0-10 V analog transmitter tasarımı

Başlatan ugurer, 16 Mart 2017, 16:32:25

ugurer

Merhabalar. Load cell ile kullanılmak üzere kullanılmak üzere 0-10 v analog transmitter yapmam gerekiyor fakat nereden başlayacağımı bilemedim. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

tekosis

nasıl bir transmitter? aldığınız analog voltaj bilgisini dijital olarak başka bir yere mi transfer edeceksiniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ugurer

Şöyle anlatıyım transmitter 24 volt ile çalışacak ve load cell'i 5 ya da 10 v ile besleyecek. Load cell'den gelen voltaj bilgisini de 0-10 v olarak çıkışa verecek. Transmitter çıkışı da plc'ye gidecek. Elimde şuan hazır alınmış 4-20ma kartı var dediğim işi yapan ama kondansatör değerlerini bilemediğim için üzerinde oynama yapamıyorum bende kendim yapmaya karar verdim o yüzden bir yol haritasına ihtiyacım var.

ahmet_zxc

4-20ma e 250 ohm direnç bağlarsan 1-5v çıkış alırsın. 500 ohm bağlarsan 2-10v alırsın.

plc ye neden 4-20 girmiyorsun?

ugurer

Müşteri o şekilde kullanıyormuş. Anladım demek istediğinizi fakat o şekilde de olsa 4-20mA kartını kendim yapmam gerekiyor bende o yüzden direk 0-10 V transmitter yapıyım diye düşündüm.

ahmet_zxc

pwm ile voltaj üret sonra opampla katla..

dac entegreleri kullan.

0-10v üretmekten daha zoru milivolt yada mikrovolt ölçmektir. burdada işe tersten başladın diye düşünüyorum

ugurer

Denetleyici kullan diyorsunuz yani. Direk devre ile yapabilirsem çok daha güzel olur çünkü alan çok dar. Ama hiç bulamazsam dediğiniz gibi yapmaya çalışırım hx711 ile ölçüm yapıp pwm üretebilirim.
Ama yine de 0-10 transmitter'i devre ile yapma şansım varsa daha çok işime yarar yada 4-20 yapıp sonucu dediğiniz gibi direnç üzerinden gerilime çevirme yoluna gidebilirim o da işimi görür. Elimde şuan bir devre var konuyla ilgili onu paylaşıyım sizlerle en kötü buna tersine mühendislik yapacağım,

Hatta şunu da soruyum bari devrede ki smd kondansatörlerin değerlerini nasıl öğrenebilirim acaba büyük ihtimal low-pass için kullanılıyorlardı.

ahmet_zxc

ben bu karta 5 tane işlemci koyarım..

entegrelerin isimleri varmı?

ben senin yerinde olsam önce bu kartı aynen kopyalarım sonra çıkış kısmında değişiklik yaparım.

ugurer

Opamplar ad627a ve lm713 kullanmış ön yüzünde de regüle kısmı var. Bana da şuan o mantıklı geldi sıfırdan yapacak deneyimim yok maalesef. Birde şöyle bir link buldum http://www.edaboard.com/thread1203.html 4-20ma'i 0-10v'a çevirme işini anlatmış. Bir süre daha bir şey bulamazsam kopyalama işine gideceğim.

ayhani

Bu entegre işinizi görmez mi?

http://www.analog-micro.com/_pages/ics/am411/am411_data_sheet.pdf

http://www.analog-micro.com/en/products/ics/sensoramplifier/am411/

AM411 is a universal voltage transmitter suitable for the signal-conditioning of differential input voltages. The fully-analog IC generates a voltage output signal with adjustable offset and gain. With its integrated protection functions and its integrated voltage reference it is especially suitable for a wide range of industrial applications.
[size=1rem]Applications

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ugurer

@ayhani  aynen bu entegre tam olarak dediğim işi yapıyor gibi görünüyor fakat bir şey merak ettim spam ve zero trimpotlarını nereye yerleştireceğiz burada yani kalibrasyon işini nasıl yapacağız.

ugurer

ayhani

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ugurer

Aynen buldum galiba sonunda. Yardım eden eden herkese teşekkür ederim  :D

fahri-

@ugurer

Dikkat et yalnız bu devreye bağlayacağın kendi devren  1-2 mA den fazla çekmemeli. Ve bu devre 0-10V değil 4-20mA.