Minik yazici - siramatik projesi

Başlatan Zoroaster, 03 Mart 2017, 14:38:20

JKramer

Başka bir thermal yazıcı ama belki haberleşme benzerdir: https://www.adafruit.com/product/597

Zoroaster

Yazıcıyı USB ile PC ye bağlayarak kullanacağım.

USB bağlantısını yaptığımda PC de USb cihaz listesine "USB yazdırma desteği" diye bir cihaz ekleniyor.

Bu cihazla nasıl konuşacağımı anlamadım. Bir DLL vs olması gerekmiyor mu?

Herhangi bir programda print dediğimde printer seçenekleri arasında bu termal yazıcıya ait bir seçenek de göremiyorum.

Acaba yazıcı uzerındekı USB port aslında USB/seri dönüştürücü mü diye düşündüm fakat USB kabloyu taktığımda PCde seri port da oluşmuyor.

PC'de Aygıtlar ve yazıcılar menüs altında "USB yazdırma desteği" adıyla çıkan USB cihaz nasıl kullanılır?
Seytan deliginden kacti.

cetin1990

Pardon, geçersiz bilgi verdim.  Mesaj iptal

Zoroaster

"USB Yazdırma Desteği" Denetim masası - > Sistem -> Aygit yoneticisi altinda

USB cihazlar altinda olusan bir cihaz.

Not defterini actigimda ve print dedigimde printer secenekleri arasinda gorunen bir cihaz degil.

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

PCye yeni bir printer eklemek amaciyla usb001 uzerine sanal yazici ekle dedim.

Daha sonra OKI Dotmatrix yazicilardan birisini sectim.

Not defterinde yazdigim metni printere gonderebiliyorum.

Sacma sapan seyler cikiyor ama en azindan bu da basaridir.

Galiba USB yazici destegi bu islere yariyor.

EDIT:

Okidata printer sectigimde yazdigim metni basti.

Fakat paper feed yapiyor. Bunu engelleyebilirsem isim goruldu demektir.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Yukarıda bahsettiğim yöntemle termal yazıcıyı usb bağlantısı ile windows üzerinden Tek satıra sığacak büyüklükte fontlarla kullanıyorum.
Fakat  printere basılmak üzere veri yollarsam yazıcı kafadan bir F harfi basıyor satır atlıyor ardından baskıyı yapıyor. Şimdilik bunu dert etmiyorum. Ancak font boyutunu artırırsam yazıcı sapıtıyor.

Yazıcının kendi sürücüsünü bulamadığımdan ancak windowsdaki dot matrix yazıcıların sürücüsü ile kullanıyorum.

Bu yazıcıları windowsdan sorunsuzca kullanan varsa nasıl kullandıklarını merak ediyorum.

Yazıcının seri portu da var fakat şimdilik seri portu kullanmayı düşünmüyorum.
Seytan deliginden kacti.

RaMu

İçindeki devre aşağıdaki fotodakindense,
adafruit ve sparkfun ın sattığı ürünün aynısı demektir,
bu sitelerden iyi bilgi çıkar,
(o sitelerde direk thermal printer diye aratınca tek yazıcı var,örnek kodda var ama arduino)

Şu pdf de windows içinde birşeyler var:
https://cdn-learn.adafruit.com/downloads/pdf/mini-thermal-receipt-printer.pdf

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mufitsozen

Alıntı yapılan: Zoroaster - 09 Mayıs 2017, 14:25:00
Yukarıda bahsettiğim yöntemle termal yazıcıyı usb bağlantısı ile windows üzerinden Tek satıra sığacak büyüklükte fontlarla kullanıyorum.
Fakat  printere basılmak üzere veri yollarsam yazıcı kafadan bir F harfi basıyor satır atlıyor ardından baskıyı yapıyor. Şimdilik bunu dert etmiyorum. Ancak font boyutunu artırırsam yazıcı sapıtıyor.

Yazıcının kendi sürücüsünü bulamadığımdan ancak windowsdaki dot matrix yazıcıların sürücüsü ile kullanıyorum.

Bu yazıcıları windowsdan sorunsuzca kullanan varsa nasıl kullandıklarını merak ediyorum.

Yazıcının seri portu da var fakat şimdilik seri portu kullanmayı düşünmüyorum.

Bu tip termal yazicilar genellikle EPSON POS printer protokolune uyarlar.

Bu yazici driveri icin Windowsda ""Generic Text Only Driver" sectikten sora ESC/POS command codes'a uygun kodlar gondermeyi deneyiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

engerex

Termal yazıcı kullanılabilir mekanizmasını direnc net 5-6 dolar gibi bir fiyata satıyordu. Diğerlerinden farklı plastik kasa vs. yoktu. Ellerinde bitince tekrar getirmediler. Acaba böyle ucuza bulabileceğimiz yer var mı?

CaFFeiNe

@Zoroaster hocam aldığın yazıcının ebay linkinde alttaki ifade var, @mufitsozen  hocanın dediğini dene bence

Supports ESC / POS print instruction set