0-10 V analog transmitter tasarımı

Başlatan ugurer, 16 Mart 2017, 19:32:25

ugurer

Uyarılar için sağ olun @fahri- hocam. Bunun çıkışına da http://www.edaboard.com/thread1203.html linkte ki devreyi kurmayı düşünüyordum 0-10v'a çevirmek için fakat xtr101'in fiyatı çok yüksekmiş o yüzden tekrar başa döndüm sayılır.

ugurer

Tekrardan merhabalar herkese, önceden bulduğum entegrelerin fiyatları çok yüksek olduğu için tekrar araştırmak zorunda kaldım maalesef. Şuan şöyle  bir tasarım buldum tam işime yarayacak boyutta ama bir sorun olacak kalibrasyon için kullanılacak trimpotları nereye yerleştirmem gerekiyor onu anlayamadım. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.
http://www.ti.com/lit/ug/slau526/slau526.pdf

ugurer

Arkadaşlar merhaba tekrardan. Sonunda işime yarayacak opamp'ı bulabildim. OP177 kullanarak 0-10 V çıkış elde edebildim load cell için devre şeması olarak da datasheet'te ki devreyi kullandım. İlerde belki birinin işine yarar. Yardım eden herkese de teşekkür ederim.

ugurer

Evet baya bir vakit geçti fakat konuyu açmamın üzerinden hatta bir iki entegre de tamam bitti bu iş dedim ama bitmemiş maalesef op-amp'lar ile döndüm dolaştım ama istediğim sonucu alamadım bir türlü bende pes ettim artık daha fazla op-amp görmek istemiyorum.  ;D Şimdi bu işi @ahmet_zxc ve daha nicelerinin dediği gibi adc-pic-dac ile yapmaya karar verdim. Ama aklıma takılan bir kaç soru var onları sormak istiyorum;
1-) İlk olarak bu devrenin kalibrasyonunu nasıl sağlayabilirim yani sonuç olarak her ürün için kalibrasyon yapmam gerekecek ve ekran vb koyma şansım da yok.
2-) Bu devre için adc cepte hx711 kullanacağım ama pic ve dac için ne kullanmam gerekiyor yani bahsettiğim gibi alanım gayet küçük bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ahmet_zxc

trimpot koy ;D
onu da adc ile oku çıkışa ince ayar çek.


2 buton koy + -


milyon çeşit yol varda hep en son benim dediğime geliyosun diye söylemeye korkuyorum.

skara1214

burada sıfırlanan şey nedir? farkı sıfıra çekerseniz opampla yukseltme yaptığınız zaman 50x gain mesela sıfırladığınız orandada çıkış etkilenmeyecekmi? yada hiç yükseltme yapmadan farkı direk adc ye mi giriyorsunuz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ugurer

@ahmet_zxc yok yok bu sefer akıllandım op-amp görmekten midem bulandı artık ne tavsiye ederseniz deneyeceğim ;D Trimpot değilde buton olayı mantıklı hatta tek butonla bile olur galiba yer açısından. Tavsiye edebileceğiniz dac ya da pic var mı ya peki ?
@skara1214 şuana kadar sadece adc ile denemeler yaptım. Sıfıra çekmekten kastım loadcell üzerinde yük yok iken çıkışta sıfır V görmem gerekiyor onu demek istedim ama sorunuzu tam anlayamamış olabilirim.

mufitsozen

Alıntı yapılan: ugurer - 12 Nisan 2017, 19:43:40

Sıfıra çekmekten kastım loadcell üzerinde yük yok iken çıkışta sıfır V görmem gerekiyor onu demek istedim ama sorunuzu tam anlayamamış olabilirim.


nasil olsa bir MCU kullanacaksiniz, bir buton koyun(dara), basinca giristeki deger ne olursa olsun onu sifir kabul etsin, cikisa kemiksiz (net) voltaj yollasin. (mesela, dedim, ben bu islerden cok anlamam, olcum isleri @ahmet_zxc'nin alani. Zaten simdi oda huooop mufitsozen, bunu oyle yapamazsin filan der netekim  ;) )
Dünyanın en büyük sorunu, cahiller özgüven içindeyken akıllı insanların kuşkuyla dolu olmasıdır.

