RTC Kayit Etme Algoritmasi.

Başlatan M_B, 09 Mart 2017, 16:22:41

M_B

Merhabalar;

Yapacağım bir uygulama için şimdiden araştırmaya başladım.
Elimde Bir Master  modul ( Master modulde RTC var ) ve bu module baglı  n tane ( Max 128  ) Slave moduller olacak.
Slave modullerde ise Anahtar ( Acık/Kapalı ) olacak. ( basitleştirilmiş anlatım. ) 

Master modul belli peryotlarla örnegin 1sn de bir slavelerde ki Anahtarları kontrol edecek  Kapalı/ Acık mı diye.

Kapalı yakaladığı zamanı saati kayıt edecek. taki Acık olana kadar. Master module Com port aracılığıyla bir PC baglandığında
istediği Anahtarın o an ne kadar ACIK veya KAPALI olduğunu ögrenecek.   

Orneğin Anahtar  10dk kapalıydı ve Mastera baglanma esnasında anahtar ACILSA  zaman bilgisi sıfır olacak.

Burda amac bakıldığı an ne kadar KAPALI Kaldığının süresinin öğrenilmesi.
Bu verileri Master modulde toplanacak.  Herhangi bir yere kayıt edilmeyecek.
Elektrik gidip gelse bile sıfırdan başlayacak.

Bu uygulama için nasil bir algoritma kurmaliyım ?

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

deneme_1234

Alıntı yapılan: M_B - 09 Mart 2017, 16:22:41
Merhabalar;

Yapacağım bir uygulama için şimdiden araştırmaya başladım.
Elimde Bir Master  modul ( Master modulde RTC var ) ve bu module baglı  n tane ( Max 128  ) Slave moduller olacak.
Slave modullerde ise Anahtar ( Acık/Kapalı ) olacak. ( basitleştirilmiş anlatım. ) 

Master modul belli peryotlarla örnegin 1sn de bir slavelerde ki Anahtarları kontrol edecek  Kapalı/ Acık mı diye.

Kapalı yakaladığı zamanı saati kayıt edecek. taki Acık olana kadar. Master module Com port aracılığıyla bir PC baglandığında
istediği Anahtarın o an ne kadar ACIK veya KAPALI olduğunu ögrenecek.   

Orneğin Anahtar  10dk kapalıydı ve Mastera baglanma esnasında anahtar ACILSA  zaman bilgisi sıfır olacak.

Burda amac bakıldığı an ne kadar KAPALI Kaldığının süresinin öğrenilmesi.
Bu verileri Master modulde toplanacak.  Herhangi bir yere kayıt edilmeyecek.
Elektrik gidip gelse bile sıfırdan başlayacak.

Bu uygulama için nasil bir algoritma kurmaliyım ?

Ben olsam şöyle yapardım.

Master modülde RS485 kullanırdım, master olacak şekildede modbus master. Bilgisayardan okuması içinde bir tane de modbus slave kurardım. Yani iki uart birimi birisi modbus slave diğer master.
Slave cihazların hepsine de modbus slave kurar, teker teker numara atardım. Örneğin 8'li dipswitch bu iş için ideal. Aynı hat üzerinden insan gibi okumazlardı. Bu dediğimle RF de olabilir yakınlarsa Bluetooth bile olabilir.

Çok mu güvenlikli bişi lazım, yukarıda dediklerimi CAN'e çevirirdim. Mis giib olurdu.

Belki çok daha güvenlikli olsun diye hepsini izole ederdim.

Çok çok çok güvenlikli bişiler lazımsa protokol içinde bus'lı bir çok protokol var. Ama en kolay ve ucuzdan en pahalı yönteme göre böle sıraladm.

M_B

@deneme_1234 Hocam;
Olay hocam saati Master modul icine nasıl kaydetmeliyim meselesi.  Nasil bir yapı kurmam lazım.
Tablo mu ?....

Fiziksel kısımda sorun yok Can bus kullanacam.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet