mert

pt100 veya pt1000 kullan derim iyi bir adc tasarımla çok hassas okursun. Pic, atmel gibi bir mcu dan direk okuyacaksan ntc 10k yada pt1000 kullanarak direk mcu ile okursun ama basit ve güzel bir tasarımla. Sensör beslemelerinini 1mA yapacak bir devre tasarlarsan uzun mesafelerdeki sorunların minimuma düşecektir. Uzun mesafe ve hassas ölçümlerde genelde 3 yada 4 kablolu pt100 tavsiye olunur. Kolay gelsin.
mert07

fahri-

Bir de hatırlatayım. PT100 ve PT1000 gibi sensörlerde çözünürlük diye bişey yoktur. Sinyal analog işlenir. Sizin kendi ADC devrenize göre çözünürlüğü kendiniz belirlersiniz.  Atıyorum 10 bit ADC kullanırsın 1 derece çözünürlük 16 bit kullanırsın 0.001 derece çözünürlük alırsın.

okg

Alıntı yapılan: fahri- - 04 Mart 2017, 16:42:13
Bir de hatırlatayım. PT100 ve PT1000 gibi sensörlerde çözünürlük diye bişey yoktur. Sinyal analog işlenir. Sizin kendi ADC devrenize göre çözünürlüğü kendiniz belirlersiniz.  Atıyorum 10 bit ADC kullanırsın 1 derece çözünürlük 16 bit kullanırsın 0.001 derece çözünürlük alırsın.

farz edelim elimizdeki ADC çözünürlüğü 10 bit. benim hassasiyetim 2^10 mu olacak? tabiki de hayır. Burada 2 farklı çözünürlük söz konusu. Sensör hassasiyetinin integer tipte oldugunu varsayalım (1 derece sıcaklık için 1mV, 2 derece sıcaklık için 2mV çıkış aldıgımızı varsayalım). ADC çözünürlüğüm 500 bit dahi olsa ben küsüratlı ölçüm yapamam. Beni burada sınırlayan şey sensörün adım büyüklüğüdür.

unipolar yada bipolar quantizer karaktesitiği incelediğinizde demek istediğimi anlayacaksınız. Örneğin 3 bit ADC kanalı için bipolar quantizer karakteristiği için;

0-5V arası Analog input sinyalimizin oldugunu varsayalım, buradan ADC çözünürlüğü adım büyüklüğü (D) = 0.625 olarak bulunur.

Ancak benim elimdeki sensörün 25 derecedeki hassasiyeti 1V ise bu noktada benim ölçüm hassasiyetimi belirleyen adc olmuyor. Kullanılan adc 10-12 bit çözünürlükte bile olsa, kararlı ve doğru bir ölçüm için sensör çözünürlüğü de ön planda tutulur.

Murat Mert

mcp3550-51-53 22 bit adc (-2097152,+2097152 arası) ile pt100 ve pt1000 nin nefes almasını bile ölçersiniz. Biraz abartayım virgülden sonra 2-3 hane hassaslığında bile rahatça ölçersin.
mert07