Vumetre için LM386

Başlatan E-x8, 08 Mart 2017, 22:53:21

E-x8

Merhaba

Şemadaki LM386 devresini kurmak istiyorum. Normalde beyazla boyadığım yerde toprağa bağlı hoparlör var :)

Hoparlerü kullanmadan A noktasından voltajı okuyabilir miyim?

cetin1990

Hoparlör yerine, bir ucu toprağa bağlı olacak şekilde 220ohm direnç takarak, A noktasından sinyali okuyabilirsiniz.

E-x8

Dediğiniz gibi A noktasına 220 ohm direnç takarak devreyi birebir kurdum fakat çalıştıramadım.

Zaten 1 haftadır her türlü devresini kurdum tık yok bilen biri nerede hata yaptığımı söylerse çok sevinirim.

Bir tek şu arkadaşın devresinde çalıştı oda yarım yamalak :

https://www.youtube.com/watch?v=bwHhYJ7A1RY&t=29s
Ses varken sıkıntı yok çalışıyor fakat ses kesildiğinde parazitleniyordu durduk yere ledler yanıyordu.

NOT 1 : Devrede Bypass kondansatörü olarak 47nF kullanıyorum, 0.05uF kondansatör elimde olmadığı için 0.01uF' lik 5 kondansatörü paralel bağlıyorum, 250uF kondansatör elimde olmadığı için 220 + 10 + 10 + 10 olarak toplam 4 kondansatörü paralel bağlıyorum.

NOT 2 : Yapmaya çalıştığım şey A noktasından analog olarak voltajı mikrodenetleyici ile okumak.

NOT 3 : Devreyi 5V ile çalıştırıyorum.

NOT 4 : Entegre LM386N - SUM15101S

TABS

Arkadaşım sen bu devreni normalde anfi olarak çalıştırabildinmi ? Yani girişteki potansiyometreye her hangi bir ses sinyali girip çıkış daki A noktasına bir hoparlör bağladığında bu ses sinyalini veya sesi duyabildinmi ?

E-x8

Elimde bir hoparlör yok, bu yüzden deneyemedim.