ugurer

Aynen o da mantıklı @mufitsozen hocam tek bir tuş sığar zaten bir şekilde bir yerlere. Bir de şöyle bir eleman buldum direk 10 V çıkış verebiliyormuş harici op-amp kullanmaya da gerek kalmadı bu sayede. Yani bu ürün biraz pahalı ama daha uygun bir alternatifi vardır muhakkak.https://www.maximintegrated.com/en/products/analog/data-converters/digital-to-analog-converters/MAX5312.html/tb_tab0

ahmet_zxc

estağfirullah @mufitsozen abi, ne haddimize..


@ugurer


tam olarak ne yapmak istediğini bilmitorum. maliyet sıkıntın varmı bilmiyorum. bunlar tasarımda çok önemi hususlar.


yaptığın cihazdan binlerce üretilecekse opamptan vazgeçme. maliyetini onda bire düşürürsün. arge süren artar. kabiliyetin yoksa destek alarak da yapabilirsin.


load cell ölçmede sıkıntın olmadığını anlıyorum yazdıklarından.


çıkış için ad5422 kullanıyorum ben. hem voltaj hem akım çıkışı sağlayabiliyorum bu sayede. başka hiçbişeyi düşünmüyorum.


volta çıkışında geribesleme olayı var. sahada ciddi avantaj sağlıyor. 16 bit yüksek ve pahalı gelirse aynı entegrennin 12 bit olanları da var.


benim açımdan, senin projende birçok bilinmeyen olduğu için direk olarak şöyle bir yol izle diyemiyorum.


daha ayrıntılı(maliyet adet senin kabiliyetlerin vs) bilgi verirsen sonuca daha hızlı ulaşmanda yardımcı olabilirim.
ugurer

Desteğiniz için teşekkürler @ahmet_zxc .
Yapmak istediğim tam olarak şu PLC'lerde kullanılmak üzere 24 V besleme ile 0-10 V transmitter yapmak istiyorum. Load Cell'in içine yerleştireceğiz kartı dışarıda olmayacak başlangıçta kalibrasyonunu yapıp üzerine örteceğiz.
Üretim miktarı binlerce değil ama yüzlerce olacak bir müşteri talep ettiği için böyle bir işe giriştik eğer kaliteli bir ürün olursa uzun süreli çalışırız müşteri ile bu yüzden kendim yapmak istiyorum hem gerekli tüm testleri yaparım hem de ürüne tam olarak güvenebilirim diye.
Kabiliyet konusuna gelirsek de yeni mezun bir mühendisim yani op-amp kullanmayı ve ya da devre kurmasını biliyorum ama pek fazla tecrübem yok.
Maliyet olarak da 20-25 dolar'a kadar çıkabilirim.
Başka söylemem gereken bir şeyler varsa ekleyeyim.
Şu ana kadar op177 ına122 ile denedim bu kartı. Devreyi de direk datasheet'te ki devreleri kullandım.

ahmet_zxc

op177 bizde kullaıyoruz bu cihaz bu opampla yapılabilir aslında. ama çok kaliteli hassas malzeme seçmek lazım


ugurer

Hassas ürün derken direnç ve kondansatörlerden bahsediyorsunuz değil mi. OP177 ile şu devreyi kurdum stabil çalışıyordu fakat çıkış gerilimini bir türlü 0 V'a indiremedim yük yok iken 0.7 V civarı çıkış veriyordu.ahmet_zxc

sen şimdilik opamp olayını boşver, adc ile ölç, mikrokontrolör de iştediğin işlemleri yap. dac ile çıkış ver.


timpati

ölçmeyi düşündüğünüz gerilim aralığı sadece birkaç milivolt ve hatasız olması gerekiyor. böylesi düşük seviyeli gerilimleri örneğin 0-10V aralığına çıkarırken parazitsiz kuvvetlendirme yapmanız ayrık elemanlarla oldukça zor. sırf bu iş için üretilmiş özel entegreler var diye biliyorum. işleme ve gönderme aşamasından önce bence ilk kuvvetlendirmeye önem verin derim.
why mr. anderson, why ?