100derece su seviyesini dijital olarak ölçme

Başlatan FMY, 15 Mart 2017, 15:21:04

FMY

Merhaba. bitirme ödevimde kaynar suyun olduğu bir depodaki su seviyesini ölçüp mikroişlemciye yollamak istiyorum. Aslında ulturasonik mesafe sensörü kullandım(HC-SR 04), tankın üst kapağına yerleştirdi. ancak buhardan etkilenebilir diye korkuyorum acaba nasıl bir yalıtım yapmalıyım yada basit olarak nasıl su seviyesini ölçerim? hangi sensörü önerirsiniz.?
Mekatronik

Abdullahtekin

Bu tür yerlerde  genelde depo tabanına bağlanan manometre ile seviye ölçümü yapılmaktadır. Eğer deponun üzeri açıksa bu şekilde yapabilirsin. Eğer atmosfere kapalı ise tankın alt ve üst seviyelerinden cikartacagin iki ucun fark basıncını ölçerek seviyesini bulabilirsin.

agora_meyhanesi42

Su sıcak olduğu icin tankın dışından da ölçmek mümkün bana göre. Mesela metal bir tankın yarısına kadar sıcak su olsun. Geri kalan yarisi diğer yarısına göre farklı sıcaklıkta olacağı icin ölçüm yapmak zahmetsiz ve kolay olacaktır bence. Buda bir fikir b9ylece suya sabuna dokunmadan seviye ölçülmüş olur bilmem yanlışmıyım
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

muhendisbey

Seviye sensörü yerine de seviye switch'i kullanırım. Ultrasonik problemli olur, ama neden olmasın olur.
Tank içerisinde daldırmalı değil de dışından ölçmek daha mantıklı, bunun dışında tankı delip muhafazalı olarak yerleştirilebilir ama en büyük handikap bu noktada sızdırma yapabilir.
fizikte bir yasa var: ısı alışverişi sıcaklık eşitlenene kadar devam eder diye. Düşündüğünüz gibi bir ısıl fark oluşmayabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

agora_meyhanesi42

Evet haklisiniz peki Isıl fark oluşmaz ise dışardan ölçmek daha mantıklı diye yazdığınız cümlede dışardan olcme işlemi başka şekillerde nasıl yapılabilir bildiğiniz teknik nedir anlatırsanız sevinirim @muhendisbey
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

mert3162

çok daha basit ve ucuz bir yöntem önereyim "şamandıra" yada sıcak su şamandırası diye aratırsanız bulursunuz.5 adet kullanırsanız her yüzde 20 lik dilim için bir level metreniz olmuş olur.

Şartlar bize hep ucuz düşünmeyi öğretti :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

@agora_meyhanesi42  Soruyu başta kaynayan su olarak düşünüp sıcaklık kontrolü için yazmıştım. Seviye problemi olduğunu sonradan anladım, jeton köşeli biraz. Ondan sonra mesajı düzenledim. Yazmışken kalsın dedim :) Galiba pek anlaşılmıyor çıkarayım en iyisi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

FMY

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 15 Mart 2017, 20:42:34
Su sıcak olduğu icin tankın dışından da ölçmek mümkün bana göre. Mesela metal bir tankın yarısına kadar sıcak su olsun. Geri kalan yarisi diğer yarısına göre farklı sıcaklıkta olacağı icin ölçüm yapmak zahmetsiz ve kolay olacaktır bence. Buda bir fikir b9ylece suya sabuna dokunmadan seviye ölçülmüş olur bilmem yanlışmıyım

aslında güzel bi fikir ama çok hassas olacağını sanmıyorum çünkü bizim tank 100lt
Mekatronik

FMY

Alıntı yapılan: mert3162 - 15 Mart 2017, 23:03:56
çok daha basit ve ucuz bir yöntem önereyim "şamandıra" yada sıcak su şamandırası diye aratırsanız bulursunuz.5 adet kullanırsanız her yüzde 20 lik dilim için bir level metreniz olmuş olur.

Şartlar bize hep ucuz düşünmeyi öğretti :)

hocam onuda düşündüm ama ben cm lik bi hassasiyetle ölçmek istiyorum:(
Mekatronik

muhendisbey

Bildiğim yöntemleri söyleyeyim:
Sıvı seviye sensörü
Basınç sensörü (buhar tahliye edilmek kaydıyla seviye ölçülebilir)
Load cell (tankın ağırlığını ölçmek) Tank loadcell üzerine binmeli.
TDC-Ultrasonik sensör ile giren ve çıkan su ölçülebilir.
Ayrıntı:http://ftm.futureelectronics.com/2016/02/ams-tdcgp30f01-single-chip-hardware-and-software-solution-for-ultrasonic-water-flow-metering-0216/

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

AXI

Geçenlerde tesadüfen fark ettim.
Su içine batırılmış iki metal çubuk arasındaki direnç çubuklara temas eden su seviyesine oranla değişiyor.
Mesala 1 metre 2 adet demir çubuk dik bir şekilde birbirine paralel tankın içine yerleştirilsin.Ve bu çubuklar arası direnç ölçülsün.İşte hem çok ucuz, hem çok hassas seviye sensörü. olur galiba : )
Ben bu duruma bir bardak içerisinde 5 cm lik çubuklarla deneme yaparken karşılaştım.Bunu daha büyük düşündüğümüzde de olmaması için bir sebep görünmüyor.Ama piyasada kullanılmıyor olması da düşündürüyor adamı?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

tunayk

@Babu bu yöntem VW Passatın genleşme kabında soğutma suyu seviyesini ölçmek için kullanılıyor.  Endüstriyel uygulama örneği olarak yeterlidir.

AXI

Tamam o zaman bu yöntemden öte iletken sıvı seviye sensörü mü var. (Tabi ki var abartı yaptım.Olamaz mı demeyin : ) )

Bu konu için gayet uygun görünüyo
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

muhendisbey

Dediğiniz yöntemde metal çubuklar elektroliz olur. Yani temiz su olacaksa; suya metal iyonları karışır, bu istenmez.
Çubuk elektroliz sebebiyle eskidikçe ya da tank kirlendikçe (örneğin kireçlenmesi, şebekeden çamurlu su gelmesi) ölçüm hatalı olarak meydana gelecektir.