Fender Champ Tube Amplifikatör Transformatör

Başlatan rayman, 11 Mart 2017, 17:42:40

rayman

Bu devredeki Se. Transformatör'ü ile ilgili döküman bulamadım... Çıkış transformatörleri ile ilgili bir hesap bulmak zor.... Tel çapı , karkas boyutu , Sarım sayısı ne olmalı teşekkürler...

Mr_YAMYAM

rayman

125 dolar neden vereyim ? Sarabilirim ben bunu. Biraz döküman buldum ancak , Anot Primer Seconder oranı veriliyor . 4k/8 ohm... Bu empedans oranı formülle yada hangi teknikle sarım tekniğine uygulanıyor.

rayman

Hatta 3-4 tane sardım  ( Trafo hesabı yapan birinden ancak tam anlamı ile çalışmadı. ) Plate voltajı 394v. Frekans 30khz. Çıkış empedansıda belli. 2000tur. 0,25t primer. Sekonder 0,70tl 90 tur 8 ohm. Ancak ses çıkışı çok düşük. Dcr. 106 ohm. Dolayısı ile İndüktans tutmadı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: rayman - 11 Mart 2017, 17:51:18
125 dolar neden vereyim ? Sarabilirim ben bunu. Biraz döküman buldum ancak , Anot Primer Seconder oranı veriliyor . 4k/8 ohm... Bu empedans oranı formülle yada hangi teknikle sarım tekniğine uygulanıyor.
NAH sararsın  ;D Gıdıklama yamyamı ..
Herifler 40.000 GAUSS sac kullanıyorlar. Sarım aralarını da özel parafin emdirilmiş ince presspan ile yalıtıyorlar.
Senin böyle bir trafoyu sarabilmen için 100.000$ lık tezgah kurman lazım  :D
Kullanılan bakır emaye telin özelliği de cabası.
Türkiyede mumla arasan 15.000 GAUSS üzeri sac bulamazsın. Ben kendi üretimim için 40.000 GAUSS saclı trafo başına 100$ önermiştim.
Vatandaş kafasını kaşıyarak, yapamam aabi dedi.

rayman

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Mart 2017, 18:07:02
NAH sararsın  ;D Gıdıklama yamyamı ..
Herifler 40.000 GAUSS sac kullanıyorlar. Sarım aralarını da özel parafin emdirilmiş ince presspan ile yalıtıyorlar.
Senin böyle bir trafoyu sarabilmen için 100.000$ lık tezgah kurman lazım  :D
Kullanılan bakır emaye telin özelliği de cabası.
Türkiyede mumla arasan 15.000 GAUSS üzeri sac bulamazsın. Ben kendi üretimim için 40.000 GAUSS saclı trafo başına 100$ önermiştim.
Vatandaş kafasını kaşıyarak, yapamam aabi dedi.
Hahah abi ne adamsın güldüm :D Ancak çok takıntılısın . bak şimdi , biz bunlardan çok yüksek kalitede sarmıyacaz. Bizim memlekette Çok yüksek Gauss'lu sac buldum C core. Onda sıkıntı yok. Ayrıca Parafin'e vs. gerek yok. Saclar izole olmasın diye. Eski lambalı Radyo 'larındaki çıkış trafo kalitesi gibi birşeyler yapsak yeter şimdilik. Bana şimdi Formül gerekiyor..... Yada bu trafoyu nasıl sarabilirim ?

Epsilon

Bir formülle böyle bir trafoyu saramazsınız.o trafodan daha basit trafoların 60 sayfalık izahları varken ayrıca teori kısmını çözmeden bu konularla uğraşmak zaman ve para kaybıdır.

deneme_1234

Saramazsın kardeş, koru o kadar fazla manyetik geçirgenliği yüksek olacak ki senin sesinde problem olmasın. Zor zor baya zor.

rayman

Alıntı yapılan: Epsilon - 12 Mart 2017, 07:58:24
Bir formülle böyle bir trafoyu saramazsınız.o trafodan daha basit trafoların 60 sayfalık izahları varken ayrıca teori kısmını çözmeden bu konularla uğraşmak zaman ve para kaybıdır.
Peki daha önce uğraştınız mı hiç ?  Çıkış trafosu sardınız m ? Mesela neye göre bana zor yada 60 sayfalık teori kısımı var?  Empedans uydurmak amaç. Geriside Sac kalitesi.

MC_Skywalker

Bir şey sorayım daha önceden transformatör sardığına göre; Transformatörü nasıl pişirdin yada sardıktan sonra pişirmedin mi?

rayman

Transformatör sarmadım. Hazır Radyo'dan söktüğümü taktım . Watt'ı ufak. O yüzden 5 watt gücünde idi. Şimdi bana lazım olacak 14watt çekirdek ve bu 14watt gücü alacağımız trafo karkası , sac boyutu , empedans hesabı nasıl yapılır onu bilmek lazım......

rayman

Buradaki preamp tasarımı bana ait. Çıkış trafosu hazırdı. Onu sardım. Primer 3 bölüm sekonder 4 bölüm. Çok iyi performans aldım. Ama hazır trafonun empedansı 10k/600+600 ohm. Ve müthiş performans aldım. Buda videosu.
https://www.youtube.com/watch?v=t08x3vTzOv4