100derece su seviyesini dijital olarak ölçme

Başlatan FMY, 15 Mart 2017, 15:21:04

FMY

Alıntı yapılan: muhendisbey - 25 Mart 2017, 02:38:15
Dediğiniz yöntemde metal çubuklar elektroliz olur. Yani temiz su olacaksa; suya metal iyonları karışır, bu istenmez.
Çubuk elektroliz sebebiyle eskidikçe ya da tank kirlendikçe (örneğin kireçlenmesi, şebekeden çamurlu su gelmesi) ölçüm hatalı olarak meydana gelecektir.

temiz su kazanı olacak hocam
Mekatronik

AXI

Alıntı yapılan: muhendisbey - 25 Mart 2017, 02:38:15
Dediğiniz yöntemde metal çubuklar elektroliz olur. Yani temiz su olacaksa; suya metal iyonları karışır, bu istenmez.
Çubuk elektroliz sebebiyle eskidikçe ya da tank kirlendikçe (örneğin kireçlenmesi, şebekeden çamurlu su gelmesi) ölçüm hatalı olarak meydana gelecektir.

krom çubuk kullanıldığında bu dediğiniz olmaz galiba
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

muhendisbey

@Babu
Krom etkilenir diye biliyorum. Bu tip olaylarda en az etkilenen altın ve platin diye aklımda kalmış (Soy metaller). Ama muhtemelen onlar da elektroliz yüzünden zamanla eskir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

AXI

Alıntı:

"
Gümüş gibi parlak mavimsi beyaz kolay kırılan sert bir maden olan krom havaya karşı çok dayanıklıdır. Nemli havada bozulmaz yani paslanmaz. Bu niteliğinden dolayı paslanma olasılığı büyük olan madenlerden birçoğu ince bir krom tabakası ile kaplanır.
kaynak: http://www.on5yirmi5.com/haber/yasam/cevre/84834/krom-nedir-krom-madeni-neden-onemlidir.html
"
Biz jeoloji yer ölçümleri için farklı mesafelerle yere metal çubuk çakıyoruz ve toprağın direncini ölçmeye çalışıyoruz. Burada da krom çubuklar kullanılıyoruz.Bazen iletkenliği arttırmak için üzerine su döküyoruz.Ama sürekli ıslanıp kurumasına rağmen çubuklarda hiç oksitlenme görmedim. Birde toprağa çakmadan dolayı bir miktarda aşınma var.Yani kaplama yok.
Ki bildiğim kadarıyla da krom sanayi sektöründe paslanmazlık adına 1 numaralı malzeme.
Krom kaplama, krom elektroliz hatta pazlanmaz çelikte, çeliğe krom karıştırılarak elde ediliyormuş.

muhendisbey

Buradaki olay paslanma değil. Paslanma derseniz nikelaj ve krom kaplama.
Olay, iyonizasyon. Yani elektronların metalden parça koparması (ya da taşıması)
Toprakta bu olay pek önemli olmaz, ancak içme için kullanılacaksa işte o zaman problem oluşabilir.

Oluşabilir diyorum çünkü kesin olarak ne derece insan sağlığını etkileyeceği konusunda bilgi sahibi değilim. 7-8 yaşında iken tuzlu su çözeltisinde hidrojen gazı elde etmek için 50 bin TL madeni parayı pil ile haşat etmiştim. Bakkal almadı tabi :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

fahri-

Mühendisbey e katılıyorum. Gıda sektöründe genelde 316 veya 316T kullanılıyor.

AXI

AXI

alıntı
http://www.yemekmutfak.com/mutfak/1/14/hangi-malzeme-ile-uretilmis-tencere-ve-tavalari-kullaniyorsunuz
"
Çelik
Paslanmaz çelik, baz demirin krom, nikel ve diğer minör metallerle birleşmesinden oluşan bir alaşımdır. Krom, paslanmaya karşı koruma ve ekstra dayanıklılık sağlarken, nikel ise paslanmaya karşı koruma sağlar ve cilalı görünümü verir. Çelik tencere ve pişirme kapları kolay yıpranmayan, dayanıklı, güzel görünümlü ve ekonomik ürünlerdir. Çelik ısıyı eşit dağıtmadığı için kaliteli çelik tencere ve tavaların tabanı bakır veya alüminyum gibi ısıyı eşit dağıtan bir malzemeden üretilmektedir. Pişirme esnasında besinlere herhangi bir toksik madde geçirmeyen çelik tencereler oldukça sağlıklıdır. Çelik tencere ve kaplar aynı zamanda besinleri sağlıklı bir şekilde saklamak için de uygundur.
"

muhendisbey

@Babu
Elektroliz farklı bir olay.

Küçük bir soru: tahta iletken midir?

AXI

elektroliz hakkında bir bilgim yok ama mesele kromun sağlığa zararlı olup olmaması değil mi?
Eğer mesele oysa sağlığa zararlı değil.
Yok mesele zamanla sudaki etkileşimden dolayı direncinin değişeceği ,suyla olan iletkenliği değişeceği ise, oda mümkün değil.

Konudaki projeye uygunluğu için başka bir husus varda ben mi kaçırıyorum?

muhendisbey

Evet kaçırdığınız nokta var:
Krom normalde suda iyon hale geçmiyor, ancak elektronlar iyonlaştırabiliyor. Suya geçmediğinde zarar yok ama iyon haline gelip suya karıştığında? İşte o noktada ağır metal zehirlenmesi ya da vücutta birikme yapabilir. Bunun zararını bilmiyorum.