Opamp ile voltaj düşürme

Başlatan ACM, 06 Mart 2017, 18:14:13

ACM

Voltaj düşürme değil ama uygun kelimeyi bulamadım.İstediğim pot ile girişine 0-12V arasında uygulayacağım gerilime karşılık opamp örn 200mv (0 voltajda) ile 400mv (12V da) arasında çıkış versin.Bu yapılabilirmi ?

cetin1990

Op-amp kullanmadan gerilim bölücü ile yapılır.

Cemre.

Alıntı yapılan: cetin1990 - 06 Mart 2017, 23:58:34

0V uyguladığımızda herhangi bir noktasından 200mV alabileceğimiz bir gerilim bölücü dizaynı biliyorsanız bizimle paylaşabilir misiniz?
Merak ettim açıkçası.

ACM

Alıntı yapılan: cetin1990 - 06 Mart 2017, 23:58:34

Olsa bile gerilim bölücüde voltaj sabit kalacak , ben pot ile 200 ve 400 mv (örnek olsun diye bu rakamları veriyorum) seviyelerinde gezinmek istiyorum tam turda. Konuyu biraz daha açayım.Akım kontrolü sağlayan bir devre yaptım ve çalıştırdım ama potu yarım tur çevirdiğimde kontrol sağlayabiliyorum. Örn saat 12 de akım sıfır saat 6 da akım full oluyor bu arada eğer gıdım gıdım çevirirsem kontrol sağlıyor.Multimetreyle baktığımda voltajın 300mv ile 600mv arasında değiştiğini gördüm.Eğer bu aranın değişimini potun tümünü kullanarak yapabilsem olacak sanırım.

Heyt be tahliye etmişler sonunda özgürüm , teşekkürler moderatör arkadaşlar , artık rahat rahat yazarız bya

Klein

Alıntı yapılan: Cemre. - 07 Mart 2017, 00:34:11
0V uyguladığımızda herhangi bir noktasından 200mV alabileceğimiz bir gerilim bölücü dizaynı biliyorsanız bizimle paylaşabilir misiniz?
Merak ettim açıkçası.
Önereceğim bir yöntem değilse de, mümkün. 0V uygulanacak demiş fakat başka bir gerilim kaynağı olmayacak dememiş. Girişe 200mV offset verilerek gerçeklenebilir.

atomx

Anahtar kelimeler: voltage divider, opamp level shifter
Hüseyin TECER

AXI

@acm evet mümkün.

Opamp ile (12V/(400mv-200mv)=60) 60x kazançlı  fark yükselteç devresi kurmalısınız.Bu devre ile girilen değerler arası ilk önce fark alınıp sonra kazanç oranınca yükseltilir.

Formüller;
http://diyot.net/temel-fark-alici-op-amp-difference-amplifier/

"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

mehmet

Prensip şemasıdır, opamp rail-to-rail olursa
başınız ağrımaz. (TLC2272)
http://tinyurl.com/h4q3cqn
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ACM

Alıntı yapılan: atomx - 07 Mart 2017, 01:06:33
Anahtar kelimeler: voltage divider, opamp level shifter

Gelirim (Mucit hocam kulakların çınlasın) bölücü yada seviye dönüştürücü ile yapılacak da nasıl ?

Alıntı yapılan: Babu - 07 Mart 2017, 01:31:28
@acm evet mümkün.
Opamp ile (12V/(400mv-200mv)=60) 60x kazançlı  fark yükselteç devresi kurmalısınız.Bu devre ile girilen değerler arası ilk önce fark alınıp sonra kazanç oranınca yükseltilir.

Bunu çalışayım ben.

Yine attılar içeri...

Zoroaster

Alıntı yapılan: Cemre. - 07 Mart 2017, 00:34:11
Merak ettim açıkçası.

3 direncin birer ucunu birleştir ve burası Vo olsun.
Direnclerden birisi şaseye, diğerisi Vin pinine diğeri de V voltajına gitsin.

Vin=0 için     Vo=200mv olacak şekilde ve
Vin=12v için  Vo=400mv olacak şekilde

Dilediğin bir V değerinde voltaj için 3 direnci hesapla.
Seytan deliginden kacti.

ACM

Bülent hocamın çözümü  bu yada benzerimidir acaba ? Devre alıntı değil ben çizdim. Denemek içinde o ortadaki pot yok şu an (sorana kadar denesene be adam diyenleri duyar gibi oldum).

Bülent hocayı beklersek oooo avusturyada kızlarla bira içiyordur şimdi o , kim takar a.c.m nin akımını :)

ACM

Ah şu çenemden çekiyorum ne çekiyorsam. Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

atomx

Böyle birşey iş görür mü ?

Ya da

Hüseyin TECER

ACM

Ben 50 K pot ile akımın değiştiği noktaya kadar gelip seri bağladığım 1K pot ilede potu tam tur kullanarak akım ayarı yaptım , 16V civarlarında bir problem yok iken 35 40 V beslemede çok ısınma oluyor  3 devre denedim hepsindede var bu ısınma 40 Voltlarda.
   Sizin önerileriniz daha pro bunları denemek isterim , zahmet edip çizimde yapmışsınız Hüseyin hocam teşekkür ederim.