Ds1302 düzgün çalışmıyor. Yardım

Başlatan ghistmanzero, 12 Mart 2017, 18:29:46

sifirzero

sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Melih1802

Her 3 ucu da pullup yaparak denermisin.

ghistmanzero

Sorun çözüldü.
Arka tarafa elimle dokununca çalışmasınin sebebi pull down larindaki sorun galiba. Ben sclk, io ve ce uçlarına 4.7k  pull-down ekledim. Sonra ekrana
00 /00/00
00:00:00 göstermeye başladı. Ekranda böyle komple sıfır veya bazı degerler sıfır bazılarıni da faklı rakamlar şeklinde gösteriyor ise sorun ds1302 de oluyor. Alıp daha önce değiştirdigim ds1302 yi taktım. Çalıştı.
YALNIZ  TARIH VE ZAMAN AYARI YAPMAYINCA (DİREK DEFAULT AYARI İLE ÇALIŞTİRİNCA ) YANLIŞ TARIH GÖSTERİYOR. AÇIP KAPATINCA VE RESET EDİNCE ARKADA SAYIYOR. HANİ YANLIŞ SAAT GOSTERIYOR AMA KAPATINCA DURMUYOR. ARKADA SAYIYOR.
AMA
BEN KEDİM SET EDİNCE DE HER RESETTE VE AÇIP KAPAMADA KUDUGUM ZAMANA GERİ DÖNÜYOR. BUNU NASIL HALEDICEM. KÜTÜPHANESINDEKI DEFAULT AYARINI NASIL DEĞİŞTİRECEM?

sifirzero

vcc2 pi ile vcc1 normal adaptörden besle

sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

ghistmanzero

5 v mu vereyim ds1302 nin pil kısmına?

sifirzero

ete

Data sheet derki hangi besleme daha yüksek ise onunla çalışmasını sürdürür. İkiside aynı olursa kararsız kalabilir. Genelde şebeke yüksek pil düşük olur yada olmalıdır. İki voltajında eşit olması durumunu açıklamamış ancak muhtemelen kararsız bir durum ortaya koyacaktır. Zaman zaman üyelerden gelen saat çalışmıyor yada anlamsız şekilde hızlı çalışıyor gibi sorunların kaynağı genelde besleme sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.
"The DS1302 will operate from the larger of VCC1 or VCC2. When VCC2 is greater than VCC1 + 0.2V, VCC2
will power the DS1302. When VCC2 is less than VCC1, VCC1 will power the DS1302."

DS1302 ye saat ayarı vermezseniz çalışmaz. Çünki Saniye registeri 7. biti fabrikasından 1 olarak ayarlanıp çıkar. Bu saati durdurma bitidir. Bu bit sıfır oluncaya kadar saat çalışmaz. O da ancak ayar verilirse sıfırlanır.
Control registeri 7. biti ise write protect olarak çalışır. 1 olduğu müddetçe saat ayarı yapabilirsiniz. sıfır olursa bilgi yazamazsınız.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ghistmanzero

Alıntı yapılan: ete - 14 Mart 2017, 07:59:30
Data sheet derki hangi besleme daha yüksek ise onunla çalışmasını sürdürür. İkiside aynı olursa kararsız kalabilir. Genelde şebeke yüksek pil düşük olur yada olmalıdır. İki voltajında eşit olması durumunu açıklamamış ancak muhtemelen kararsız bir durum ortaya koyacaktır. Zaman zaman üyelerden gelen saat çalışmıyor yada anlamsız şekilde hızlı çalışıyor gibi sorunların kaynağı genelde besleme sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.
"The DS1302 will operate from the larger of VCC1 or VCC2. When VCC2 is greater than VCC1 + 0.2V, VCC2
will power the DS1302. When VCC2 is less than VCC1, VCC1 will power the DS1302."

DS1302 ye saat ayarı vermezseniz çalışmaz. Çünki Saniye registeri 7. biti fabrikasından 1 olarak ayarlanıp çıkar. Bu saati durdurma bitidir. Bu bit sıfır oluncaya kadar saat çalışmaz. O da ancak ayar verilirse sıfırlanır.
Control registeri 7. biti ise write protect olarak çalışır. 1 olduğu müddetçe saat ayarı yapabilirsiniz. sıfır olursa bilgi yazamazsınız.

Ete

Bunu direk not aldım.  herkese yardımları için teşekkürler :) son olarak 5v gate tetiklemesi ile surebilecegim bir mosfet tavsiye edebilir misiniz?  Sürekli Vds gerilimi 15v ve akımı da 7-8 A filan olacak. Ben irfz44n ve Irl540 I denedjm ama gate ucuna 5v gelmesine rağmen source ve drain ucu arasından 2. 5v okuyorum. (12v akü bağli .normalde 11 v filan göstermesi gerekirdi). Kartı bastım artık. Hani transistör ile sürme olayıni adapte edemiyorum maalesef. Bu değerlerde dayanacak bir transistör varsa transistör (bulunurlunabilir olmalı hani piyasada) yoksa da 5v gate tetiklemesi ile tam iletime geçecek bir bir mosfet lazım :)

erdogan_82

Mofsetin önüne 5v ile çalışan bir röle koy, gerekirse röleyi sürmek içinde bc307 filan kullanırsın mofseti raatlıkla sürersin. Mofseti direk pic ile sürmek iyi olmaz. veya HCnW serisi bir optocuplör kullanabilirsin röle yerinede.

xoom

ghistmanzero

@xoom  irl3705 var. Onu aldım. İse yarar değil mi? +-16 v diyor Vgs gerilimi için. İrfz44 ile bile sürdügum devre var  hani pil 9 v tu. Mosfet 7.8 v kadarını iletiyordu. Ama sıkıntı çıkarmıştı. Bu sefer niye böyle oldu anlamadım.

ghistmanzero

Denedim şimdi 3.38 v veriyor. Yok arkadaş. Bu işte başka birşey var. Aklım almıyor.
İrfz44n => (VGS +-30 yazıyor datasheette) 5v gate gerilimi ile
2.2v uç gerilimi veriyor

Irl540=>(Vgs +-20v yaziyor datasheette) 5v gate gerilimi ile
2.57 uç gerimi veriyor

Ifl3705 => (VGS +-16) 5V gate gerilimi ile
3.38v veriyor.

Hani özelliklerine göre lineer bir çıkış var ama olması gelenden 4 kat daha küçük.
Belki ters bagliyorumdur diye defalarca kontrol ettim. Drain ucuna 12 bagli. Source ise bir ucu ledin + sına diğer ucu - ye bağlı. Ledin - si de notr e bağlı. Zaten şema var konuda. Direk ordakinin aresini bastım. Bir fikri olan yok mu acaba?

ghistmanzero

Acaba pwm frekansı etkili oluyor  mu bu işte?

mehmet

Bu Vgs en fazla uygulanabilecek gerilimi
gösteriyor.
Burada asıl önemli nokta eşik gerilimidir.

Frekans için de önemli nokta açma ve kapanma
gecikmeleridir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr